HASTANELER DEVRİMİ

Sağlık insan hayatında gereksinim duyduğu en önemli ihtiyaçtır. Barınma, eğitim, adalet… bir çok ihtiyaç ve gereksinim sayılabilir ancak sağlık bambaşka bir zorunlu ihtiyaç. Goethe’ nin dediği gibi “İnsanlar önce para kazanmak için sağlıklarını, sonra da sağlıklarını kazanmak için paralarını harcarlar” mı acaba? Yoksa her koşulda ve her sistemde önce sağlık mı olmalı? Koronavirüs Goethe’nin sözüne karşı bir hipotez gibi girdi hayatımıza ve gündemimize.

Sağlık insan hayatında gereksinim duyduğu en önemli ihtiyaçtır. Barınma, eğitim, adalet… bir çok ihtiyaç ve gereksinim sayılabilir ancak sağlık bambaşka bir zorunlu ihtiyaç. Goethe’ nin dediği gibi “İnsanlar önce para kazanmak için sağlıklarını, sonra da sağlıklarını kazanmak için paralarını harcarlar” mı acaba? Yoksa her koşulda ve her sistemde önce sağlık mı olmalı? Koronavirüs Goethe’nin sözüne karşı bir hipotez gibi girdi hayatımıza ve gündemimize. Neden mi? Siyasetçi, futbolcu, sanatçı, öğrenci, siyah, beyaz, Asyalı, Avrupalı demeden herkesi hedef alan bir pandemi. Paranız var veya yok, güçlü bir devlet olun veya olmayın hiç önemli değil. Önemli olan bir konu var o da süreci ne kadar iyi yönettiğiniz. Toplum bilinçli değil ise ve sağlık sisteminiz sonsuz kaynaklı değil ise bu pandemi tam bir katliam. Ancak toplum bilinçli daha doğrusu toplumu bilinçlendiriyor ve kurallar ile yönetiyorsanız, sağlık sisteminiz mutlaka yeterli olacaktır yada hastanelerini planlamak için zamanınız olacaktır.

Yeni hastaneler açmak, hastaneleri eksiksiz olarak donatmak, acil eylem planları yapmak yapılması gerekenlerin ve alınması gereken önlemler listesinin başında elbette. Ancak her şey neden kusursuza yakın olmasın hem de çok ufak detaylar ile bu mümkün.

Hastanelerde ve/veya hasta kabulü yapılan ortamlarda hijyeni sağlamanın bir çok standardı var elbette. Ya zeminler? Zeminlerde alınacak önlemler yapılacak küçük yatırımlar ile hastalığın bulaş riskini azaltığı gibi aynı zamanda hem kaynaklardan tasarruf sağlamanızı hem de psikolojik olarak kendinizi güçlü hissetmenizi sağlayacaktır.

 

Pvc plastik profiller ile hastanelerde ve/veya hasta kabulü yapılan ortamlarda hijyeni sağlamada büyük başarı sağlamanız  ve hijyene katkıda bulunmanız mümkün. Profesyonel destek ile projelerinizi netleştirmeniz, kullanılacak malzeme tipi ve uygulaması hakkında karar vermeniz kolay olacaktır. Kapaklı süpürgeliklerin standartlar doğrultusunda yüksekliklerinin belirlenmesi, dönüş ve kıvrımlarının planlanması, uygulanacak yer zemini ile entegrasyonu sonucunda projenin tamamlanması ile hijyeni sağlamada büyük bir başarı sağlayabileceğinizi biliyormuydunuz? Virüslere geçit vermemek için bütün olasılıklar ve önlemler düşünülerek hastanelerimizde sadece teknik donanım ile değil genel yapı ihtiyaçlarıyla da hem sağlık çalışanları hem de hastaların bulaş riskini emniyet altına alabilirsiniz.

Hayatımızın bir çok alanında bir çok sektöründe kullanılan, günlük yaşamda sürekli göz önünde olan ve farkında olmadığımız ancak bizlere yüksek bir yaşam standardı sağlayan süpürgelikler, bitim profilleri, kablo kanal profilleri, köşe profilleri, duvar döşemeleri ve kapı fitilleri koronavirüs ile mücadelede bir izolasyon sağlayabildiği gibi hijyene katkısı ile şaşırtıcı ancak birçok mimarın farkında olduğu gizli bir kahraman aslında.

Değişen hayat, değişen koşullar, değişen kaygılar, değişen ihtiyaçlar var olan ama farkına varamadığımız bir çok ürünü bireysel olarak tercih etmemize sebep olacak gibi, hep birlikte tecrübe edeceğiz.

PAYLAŞ