LİMON MU SİRKE Mİ

Her ülkenin ve her bölgenin kendine özel lezzetleri ruhumuzda derin izler bırakmıştır. İtalya deyince akla pizza...

LİMON MU SİRKE Mİ

 

Her ülkenin ve her bölgenin kendine özel lezzetleri ruhumuzda derin izler bırakmıştır. İtalya deyince akla pizza, Almanya deyince sosis, Meksika deyince taco, Arjantin deyince barbekü diye bu liste uzar gider. Türkiye lezzetler konusunda belki de en şansı olan ülkelerden.

 

Yüzyıllar boyunca Anadolu topraklarında yaşana farklı medeniyetler ve kültürler inanılmaz bir gastronomi kültürü de miras olarak bırakmışlardır. Farklı farklı lezzetler ile insan ruhuna iz bırakan bu medeniyetler de dünya mutfağında yerini almıştır.

 

 

Bütün dünyada sevilen ve çok farklı ürünlerden yapılan bir lezzet var ki limon mı sirke mi diye sorsak hemen cevabını verebiliriz… turşu. Şimdi tam turşu tüketmek zamanı. Sıkı dokulu meyveler turşu olmaya daha elverişlidir. Turşusu yapılabilen sebze meyveler arasında salatalık, lahana, biber, yeşil domates, yaban eriği, acur, pancar, ayva ve elma bulunur. Turşu kurulumunun yapıldığı kaba defne yaprağı, çekilmemiş karabiber, limon, sarımsak, dere otu, maydanoz gibi malzemeler aroma vermek amacıyla konur. Turşuluk malzemeler % 5-10’luk tuz çözeltisine basılarak yerleştirilir ve laktik fermantasyon süreci başlar. Sebze ve meyvelerdeki şeker 10-23 C° sıcaklıkta, genelde birkaç haftalık bir sürede laktik aside dönüşür. Fermantasyonu hızlandıracak kimyasallar kullanılabilir. Sonuçta elde edilen çözeltinin asitliği %1 civarındadır. Fermantasyon süresince tuzlu çözelti istenmeyen organizmaların üremesini engeller. İşletmelerde üretilen turşular otoklav turşusu ve fermantasyon turşusu olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Otoklav turşusu tıpkı konserve üretiminde olduğu gibi, sebzelerin yıkanıp ayıklandıktan sonra, tuz, sirke ve sarımsak içeren dolgu sıvısı ile beraber ambalaj malzemesine doldurulması, kapanıp ısıl işlem uygulanması ile elde edilir. Fermantasyon turşuları ise, önceden tekniğine uygun olarak büyük hacimli fıçılarda yapılmış turşuların, üründe tat dengesi kurulduktan sonra, açılarak daha küçük ambalajlara doldurulması ve ısıl işlem uygulanması ile elde edilir.

 

 

Turşu kurma çeşitli sebze ve meyvelerin salamura adı verilen tuzlu, asitli çözeltide bir süre bekletilerek uzun süre saklanabilecek hale getirilmesidir. Genelde kırsal alanda kışa hazırlığın önemli bir kısmıdır. Elde edilen ürüne turşu denir. Arkaik kültürde ilk kez topraktan yapılma büyük boy küpler içerisinde kurulumu yapılmaktaydı. Ticari ürün olarak kullanılmaya başlandığı antik çağlarda ahşaptan yapılan kaplarla taşındığı ve saklandığı da görülmekle birlikte ahşap ve asidin reaksiyonları nedeniyle kalıcı olarak hep toprak kaplar tercih edilmiştir. Günümüzde bu tür toprak kapların yerini plastik, cam kavanoz, paslanmaz teneke kaplar almıştır.

 

Plastik bidonlar ihtişam içinde yer alan rengarenk turşular ile bizi kendine çekmektedir. Plastik bidonlar insan sağlına zarar vermeyen plastik hammaddelerden üretilmektedirler.  Plastik bidonlar şeffaf veya renkli olarak üretilmektedirler. Bidonların yanı sıra turşu fabrikaları büyük plastik fıçılarda kullanmaktadırlar.

Turşuyu oluşturan sebze ve meyveler bağışıklık sistemini kuvvetlendiren birçok vitamin, mineral ve antioksidanları içeriyor. Tek bir çeşit turşudan ziyade farklı sebzelerin turşularını tüketmek vücuda alınan antioksidan çeşitliliğini artırdığından daha fayda sağlıyor. Örneğin antioksidan çeşidi olarak, pancar turşusundan polifenoller ve betalain, lahana turşusundan glukosinolat elde edip yüksek antioksidan çeşidi ve kapasitesiyle kış günlerinde soğuk algınlığına karşı kalkan oluşturabilirsiniz.

 

İster hasta olmamak için tüketin, ister yemeklerin yanında mükemmel bir aperatif olarak siz siz olun tansiyona dikkat edin.

LİMON MU SİRKE Mİ

Her ülkenin ve her bölgenin kendine özel lezzetleri ruhumuzda derin izler bırakmıştır. İtalya deyince akla pizza...
PAYLAŞ