HAYVANLARI TANIYALIM

Eskiden plastik hayvanlarımız vardı obje olarak tasarlanan ama gerçekmiş gibi hayatımıza değer katan.

HAYVANLARI TANIYALIM

 

Eskiden plastik hayvanlarımız vardı obje olarak tasarlanan ama gerçekmiş gibi hayatımıza değer katan. O hayvanları alır besler uyutur isim koyardık. Zaman içerisinde her alanda olduğu gibi plastik hayvanlarımız da ruhlarını kaybettiler ve sadece bir obje haline geldiler.

 

 

Ancak halen çok ama çok etkililer. Nasıl mı? Çağımızın çocukları birçok eğitim ile daha 2 aylık iken tanışıyorlar. Müzik eğitimleri, dans eğitimleri, dil eğitimleri derken bir bakmışız ki çocuklarımız hayvanları tanımıyorlar. Peki ne yapacağız? Hemen düşeriz yollara ve en yakın oyuncakçıya gidip plastik hayvan oyuncakları alır eğitime başlarız. Bak bu köpek baaakkk bu kedi derken bir bakmışız ki ahtapot yok. Bu macera hiç bitmez sürekli farklı plastik hayvan setleri alınarak bütün hayvanlar alemi oluşturulmaya çalışılır.

 

Artık çocuk büyümüştür ve sıra hayvanat bahçesine gitmeye sıra gelmiştir. O sorular başlar…. Anne baba dinazor yok mu burada? Yapılan hata yüzümüze çarpar. Plastik oyuncaklar içinde dinazor da vardı. Şimdi nasıl anlatacağız bir gök taşı düştü ve dinazorlar öldü diye? Yıllarca bu sır saklanır ve çocuklar bir dinazor görmek hayali ile sürekli hayvanat bahçesine gitmek isterler.

 

Git zaman gel zaman o plastik hayvan oyuncalarına bakılmaz ve oynanmaz olunmuştur. Eğitim tamamlanmış hayvanlar tanıtılmıştır. Peki şimdi o plastik hayvanlar ne olacak? Bir anı olarak mı kalacaklar eşyalar içinde? Hemen komşunun yeni doğan çocuğuna hediye olarak verilirler. Sonra diğer çocuk sonra diğer çocuk derken o plastik hayvanların misyonu hiç bitmez.

 

 

Geri dönüşüm plastik hayvanlar ile sürekli devam eder. Hem de biz hiç farkında olmadan. Yıllar sonra hatırlarız o plastik hayvanları. Bir hikaye içinde anlatırız onları.  Yıllar sonra gerçek hayvanları da hikayeler içinde hatırlamamak için metalleri, plastikleri, camları, kağıtları olması gerektiği yerde olması gerektiği gibi ayrıştırarak geri dönüştürelim.

 

Geri dönüştürmek sadece hayvanları değil, bütün doğayı, bütün gezegenimizi korumanın en önemli ve basit yolu. Temiz enerji, sürdürülebilirlik ve yaşanabilir bir dünya için geri dönüştürmek için durmadan çalışmalıyız. Bu çalışmaları sadece devletlerden ve şirketlerden beklememeliyiz. Plastik hayvanlar sadece bir oyuncak olarak kalsınlar hayatımız da bir eğitim aracı olarak onları kullanmak veya kullanmamak tamamıyla bizim elimizde.

 

Şimdi sorulması gereken en önemli soru belki de dinazorlar neden öldünün cevabı değildir. Çünkü geri dönüşüm için bir şeyler yapmazsak çocuklarımız bizlere çok daha sert ve açıklanamayan sorular soracaklardır. Bu soruları sorduklarında yüzünüz kızarsın ve suçluluk hissetmek istemiyorsanız harekete geçmelisiniz.

 

Bozuk Tuş

PAYLAŞ