KARANTİNA SEDYESİ

Karantina sedyesini gören panik oluyor.... panik olmamızda gayet normal. Dünyada pandemi olarak ilan edilen koronavirüs şakaya alınacak bir virüs değil. Ancak koronavirüste kullanılan karantina sedyeleri hayatımızda yeni değil.

Karantina sedyesini gören panik oluyor…. panik olmamızda gayet normal. Dünyada pandemi olarak ilan edilen koronavirüs şakaya alınacak bir virüs değil. Ancak koronavirüste kullanılan karantina sedyeleri hayatımızda yeni değil. Ebola ve benzeri virüslerde negatif basınçlı sedyeler virüs taşıyan hastalarda 2010 dan beri Türkiye’de kullanılıyor. Hava yoluyla bulaşan hastalıklarda önlem ve koruyucu amaçlı kullanılan sedyeleri fazla görüyor olmamız farkındalığımız ile alakalı sadece.

Dış ortamdan tamamen izole sedyeler, temiz havayı hasta ile buluştururken, hastadan enfekte havayı ise filtreden temizleyerek dışarıya atmaktadır. Sedyenin arkasında yer alan deliklerden temiz hava içeri alınıp, hasta soluduktan sonra bulaş olmaması için filtre çekilerek hava sirkülasyonu sağlanmaktadır. Entegre yatak, hem diz açısı hem de sırtlık için ayarlanabilir, hasta için daha fazla konfor ve klinik prosedürler için daha iyi koşullar sağlar. Şeffaf hardtop aracılığıyla görünürlük, hasta ve çevre arasında daha iyi iletişim kurulmasını sağlar. Pozisyonu ayarlamak nefes almayı ve iletişimi geliştirir ve böylece kaygıyı azaltmaya katkıda bulunur. Sedyenin etrafında kollar mevcuttur. Hastanın transferi esnasında herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duyulması durumunda dört bir tarafı çevrili, ön ve arasında bu kollar yardımıyla da transfer esnasında gereken müdahaleler hastaya yapılmaktadır. Karantina sedyeleri diğer sedyelerden farklı olarak hasta transferi sırasında hasta tam izole edildiği için sağlık personeline veya bir başkasına bulaş riskini tamamıyla ortadan kaldırarak risksiz bir hasta transferi sağlamaktadır.

Karantina sedyeleri; hasta konforu özellikleri, müdahale istasyonları, havalandırma sistemi, operatör bağlantı noktaları, atık torbası, tıbbi bağlantılar ve ventilatör portu olarak açıklanabilir.

Hazne astarı TPU filmden yapılmıştır ve yapının her iki tarafı boyunca ABS destek direkleri yerleştirilerek güçlendirilmiştir. TPU özellikleri itibarı ile kolay şekillendirilebilir, geniş uyulama yelpazesi, aşında direnci, esneklik ve insan sağlına zararsız olması sebebi ile karantina sedyelerinde tercih edilmektedir. Termoplastik Poliüretan veya TPU, kauçuklar ve plastikler arasındaki köprü olarak adlandırılır. Malzeme kauçuk benzeri görünür, bu da son derece esnek, dayanıklı ve dokunuşa pürüzsüz olabileceği anlamına gelir. Tüm bu özellikler ve bileşik çok yönlülük, TPU’nun birçok endüstride kaplamalar, bileşenler ve müşteri ürünleri için yaygın olarak kullanılmasını sağlar.

Endüstriyel karantina sedyesini üreticilerden beklemeyip kendi çözümlerini de üretenler de yok değil. Erzurum Bölge eğitim ve Araştırma Hastanesi (BEAH) teknik birimde görevli 7 arkadaş, tamamen atık malzemelerden oluşan karantina sedyesi ürettiler. Hastanenin atölyesinde eski küvöz, veteriner eldiveni, şeffaf muşamba, demir profil, metal, emniyet kemeri, pvc boru kullanan 7 arkadaş, yaklaşık 16 saatte dört tarafı kapalı izolasyon sedyesi yaptı. Seri üretimi belki çok ta mümkün olmayacak ancak insan oğlu teknoloji ile hantallaşmış fikir üretme ve çaba gösterme olgularına koronavirüs sayesinde tekrar kavuşacak gibi. Kim bilir…

PAYLAŞ