İNCE DOKUNUŞLAR

Çılgın organizasyonlar, inanılmaz tasarımlar, görsel şölenler ve lansmanlar hayatımızın her alanında bizleri büyülemektedir. Giysilerimiz modayı yansıtmalı, otomobillerimiz ruhumuzu taşımalı, elektronik cihazlarımız bize özgü olmalı.

İNCE DOKUNUŞLAR

 

Çılgın organizasyonlar, inanılmaz tasarımlar, görsel şölenler ve lansmanlar hayatımızın her alanında bizleri büyülemektedir. Giysilerimiz modayı yansıtmalı, otomobillerimiz ruhumuzu taşımalı, elektronik cihazlarımız bize özgü olmalı. Dünyada tek olan ürünler içi ise adeta bir yarış söz konusu. Peki modadan iç mekan tasarımlarına, otomotivden yatçılığa, havacılıktan elektronik ürünlerine nasıl kendimizi yansıtabiliriz? Adını bir çoğumuzun bilmediği bu büyüleyici ürün ALCANTARA…

 

 

Alcantara Alcantara S.p.A tarafından üretilen ve pazarlanan bir mikrofiber malzeme olup öncelikle tasarım, moda, aksesuarlar, tüketici elektroniği, otomotiv ve deniz endüstrisinde kullanılmaktadır. Ne kadar şirket İtalyan şirketi ve tescili markası da olsa malzeme 1970’lerin başında Japon kimya şirketi Toray Industries’de çalışan bir bilim adamı olan Miyoshi Okamoto tarafından geliştirilmiştir. 1972 yılı civarında, İtalyan kimya şirketi Eni ve Toray arasındaki ortak girişimle, malzemeyi üretmek ve dağıtmak için Alcantara SpA’yı kurdu. Şirket şu anda Toray ve Mitsui Group’a aittir. Alcantara, gelişmiş bir iplik eğirme prosesini, kimyasal ve tekstil üretim süreçlerini birleştirerek üretilmektedir. Alcantara, yaklaşık% 68 polyester ve % 32 poliüretandan oluşur, artan dayanıklılık ve leke direnci sağlar. Malzemenin görünüm ve dokunma hissi süet giysisine benzer ve bu şekilde tanımlanabilir.  Alcantara kelimesi Arapça ‘al qantara’, yani ‘köprü’ kelimesinden türemiştir. Yani Alcantara kumaşının hayvan derisi ile pamuklu kumaş arasında bir köprü olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

Alcantara şu anda Formula 1 yarış otomobilleri için, Williams Martini Racing 2011 FW33 otomobilleri de dahil olmak üzere alevi tutmayan bir sürücü koltuğu malzemesi olarak kullanılmaktadır. Özellikle, birçok otomobil üreticileri özel modellerinde ve spor arabalarında bu malzemeyi kullanmaktadırlar. Aynı zamanda Sennheiser HD800, Sennheiser Momentum On-Ear ve Bose QuietComfort 35’in yanı sıra, Microsoft’un Surface Pro 4 modelinin klavye kapağı, Surface Laptop modelinin klavyesi, ayrıca Samsung Galaxy S8 ve S8 + akıllı telefon kapağı da dahil olmak üzere bir kaplama malzemesi olarak kullanılır. Alcantara, SpaceX’in Crew Dragon 2 kapsülünde de kullanılmıştır. Bireysel kullanıcılar da ise Alcantara, otomobillerini dizayn etmekte ve kendi ruhlarını yansıtmakta oldukça popülerdir.

 

 

Şık ve süet görünüm ile popüler olan Alcantara, klavyelerde çok farklı görünümler ve dokunuş hisleri yaratmaktadır. İç mekan tasarımlarda ise adeta gösterişin simgesi. Deriden çok daha ucuz olması ve hayvan derisine çok iyi bir muadil olması sebebi ile tercih edilmektedir.

 

 

Alcantara ile hayatınızdaki önemli ürünleri dizayn etmeye ve özelleştirmeye başlayabilirsiniz.

 

 

 

 

PAYLAŞ