KAFALAR KARIŞIK

Ülkeler konuşuyor, uzmanlar konuşuyor, üreticililer konuşuyor, tüketiciler konuşuyor ama kafalar hala karışık… Geri dönüşüm için ne kadar da konuşulsa ne kadar da proje üretilse geri dönüşümün anlaşılması biraz daha zaman alacak sanırız.

Ülkeler konuşuyor, uzmanlar konuşuyor, üreticililer konuşuyor, tüketiciler konuşuyor ama kafalar hala karışık… Geri dönüşüm için ne kadar da konuşulsa ne kadar da proje üretilse geri dönüşümün anlaşılması biraz daha zaman alacak sanırız. Dünyanın sorunu sadece plastik değildir, bir çok materyal için geri dönüşümü konuşabilmeliyiz. Plastik poşetler yerine kağıt poşetleri konuşmak geri dönüşümü veya plastiğin kullanımı farklılaştırma yacaktır. Kullanılan kağıt ambalajlar neyi çözecektir?

 

Lego, oyuncak üreticisi daha sürdürülebilir olmayı hedeflediği için 2021’den itibaren plastik ambalajı kağıt torbalarla değiştirmeye başlayacak. Lego, çocuklardan tek kullanımlık plastik poşetleri çıkarmasını isteyen mektuplar aldığını açıkladı. Sürdürülebilirlik çabalarını iyileştirmek için üç yıl içinde 400 milyon dolara (310 milyon sterlin) kadar yatırım yapacağını söyledi. Şirket alternatif malzemeler araştırsa da, Legonun kendisi plastikten yapılmıştır. Lego Group CEO’su Niels B Christiansen, “Çevreyle ilgili çocuklardan tek kullanımlık plastik ambalajı kaldırmamızı isteyen çok sayıda mektup aldık” dedi. “Bir süredir alternatifler araştırıyoruz ve çocukların tutkuları ve fikirleri değişimi yapmaya başlamamız için bize ilham verdi,” diye ekledi.

 

Önümüzdeki yıldan itibaren oyuncak şirketi, legoları paketlemek için Orman İdare Konseyi tarafından onaylanmış geri dönüştürülebilir kağıt poşetler sunmaya başlayacak. Lego, salgına rağmen 120 yeni mağaza açacak. İngiltere’deki plastik poşetlerin fiyatı gelecek yıl ikiye katlanarak 10 puana yükselecek Lockdown Lego: Mini şaheserler inşa etme meraklıları Bu, Lego’nun 2025’in sonuna kadar tüm ambalajlarını sürdürülebilir hale getirme hedefinin bir parçası. Christiansen, “Çocuklar, çevre dostu ve kolay açılabilen kağıt poşetlerin 2021’de denenmesini beğendiler,” diye ekledi. Perakendeciler üzerinde plastik torba ve ambalaj kullanımlarını azaltma baskısı artıyor. Bununla birlikte, alternatiflerin üretilmesi, taşınması ve geri dönüştürülmesi için karbonun yoğun olmadığından emin olmak her zaman kolay değildir. Lego, yatırımının eğitim programlarına ve şirketi diğer alanlarda daha sürdürülebilir hale getirme çabalarına da gideceğini söyledi. 2015 yılında, Danimarkalı firma ürünlerini 2030 yılına kadar sürdürülebilir malzemelerden yapma hedefini belirledi. Bu taahhüdün bir parçası olarak, bileşen olarak şeker kamışı kullananlar gibi biyo-tuğlaların kullanımını genişletecek. Bu ayın başlarında Lego, tüketicilerin koronavirüsün yayılmasını kısıtlamak için yasaklar sırasında daha fazla ürün satmış, bu yılın ilk yarısında satışların ve kârların arttığını söyledi. Ailelerin kendilerini meşgul etmek için daha büyük ve daha karmaşık Lego setleri satın aldıkları söyleniyor.

Tüketici baskısı ile hareket etmek sadece birilerini mutlu edecektir, geri dönüşüm ve sürdürülebilir kaynaklar için çözüm olmayacaktır. Objektif bakış açısı ve maksimum pozitif düşünce ile hareket etmek dünyanın geleceği için somut projeler üretmek için çok daha faydalı olacaktır.

 

 

PAYLAŞ