KORKUSUZ ÇALIŞMAK

Koronavirüs ile dokunmaya korkar olduk. Kendimizce enteresan ve farklı yöntemler ile kapı açmaya, selamlaşmaya ve eşyalar ile temas etmeye başladık. Uzaktan bakıldığında bu enteresan ve farklı yöntemler komik olduğu kadar bir o kadar da acınası ancak koronavirüs korkusu ve tehlikesi hafife alınacak bir konu değildir.

KORKUSUZ ÇALIŞMAK

 

Koronavirüs ile dokunmaya korkar olduk. Kendimizce enteresan ve farklı yöntemler ile kapı açmaya, selamlaşmaya ve eşyalar ile temas etmeye başladık. Uzaktan bakıldığında bu enteresan ve farklı yöntemler komik olduğu kadar bir o kadar da acınası ancak koronavirüs korkusu ve tehlikesi hafife alınacak bir konu değildir.

İş hayatımızda kullandığımız ve yaygınlaşan dokunmatik ekranlar özellikle kurumsal kullanımda büyük bir virüs riski taşımaktadır. Çalışanların sağlı için sürekli dezenfekte edilen dokunmatik ekranlar dezenfektanların içerdiği alkol sebebi ile zarar görmektedir, tıpkı ellerimiz gibi. Ekran ve gömülü çözüm sağlayıcısı Review Display Systems, dokunmatik ekran tabanlı sağlık ekipmanlarının güvenliğini artırmak için kullanılabilecek nano gümüş antibakteriyel laminat filmin mevcut olduğunu duyurdu. Özellikle sağlık çalışanları bu çok iyi bir haber.

 

 

Devam eden COVID-19 salgını, son aylarda dokunmatik ekran tabanlı ekran sistemlerinin sürekli kullanımına sebep olmaktadır. Halk tarafından kullanılan veya sağlık tesislerinde bulunan dokunmatik monitörlerin temizliği ve hijyeni çok daha önemli hale geldi. Etkileşimli dokunmatik ekran tabanlı görüntüleme sistemleri, bakteri ve mikroplar için bilinen sıcak noktalardır. Görüntüleme Sistemlerini Gözden Geçirme anti-bakteriyel teknoloji, bu yüksek temaslı dokunmatik yüzeylerde geleneksel olarak bulunan mikrobiyal bakterilerin % 99,9’unu ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Film olmadan, bakteriler dokunmatik ekran yüzeyinde yaşayabilir ve cihazla etkileşime giren diğer kişilere hızla yayılabilir. İnceleme Görüntüleme Sistemleri bölüm müdürü Justin Coleman şöyle dedi: “Dokunmatik ekran tabanlı sistemlerle grafik kullanıcı arayüzlerinin uygulanması birçok sektörde yaygınlaştı. Bu sistemlerin güvenli ve etkili bir şekilde kullanılmaya devam edebileceği konusunda tüketici güvenini sürdürmek çok önemlidir. Uygulaması kolay, antimikrobiyal laminat film, dokunmatik ekranın yüzeyiyle temas eden bakterilerin devam eden varlığına karşı güçlü ve güvenilir bir savunma sağlar. ” Mevcut ürünler veya yeni sistem tasarımları için uygundur, filmin uygulanması hızlı ve basittir, öyle ki müşteriler, ürünün türü veya boyutu ne olursa olsun dokunmatik ekran tabanlı görüntü sistemlerini kendi kendine laminatlayabilir. Antimikrobiyal film şu anda 32 inç’e kadar olan boyutlarda mevcuttur, ancak ısmarlama, özel boyutlar kolayca hazırlanabilir. Antimikrobiyal film, zararlı bakterilerle etkin bir şekilde mücadele etmek için dokunmatik ekranın dış yüzeyine yerleştirilebilir. Antimikrobiyal film 155 µm kalınlığa ve % 90’dan fazla optik şeffaflığa sahiptir ve arkalık yapışkan silikon esaslıdır, uygulaması kolaydır, kabarcıklanmaya karşı dirençlidir ve etkili bir şekilde kullanım alanını kapatır.

 

 

Nano gümüş teknolojisinde, gümüş nano parçacıklar kullanılır. Gümüş iyonları birden fazla bakteri türüne karşı etkilidir ve bakteri hücre duvarının glikoprotein yapısını delerek çalışır. Bakteriler metabolizma ve üreme için proteaza ihtiyaç duyar ve gümüş iyonları sülfhidril ile kimyasal reaksiyona girer, proteinin denatürasyonuna neden olur, bakterileri inaktif hale getirir, çoğalamaz ve bakteri hücresinin ölümüyle sonuçlanır. Gümüş iyonları, bakteri hücresinin yok edilmesi üzerine gümüş atomlarına dönecek ve anti-bakteriyel etkinliğini koruyarak filmin yüzeyinde kalmaya devam edecektir.

Söz konusu koruyucu antibakteriyel filimler ile korkmadan ve risk olmadan çalışmak, çözüm üretmek ve tedavi etmek çok daha kolay olacaktır. Eskisi gibi tokalaşmak ve sarılmak için vücuda göre de filimler yapılsa hiç te fena olmaz gibi…

 

 

PAYLAŞ