ÖĞRENMENİN YAŞI YOK

Dünya çığlık atıyor, bedenlerimiz yardım istiyor, gelecek bize şüphe ile bakıyor.

ÖĞRENMENİN YAŞI YOK

Dünya çığlık atıyor, bedenlerimiz yardım istiyor, gelecek bize şüphe ile bakıyor. Bir çok sorun artık normal gibi algılanıyor. Korkarım ki artık kullandığımız maskelere bile alıştık ve bunu değiştirmek için bir şeyler yapmayı bırakalı çok oldu. Peşinde olduğumuz sadece özgürlük ve onu da yanlış arıyoruz. Eğitim elbette çok önemli, öğretim de öyle.

Kendinizi bilmez insanlar sebebi ile doğa zarar görmeye devam ediyor. Şuursuzca doğaya atılan metaller, camlar, plastikler, kartonlar ve bir çok atık daha… Geri dönüşüm için plastik sektörü durmadan çalışıyor, çabalıyor ve proje üretiyor. Bazı ülkeler müfredata geri dönüşümü koymaya karar verdi ve uygulamaya başladılar. Ülke isimlerine dikkatinizi çekmek isteriz. Bence ülkeler hiç te tesadüf değil…

İsrafsız bir dünyaya geçiş, gelecek nesillere çevre sorunlarıyla mücadele için bilgi, beceri ve motivasyon vermek anlamına gelir. İşte dünyanın en iyi 10 atık eğitim programı.

1. Colorado, ABD
Colorado, ABD’de geri dönüşüme adanmış en eski kar amacı gütmeyen kuruluşlardan birine ev sahipliği yapmaktadır: Eco-Cycle . 1976 yılında gönüllüler tarafından kurulduğundan beri, ünlü bir geri dönüşüm ve çevre eğitimi programı geliştirmiştir. Program, iki bölgedeki okullar için geri dönüşüm toplama sağlar, eğitim sunumları yapar (öğle yemeği atıklarının azaltılması gibi yaşa uygun konular dahil) ve her okula ilerlemeleri hakkında değerli aylık geri bildirim sağlar.

2. Tayvan
Tayvan, 1980’lerden beri okullarda atık yönetimi eğitimi uygulayarak geri dönüşüm eğitiminde uzun süredir dünya lideridir. 2011 Çevre Eğitim Yasası, yaşam boyu öğrenmenin bir yönü olarak ‘çevre okuryazarlığını’ teşvik eder; örneğin, hükümet ve iş dünyasındaki tüm öğrenciler ve personel, her yıl en az dört saat çevre eğitimi almalıdır.

3. Parramatta, NSW, Avustralya
Parramatta Belediye Meclisi, atık toplama yüklenicisi Süveyş tarafından verilen okul atıkları eğitim kursları veriyor. Atık endüstrisi geçmişine sahip eğitmenler tarafından verilen program, öğrencilere Süveyş tesisleri turları aracılığıyla atık yönetiminin gizli dünyasına ilk elden bir bakış sunuyor.

4. Hout Körfezi, Güney Afrika
Toplum temelli yardım kuruluşu Thrive Hout Bay, bölgedeki kirlilikle mücadele ihtiyacını ele almak için Sıfır Atık projesini başlattı. Onun eğitim programı Sürdürülebilir Okullar eller faaliyetleri yoluyla öğrenme. Örneğin, öğrenciler topluluk bahçelerine katılarak kompost yapmayı ve okullarının geri dönüşüm planlarına yardım ederek geri dönüşümü öğrenirler.

5. Malezya
Malezya’nın Küresel Çevre Merkezi , öğrencileri geri dönüşümden başlayarak doğal kaynak yönetimiyle meşgul etmek için ‘SMART Ranger’ programını kurdu. Program, gençleri çevresel eyleme öncülük edecek bilgi ve becerilerle donatmayı amaçlamaktadır. Katılımcılar, diğer faaliyetlerin yanı sıra, geri dönüşümü teşvik etmek ve geri dönüştürülebilir maddeler karşılığında nakit ödüller almak için bir geri satın alma planı denemesine katıldılar.

 

6. Portland, ABD
Oregon, Portland Şehri, 2030 yılına kadar yüzde 90’lık malzeme geri kazanım oranlarına ulaşmayı hedefliyor. Temel bir eylem alanı eğitim ve bilgidir. Şehrin gençlik eğitim programı pratik ev geri dönüşümünden iklim değişikliği bilimini anlamaya kadar değişen bir müfredata sahiptir ve gelecek nesilleri çevresel zorluklarla mücadele etmek için sadece bilgiyle değil, aynı zamanda zihniyetle de donatır.

7. Taupō Bölgesi, Yeni Zelanda
Taupō Bölgesindeki Tūrangi Okulu, personelinin yardımıyla öğrencileri tarafından yönetilen bir sıfır atık programını benimsedi. Okul arazisindeki sürdürülebilir bir çiftlik, domuz, keçi, tavşan, tavuk ve ördeklerden gelen atıkları yeniden kullanırken, okulun kaynak geri kazanım ve geri dönüşüm merkezi o kadar verimli ki, öğrenciler daha fazla atık alabileceğini söylüyor. Onların katılımıyla öğrenciler, mühendislik, hayvancılık ve bağış toplama gibi atık yönetiminin ötesinde beceriler öğreniyorlar.

8. Dunbar, İskoçya
Dunbar, 2014’ten 2017’ye kadar, Sıfır Atık İskoçya programının bir parçası olarak başlatılan bir avuç ‘Sıfır Atık Kasabası’ arasındaydı. Bu, Dunbar’ı israfı azaltma planları için bir deney merkezi haline getirdi. Okullar ayrıca atık yönetim sistemlerinin başarısına katkıda bulunan uzman rehberliği aldı. Kasaba, bir yıl içinde çöp sahasına giden atıkları yarı yarıya azaltarak cesaret verici sonuçlar gördü.

9. Batı Avustralya, Avustralya
Batı Avustralya’daki okulların, atıkların azaltılmasına ve geri dönüştürülmesine odaklanan Waste Wise Schools programına erişimi vardır. Program, okullarda geri dönüşüm, kompostlama ve solucan yetiştiriciliği gibi uygulamalı atık yönetimi projelerinin uygulanması için kaynaklar ve destek sunar. Programa dahil olan okullar, piller, telefonlar, gözlükler ve giysiler gibi geri dönüşümü zor olabilecek öğelerin toplanmasını organize ediyor.

 

10. Gana
Gana, Küresel Plastik Eylem Ortaklığına katılan ilk Afrika ülkesi olarak plastik atıklarla mücadelede bölgesel bir liderdir. Geri Dönüşüm! Gana, Ulusal Çapında Atık Eğitim Kampanyası da dahil olmak üzere çok sayıda atık azaltma programı yürütmektedir. Program 2022’de sona erdiğinde, atık yönetimini öğretmek, okullarda geri dönüşüm tesisleri sağlamak ve gelecek nesillere atık azaltma kültürünü aşılamak için 81.000 okul öğrencisine ulaşmayı hedefliyor.

Ne kadar güzel örnekler değil mi? Matematik, fizik ne kadar gerekli ise geri dönüşüm eğitimi de o kadar gereklidir. İtirazı olan?

 

 

DİJİTAL DÜNYA

Dünya çığlık atıyor, bedenlerimiz yardım istiyor, gelecek bize şüphe ile bakıyor.
PAYLAŞ