GÖZLER RUHUN AYNASIDIR

Pandemi süresince hareketsiz hayat ve değişmeyen yaşam koşulları vücudumuzu yavaş yavaş olumsuz etkilerini göstermekte. Evde, okulda ve iş ortamında zaten günlük spor faaliyetlerimiz belli günlere ve belli saatlere endekslenmiş durumdayken, güneşten ve havadan nasibimizi gerektiği kadar alamıyorken artık daha da imkansız duruma gelmiş gibi…

GÖZLER RUHUN AYNASIDIR

 

Pandemi süresince hareketsiz hayat ve değişmeyen yaşam koşulları vücudumuzu yavaş yavaş olumsuz etkilerini göstermekte. Evde, okulda ve iş ortamında zaten günlük spor faaliyetlerimiz belli günlere ve belli saatlere endekslenmiş durumdayken, güneşten ve havadan nasibimizi gerektiği kadar alamıyorken artık daha da imkansız duruma gelmiş gibi… Evlerimizde iş ve okul hayatımızı sürdürürken aslında yapabileceğiz bir çok şey var. Sağlımız için gelecek için ufak önlemler ve hareketler bize çok iyi gelecektir.

 

Kas erimesi ve benzeri vücut yorgunlukları için koridorda yürüyüş yapmak veya merdivende basamak çıkıp inmek çok basit ama faydalı bir başlangıç olacaktır. Bilgisayar, telefon veya televizyon kullanımı, kuru hava ortamı ve değişmeyen nem oranı gözlerimize inanılmaz bir yoğunluk vermektedir. Kısa sürede fark edemeyeceğiz göz sağlığı sorunlarımız ilerleyen dönemlerde ciddi sıkıntılar yaratarak yaşama kalitemizin kötüleşmesine sebep olabilir. Göz sağlığımız için yapabileceğimiz çok basit ama önemli adımlardan bahsetmek istiyoruz.

 

 

Bulunduğunuz ortamları nemlendirmek ile işe başlayabiliriz. Ortam havasının kuruluğu, göz kuruluğunu iyice artıracaktır. Kaloriferin üstüne su kabı koyarak veya soğuk buhar makinesi ile ortamı nemlendirmek, gözyaşımızın buharlaşmasını azaltır ve gözümüzün kurumasını önler. Bol su içmek göz kuruluğuna da iyi gelecektir. Bol su içmek genel olarak bütün vücudumuza iyi gelecektir. Dışarı çıktığımızda koruyu gözlük takmak rüzgarın gözümüzü kurutmaması için etkili olacaktır. Aynı zamanda iyi beslenmek tabii ki göz kuruluğuna iyi gelir. Ispanak, karnabahar, ceviz gibi gıdalar bolca omega-3 içerir ve göz kuruluğuna karşı faydalıdır. Ben günün üzün saatleri boyunca dijital ekran kullanıyorum diyorsanız ise ekstra suni gözyaşı damlaları ile gözlerinizi nemlendirmelisiniz. Plastik kapsüllerde kullanımı çok kolay olan suni gözyaşı damlaları göz batmaları ve yorgunlukları konusunda sizleri rahatlatacaktır. Göze hiçbir toksik etkisi olmayan suni gözyaşı damalarını lüzum duyduğunuzda, kapsülün şapkasını basitçe çevirerek kopardıktan sonra plastik tüpü doksan derecelik açı ile gözünüze temas etmeyecek şekilde sıkarak damlayı gözünüze damlatabilirsiniz.

 

 

Ortamı nemlendirdik, bol su içtik, iyi beslendik, suni gözyaşı ile gözlerimizi nemlendirdik ve kendimize bir iyilik yaptık… nasıl mı? Dünyaya sağlıklı bakmak için zaman kazandık, ruhumuzun derinliklerini beslemek ve daha da zenginleştirmek için bakmaya, görmeye ve farkındalık yaratmaya devam ediyoruz.

Sadece göz değil tabii ki, vücudumuzda ki bütün organların, kasların, genel iskelet yapımızın ve tabii ki ruh sağlımız için spor yapmak, iyi beslenmek ve pozitif enerji ile hayatımızı pompalamak en önemli kural. Unutmayın kendimize faydamız yok ise kimseye faydamız olamaz…

 

 

PAYLAŞ