GERİ DÖNÜŞÜM UÇUYOR

Dünyada geri dönüşüm tartışıla dursun çok yakında güvenlik kurallarının en üst seviyede olduğu uçaklarda...

GERİ DÖNÜŞÜM UÇUYOR

 

Dünyada geri dönüşüm tartışıla dursun çok yakında güvenlik kurallarının en üst seviyede olduğu uçaklarda geri dönüştürülmüş plastikleri kullanıyor olacağız.

 

Her uçak, sorunsuz bir şekilde uçmasını sağlayan karmaşık bir elektrik kablo ağı içerir. Modern bir uçaktaki her dört yolcu için yaklaşık bir mil kablo kullanılmaktadır. Bu ortalama bir yolcu uçağının yapısı boyunca 100 ila 200 mil kablo kıvrılmasına sahip olduğu anlamına gelir. Her uçak farklı olanaklar sunar. Bunların hepsi özel kablolama gerektirir. Tüketici beklentileri arttıkça kablolama kütlesi de artacaktır. Daha hafif uçaklar daha az yakıt kullandığından, kütle havacılıkta hayati bir ölçümdür. Mühendisler, hem maliyetleri azaltmak hem de sürdürülebilirliği desteklemek için en iyi güvenlik ve konfor standartlarını korurken sürekli olarak uçakları olabildiğince hafif yapmanın yollarını arıyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uçakları daha hafif yapmak için daha ağır bakır alaşımları yerine karbon nanomalzemeler kullanarak azaltmak mümkün. Karbon teller, geri dönüştürülmüş plastikler de dahil olmak üzere birçok kaynaktan yapılabilir. Atılan bu plastikleri kullanışlı, yüksek kaliteli kablolara dönüştürerek mümkün. Bu telleri yapmak için, genellikle siyah plastik gibi plastik malzemeleri kimyasal olarak geri dönüştürülüyor.

 

 

 

Bu tür plastikler, güçlü, hafif, kolay kalıplanabilen ve çok ucuz oldukları için popülaritelerini koruyorlar. Ancak diğer plastiklerle karıştırıldıklarında, geleneksel geri dönüşüm süreçlerinde sorunlara neden olma eğilimindedirler. Bu plastikleri geri dönüştürmeden önce çözerek daha fazla, daha kaliteli yeni malzeme üretilebilir. Bu, havacılıkta ihtiyaç duyulan elektrik kablolarının büyük ölçekli üretimi için umut vericidir

 

 

Daha hafif tellerimizi yaptığımızda, bunların ne kadar çevre dostu olduklarını tam olarak göreceğiz. Bunu yapmak için, plastik geri dönüşüm işlemi sırasında alınan ve yayılan tüm karbon dioksit moleküllerini saymalıyız ve bu karbon sayımını bakır tel yapma sayısıyla karşılaştırmalıyız. İlginç bir şekilde, geri dönüşüm sürecimizdeki karbon sayımı endüstriyel bakır tel üretimine kıyasla çok daha yüksek olmasına rağmen, bakır telin genel çevresel etkisi neredeyse on kat daha kötüydü. İkinci süreç, denizlerin zarar görmesine ve ozon tabakasının delinmesine yol açan zehirli tatlı su etkileridir. Geri dönüştürülmüş plastik tellerimizi veya bakır tellerimizi içeren tipik bir ticari uçağın ( Boeing 747-400 ) öngörülen karbon ayak izini karşılaştırdığımızda, geri dönüştürülmüş teller yapmanın ve kullanmanın, uçağın ömrü boyunca daha küçük bir karbon ayak izi ile sonuçlandığını görmekteyiz. Geri dönüştürülmüş teller, uçakları daha hafif hale getirerek yakıt tüketimini azaltacak ve uzun vadede onları daha çevre dostu hale getirecektir. Bu kabloların kullanılması, her bir uçağın emisyonunu 21 kiloton azaltacaktır: Ortalama 694 uçaklık bir filo için 14.574 kiloton karbondioksit tasarrufuna eşittir.

 

 

PAYLAŞ