HAFİF AKÜLER

Enerjiye hükmetmek herkesin hayali. Onu yönlendirmek, depolamak ve üretmek insan oğlunun her zaman hedefindedir.

HAFİF AKÜLER

 

Enerjiye hükmetmek herkesin hayali. Onu yönlendirmek, depolamak ve üretmek insan oğlunun her zaman hedefindedir. Enerjisiz kalmak herkesi ürkütür. Özellikle arabamıza bindiğimizde o nefret sesi duyup da araba itmeyen yoktur herhalde. Tabii akü denince büyük ve ağır kütleler aklımıza geliyor. Üstelik bu akülerin hacimleri küçülse de ağırlıkları hiç değişmez.

Ancak günümüzde plastik sayesinde akülerin de ağırlıkları azalmaya başlıyor. Hem de termoplastik kompozitler sayesinde. Valensiya Bölgesel Hükümeti tarafından finanse edilen ve İspanya Plastik Teknoloji Enstitüsü AIMPLAS tarafından uygulanan yeni bir proje, elektrikli otomobil akülerinin metal muhafazalarını termoplastik kompozitlerden yapılmış muhafazalarla değiştirme potansiyelini değerlendirmeye odaklandı. Veteria21 olarak adlandırılan proje, daha kolay geri dönüştürülebilir daha hafif piller oluşturmak için bu malzemeleri geliştirecek ve optimize edecek.

 

 

BM çevre programı UNEP’e göre, hareketlilik ve ulaşım sektörü en hızlı büyüyen sera gazı yayan sektör. Gelecekte toplam sera gazı emisyonlarının %30’undan fazlasına katkıda bulunması bekleniyor. Mevzuat tarafından üretilen ve piyasa talebine yanıt olarak bu endüstri, artık pil kullanımına dayalı elektrikli mobiliteye geçiş yapmaya başladı. Elektrikli bir otomotiv güç aktarma sistemine geçiş, herhangi bir emisyon azaltma çözümünün kritik bir bileşenidir. Termoplastik kompozitler, azaltılmış ağırlıklarının dışında çeşitli nedenlerle araç ağırlığının azaltılmasında bir trend haline geldi: mekanik direnç, farklı üretim süreçlerine uyum sağlama, kısa üretim döngüleri, diğer malzemelerle birleştirebilme, kaynaklanabilirlik, kolay geri dönüştürülebilirlik ve döngüsel ekonomiye uyum sağlama. .

 

 

Şu anda paslanmaz çelik ve alüminyumdan üretilen li-ion akü modülleri büyük ve ağırdır: araç ağırlığının %20 ila %30’unu oluştururlar. Ayrıca, üretim ve montaj adımlarının sayısı, bunları üretmeyi maliyetli hale getirir. Plastik kullanımı, bağlantı elemanları ve termal yönetim bileşenleri gibi parçaların ve işlevlerin entegre edilmesini mümkün kılar, montajı basitleştirir, ağırlığı ve maliyeti düşürür.

 

Genel olarak araç ağırlığının %73’ü metal bileşenlere tekabül ediyor. Termoset kompozitler bu nedenle pil muhafazaları için hafif bir alternatiftir. Ancak, geri dönüştürülebilirlikleri ve üretim hızları onların aleyhine çalışıyor diye açıklıyor AIMPLAS Sürdürülebilir ve Geleceğin Hareketliliği Grup Lideri Begoña Galindo.  Bu nedenle termoplastik kompozitler iyi bir alternatif oluşturuyor.

 

İyi bir alternatif oluşturmanın yeterli olmadığını düşünen bilim adamları termoplastik kompozitleri daha iddialı bir oyuncu haline getireceği kesin. Teknolojinin ve plastiklerin

 

PAYLAŞ