MASKELER DÜŞTÜ

Bir anda bir virüs çıkıyor ve herkese haddini bildiriyor. Donkişot gibi elimizde eldiven, yüzümüzde maske dezenfektanlar ile bir oraya bir buraya koşturuyoruz.

Bir anda bir virüs çıkıyor ve herkese haddini bildiriyor. Donkişot gibi elimizde eldiven, yüzümüzde maske dezenfektanlar ile bir oraya bir buraya koşturuyoruz. Herkesin maskesi düştü, güçlü devletler yardım isteyecek duruma gelirken kültür başkentleri kaostan çıkamaz oldular. Dünyada sağlık sistemlerinin yetersiz olduğu tedavinin belirsiz olduğu şu dönemde maskeli süper kahramanlar ortaya çıktılar. Bütün sağlık çalışanları maskesi düşen global canavarlardan görevi devralarak insanlık için amansız bir savaşa soyundular. Bu savaşta en güçlü silahlardan biri olan maskeler doğru kullanılmalı ve doğru seçilmelidir.

Maske seçiminde N95, FFP2 ve FFP3 tipleri çok tercih edilenler arasında. Partiküllere karşı solunumla ilgili koruyucu olarak kullanılan ve filtre edici özelliği bulunan maskelerin teknik özelliklerine hakkında bilgi vermek isteriz.

Sağlık çalışanlarının kullandığı tip N95 maddesi içeren üç katmanlı solunum izolasyonu sağlayan maskelerdir.

FFFP2 koruma sınıfı solunum maskeleri, havada tehlikeli ve mutajenik parçacıkların bulunabileceği çalışma ortamları için üretilmektedir. Bu sınıftaki solunum maskeleri parçacıkların 0,6 μm’ye kadar en az %94’ünü tutmalıdır ve OEL ihlalinin maksimum on katı yoğunluğa çıktığı ortamlarda kullanılabilir. Aynı durum TRK değeri (teknik referans yoğunluğu) için de geçerlidir. FFP2 koruma sınıfı solunum maskeleri çoğunlukla demir ve maden endüstrilerinde kullanılır. Bu endüstrilerde çalışanlar sıklıkla aerosol, is ve dumana maruz kalır. Bu da, uzun süreçte akciğer kanseri gibi solunum sistemi hastalıklarına neden olabilir. Bunlara ek olarak çok büyük ikincil hastalık ve akciğer tüberkülozu riski taşırlar. Karbon katmanlı uvex filtre sistemi gereken solunum korumasını sağlamanın yanı sıra kullanıcıları hoş olmayan kokulardan da korur.

 

FFP3 koruma sınıfı solunum maskeleri hava kirliliğini soluma alanında maksimum koruma sunar. Toplam sızıntı maksimum %5 olabilir ve bu maskeler 0,6 μm’ye kadar tüm parçacıkların %99’u filtrelemelidir. Bu maske aynı zamanda zehirli, onkojen ve radyoaktif parçacıkları da filtreler. FFP3 koruma sınıfı maskeler endüstriye özel OEL değerlerini otuz kat ihlal eden çalışma ortamlarında kullanılır. Çoğunlukla kimya endüstrisinde kullanılırlar.

 

FF: Face Filter (Yüz maskesi)

P1: Mekanik çalışmalar sonucu ortaya çıkan toksik (zararlı) olmayan tozlar.

P2: Toksik tozlar, MAK değerleri 0,1 mg/m3 ‘den büyük olan tozlar.

P3: Toksik, kanserojen, radyoaktif tozlar ve MAK değerleri 0,1 mg/m3’den

küçük olan tozlar.

S : Katı ve su bazlı sıvı zerrecikler.

L : Katı ve yağ bazlı sıvı zerrecikler.

Bu Standart 2001 yılında EN 149:2001 Toz maskeleri yeni Avrupa Standardı olarak yenilendi ve maskelerde koruma kademeleri yükseltildi.

Uzmanlar maske kullanımı hakkında ise çok farklı görüşlerde. Bazı uzmanlar maskeyi önerirken bazı uzmanlar ellerimizin maske sebebi ile sürekli yüzümüze götürdüğümüzden maskenin bulaş riskini artırdığını savunmakta. Bildiğimiz tek gerçek sağlık çalışanı süper kahramanların maskelere herkesten çok ihtiyaç duymaktadırlar.

PAYLAŞ