HARÇLIK VERİRMİSİN?

Zaman değişiyor, hayatlar değişiyor, dünya değişiyor…

HARÇLIK VERİRMİSİN?

 

Zaman değişiyor, hayatlar değişiyor, dünya değişiyor… Değişen bir çok şey yerinde durmuyor ve değişmeye devam diyor. Bizim zamanımız da diye başlayan bir çok cümle var ve anlatılan bir çok hikaye var. Nesil den nesile bizim zamanımızda kalıbı hiç değişmiyor. Değişmeyen bir şey daha var o da harçlık.

 

 

Teknoloji ve hızlı tüketim ne kadar da nesilleri değiştirse de, ne kadar da nesiller arasında farklılıkları hızlandırsa da var oluş içerisinde değişmeyen harçlık kavramı dimdik ayakta kalıyor. Kendi gelir modelini oluşturana kadar ve o gelir modelini istikrarlı bir şekilde sürdürene kadar insan oğlu kendinden büyüklerden veya yakın gördüklerinden hayatını idame edecek kadar harçlık adı altında bir para talebinde bulunuyor ve bu hiç değişmiyor.

Harçlık isteme talebine babaların çok klasik cümlelerini bilmeyen yoktur sanırım. Nerede benim cüzdanım veya getir bakalım pantalonumu harçlığın giriş cümleleridir. Peki büyüdüğümüz de veya gelir modelimizi oluşturduğumuz da bu kalıp cümle nasıl değişir hiç düşündünüz mü? ATM nerede var sorusu fark etmediğimiz harçlık isteme kalıp değiştiren cümledir aslında.

 

 

ATM (İngilizce Automated Teller Machine sözcüklerinin kısaltması), ticari bankalar tarafından kullanılmakta olan bir dağıtım kanalıdır. Önceleri sadece para ödeme ve ekstre basma gibi hizmetler sunabilirken, günümüzde, para yatırma, EFT, havale, fatura ödeme ve yatırım gibi birçok konuda müşterilere hizmet vermektedir. Makinenin tasarımcısı, Osmanlı İmparatorluğu doğumlu ancak ABD vatandaşı Ermeni Luther George Simciyan’dır ve 1930’larda Amerika’da pek talep görmediği için bir müdded sonra kullanımdan kalkmıştır. Daha sonra, İngiliz John Shepherd-Barron tam elektronik bankamatiği icat etmiştir. Tam anlamı ile ATM sayılabilecek ilk cihaz 27 Haziran 1967 tarihinde De La Rue firmasınca Barclays Bank için üretilerek, Londra’nın Enfield kasabasında hizmete sunulmuştur. Çoğunlukla üzerinde manyetik bir banda sahip plastik kartlar ile işlem yapılabilen bankamatiklerde işlemlere başlanmadan önce kullanıcıdan karta ait şifre talep edilerek güvenli giriş temin edilmektedir. Zaman içinde, bankamatik cihazlarına kartsız işlem menüleri de dahil edilmiştir. ATM cihazı Türkiye’ye ilk defa 1982 yılında Türkiye İş Bankası tarafından, Bankamatik ismiyle kurulmuştur.

 

 

Günümüzde bankamatiklerin tasarımın da plastik malzeme kart giriş yuvasından ekran çerçevesine kadar bir çok parçasında kullanılmaktadır. Plastik mühendisleri, bankamatikler de kullanılan plastiklerin daha güçlü, daha uzun ömürlü ve daha güvenli olması amacıyla ürün geliştirmeye devam etmektedirler.

Günümüz de otomatik babalar olan bankamatikler, her an her alanda hızlı bir şekilde belli bir oranda harçlık almamıza yarayan müzice makinalardır. Para çektikten sonra bir teşekkürü hak ediyorlar.

 

 

BAS PEDALA

Zaman değişiyor, hayatlar değişiyor, dünya değişiyor…
PAYLAŞ