HAYAT KURTARIN

Herkes bir süper kahraman olabilir. Üstün güçleriniz olmayabilir. Uçamıyor olabilirsiniz veya bir treni durduracak

HAYAT KURTARIN

 

Herkes bir süper kahraman olabilir. Üstün güçleriniz olmayabilir. Uçamıyor olabilirsiniz veya bir tireni durduracak kadar güçlü olmayabilirsiniz. Çok ama çok küçük bir hareket ile çok büyük bir kahraman olabilirsiniz. Nasıl mı? Elinizi yumruk yaparak ve bırakarak… bunu sürekli yaptığınızda bir süper kahramansınız.

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre en güvenilir kan; kişinin kendi özgür iradesiyle, hiçbir karşılık beklemeksizin, gönüllü, düzenli ve bilinçli olarak verdiği kandır. Tıptaki gelişmelere rağmen kanın yerini tutacak, alternatif bir tedavinin olmamasının, düzenli kan bağışı yapmayı ne derece önemli bir ihtiyaç haline getirdiği bir gerçektir. Dünyada gelişmiş ülkelerde gönüllü kan bağışının nüfusa oranının %5’e yaklaşırken, ülkemizde ancak bunun yarısı kadardır. 1 ünite, yani bir torba kan, ortalama 450 ml’dir. İnsan vücudunda yaklaşık 6000 mL kan olduğunu göz önüne alınırsa, bu kadar kan vermek herhangi bir risk oluşturmaz.

 

 

Kan vererek bir kahraman hatta süper kahraman olabilirsiniz. Bir yerde bir an birinin hayatına dokunabilir onu tekrar hayata tutundurabilirsiniz. Kan vermek çok basit ama çok önemli bir eylemdir. Yılda bir kez kan vermek aynı zamanda insan bedeni içinde çok önemlidir.

 

Kan; tek kaynağı insan olan ve yaşam için zorunlu bir sıvıdır. Erişkin insanlarda kan yapan organ kemik iliğidir. Tek kaynağının insan olması ve ihtiyaç duyulduğunda yerine konabilecek bir yedeğinin olmaması nedeniyle yaşam kurtarıcı bir sıvıdır. Gelişmiş ülkelerde kan bağışı sosyal bir sorumluluk gibi değerlendirilip, bir gün kendisin de kana ihtiyacının olacağı düşüncesiyle düzenli kan bağışı yapılmaktadır. Ülkemizde kan ve diğer organ bağışı henüz istenen düzey ve istikrarda değildir. Kan bağışlamak; kanı veren kişiye, fiziksel olarak kemik iliğini uyardığı ve genç kan hücrelerinin kemik iliğinde yapılıp dolaşıma karışmasını sağladığı için, bağışıklık sistemini güçlendirir. Kan bağışında bulunan kişi, bu görevi yapmakla bir başka insanın hayatını kurtardığını düşündüğünde, psikolojik bir rahatlama hisseder.

 

 

Kan; kemik iliğinde yapımı sürekli olan bir sıvı olduğu için, kan verme, sağlıklı insanlar için herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz.18–65 yaşları arasında herhangi bir sağlık sorunu olmayan, kan ölçümlerinde hemoglobin ve hematokrit değerleri normal olan herkes, yılda ortalama dört kez kan verebilir. Kronik hastalığı bulunan, AIDS, hepatit, sifiliz gibi bulaşıcı hastalıkları, kanser, hipertansiyon, kan hastalıkları ve kalp hastalıkları olanların kan vermesi önerilmez. Ayrıca düzenli ilaç kullanması gereken kişilerin de kan vermesi uygun değildir. Kan verme işlemi sıvı kaybına neden olduğundan; kan verme işlemi sonrasında kişinin bol sıvı ve sıvı gıdalar alması, sigara alkol almaması, ağır egzersizlerden sakınması, dikkat ve denge gerektirecek işlerde çalışanların kan bağışı yaptıklarında işlerine bir gün süreyle ara vermeleri uygun olur.

 

Kan verirken dolan o plastik kan torbasına bakmak birçok kişiyi korkuları ile yüz yüze getirecektir.  Ölüm korkusu bir gerçek elbette. Ancak o kan torbasının dolamsı ile birçok kişiyi bu korkudan uzaklaştırdığınızı unutmamalısınız. Hepimiz süper mega kahraman olmalıyız.

 

Bozuk Tuş

PAYLAŞ