KARIN AĞRISI

Deyim olarak kullanıldığında karın ağrısı çok farklı anlamlar içermekle beraber plastiklerden bir karın ağrısı...

Deyim olarak kullanıldığında karın ağrısı çok farklı anlamlar içermekle beraber plastiklerden bir karın ağrısı olanlardan bahsetmeyeceğiz. Tam tersi her zaman olduğu gibi plastiklerin hayatımızda ki yerinden ve basit çözümlerinden size bahsetmek istiyoruz.

Soğuk algınlığı, gaz ve bazı hastalıklardan kaynaklanan karın ağrıları kabusumuz olmuştur. Doktor kontrolünden hemen sonra ilaç tedavisi haricinde bize tavsiye edilen durumumuza göre soğuk veya sıcak kompres önerilmektedir. Sıcak kompres söz konusu olduğunda yine hayatımıza büyük kolaylık sağlayan sıcak su torbaları yetişmektedir.

Yatakta sıcaklık için kaplar 16. yüzyılda kullanılmaya başlandı. En eski versiyonlar, yangının sönmekte olan közlerinden çıkan sıcak kömürleri içeriyordu ve bu yatak ısıtıcıları , yatağa girmeden önce yatağı ısıtmak için kullanıldı. Yatakta uyuyanla birlikte kalabilmeleri ve yangın riski oluşturacak kadar sıcak olmamaları avantajıyla kısa sürede sıcak su kullanılan kaplar da kullanılmaya başlandı. Yeterli ısıya dayanabilen kauçuğun icadından önce , bu ilk sıcak su şişeleri çinko , bakır , pirinç , cam , toprak kap gibi çeşitli malzemelerden yapılmıştır. Yanmayı önlemek için metal sıcak su mataraları yumuşak bir bez torbaya sarılmıştır.

” Hindistan kauçuk ” sıcak su şişeleri Britanya’da 1875’te kullanılıyordu. Modern geleneksel sıcak su şişeleri 1903’te patentlendi ve Hırvat mucit Eduard Penkala tarafından patentli bir tasarıma göre doğal kauçuk veya PVC’den üretildi. Artık genellikle kumaşla, bazen de bir yenilik tasarımıyla kaplıdırlar. Yerel olarak yutanpo olarak bilinen Japon tarzı plastik sıcak su şişesi, sağda bez koruyucu çanta ile. 20. yüzyılın sonlarında, sıcak su şişelerinin kullanımı dünyanın çoğu yerinde önemli ölçüde azaldı. Sadece evler daha iyi ısıtılmakla kalmadı, aynı zamanda elektrikli battaniyeler gibi daha yeni ürünler, gece ısısı kaynağı olarak sıcak su şişeleriyle rekabet ediyordu.

Bununla birlikte, sıcak su şişesi Avustralya, İrlanda, Birleşik Krallık , gelişmekte olan ülkeler ve kırsal alanlarda popüler bir alternatif olmaya devam etmektedir . Örneğin, “guatero” olarak adlandırılan Şili’de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ekolojik olarak dost ve sıcak tutmanın tutumlu bir yolu olarak görülen Japonya’da son zamanlarda popülerlik arttı. Bazı yeni ürünler eski şişeler gibi çalışır, ancak ısıtma yastığında polimer jel veya balmumu kullanır. Pedler bir mikrodalga fırında ısıtılabilir ve sıvı dolu şişelerden veya elektrikle ısıtılan cihazlardan daha güvenli olarak pazarlanmaktadır. Geleneksel kare şekli yerine, YuYu Şişesi uzun ve esnek olarak tasarlanmıştır ve bu nedenle entegre sıkma kayışı sayesinde vücudun etrafında eller serbest şekilde giyilebilir. Sıcak su torbası kullanarak karın bölgesinde ki ağrılar giderilmektedir.

Bozuk Tuş

PAYLAŞ