PİPET SEÇİMİ ÖNEMLİDİR

Pipet seçimini neden önemli olsun, pipet pipettir dediğinizi duyar gibiyiz.

PİPET SEÇİMİ ÖNEMLİDİR

 

Pipet seçimini neden önemli olsun, pipet pipettir dediğinizi duyar gibiyiz. Mesele keşke o kadar basit olsa! Plastik ürünlerinin son kullanıcı için ne kadar önemli, işlevsel ve uygun fiyatlı olduğunu bilmeyen yoktur. Sadece son kullanıcı için değil işletmeler, hükümetler ve devletler için aynı önem geçerlidir. Ancak plastik ürünleri satın alırken ihtiyacımız doğrultusunda alım yapmak hem ekonomi hem de sürdürülebilirlik için çok ama çok önemlidir.

Pipet, kamış veya şalümo; özellikle soğuk içecekleri içerken kullanılan, genellikle plastikten yapılmış ince tüptür. Özellikle kola, meyve suyu, milkshake gibi içeceklerin tüketiminde kullanılır. Önce pipet sıvı içeceğin içine yerleştirilir ve içine doğru emme kuvvetiyle sıvı ağza ulaşır. Pipet kullanımı diş sağlığı açısından olumludur. Asitli ve soğuk içeceklerin dişle teması azaltılmış olur. Aynı zamanda hijyen açısından da çok ama çok önemlidir. 

 

 

Pipetin kullanıldığı farklı birçok alan daha var elbette ama bizler genel tanımı ile şimdilik bahsedeceğiz. Şimdi gelelim asıl konumuza. Pipet seçimi neden önemlidir?  Pipet seçimi hem kullanımı açısından hem de ekonomi hem de sürdürülebilirlik açısından çok ama çok önemlidir. 

Şimdi düşünün ki akışı az olan bir içecek tüketeceksiniz veya tam tersi akışı çok hızlı olan bir içecek tüketeceksiniz. İçecek tipine göre pipet çapını, uzunluğunu ve açısını seçmezseniz içeceğinizi keyifli veya olması gerektiği gibi tüketemeyeceksiniz. Mesela bir ayranı çapı büyük olan ve çok uzun olan bir pipet ile tüketirseniz, hem içeceğinizi stabil olarak tutamazsınız hem de istediğinizden çok daha fazla sıvıyı her emme de çekmiş olacaksınız. 

 

 

Peki ekonomik olarak etkisi nedir? Satın almış olduğunuz pipet çok daha fazla maliyetli olacak sizlere hem de pipetini üreten firma amacı dışında katma değeri düşük olan bir ürünü size sunmuş olacak. Dolayısıyla cebinizden çok daha fazla para çıkmış olacak ve üstelik kullanımından dolayı mutlu olmayacaksınız.  Üretici firma çok daha az hammadde ile çok daha az iş gücü harcayarak çok daha az kaynak kullanıp talebinize arz sunabilecekken, çok daha fazla hammadde kullanarak çok daha fazla iş gücü ile çok daha fazla kaynak kullanarak ekonomiye yeteri kadar katkı sağlayamayacaktır. 

Peki sürdürülebilirlik? Amacı dışında kullanılan pipetler, kaynakların kullanılmasını artırmanın yanı sıra aynı zamanda kullanım amacı dışında çok daha fazla plastiğin tekrar geri dönüştürülmesi ve üretime tekrar katılması için hem maliyet hem de zaman harcanmasına sebep olacaktır. Kağıt pipet kullanalım gibi anlamsız cevaplar bu soruyu maalesef ki doğru cevaplandırmıyor hatta komik oluyor. Tekrar burada kağıt pipetlerin dezavantajlarından bahsetmeye gerek yok. 

Pipet deyip geçmeyin… Pipet seçimi önemlidir. Pipet tercihinizi ve satın almalarınızı amaç doğrultusunda yapmalısınız. Paranız cebinizde dünyamız hepimize kalsın!!!

 

 

BAS PEDALA

Pipet seçimini neden önemli olsun, pipet pipettir dediğinizi duyar gibiyiz.
PAYLAŞ