PSİKOLOJİK SAVAŞ

En güzel duygulardan ve en tarif edilemez duygulardan biridir anne baba olmak.

PSİKOLOJİK SAVAŞ

 

En güzel duygulardan ve en tarif edilemez duygulardan biridir anne baba olmak. Bazıları için adeta bir yaşam amacı, bazıları için ise gereksiz bir sorumluluk. Siz hangi taraftasınız bilinmez ama anne babalar için büyük bir psikolojik savaş söz konusu.

 

Ebeveyn olmak ilk an için sadece bir duygu kümesi gibi gözükse de ilerleyen dönemlerde bir canlının sorumluluğu ve o canlıyı en iyi şekilde korumak her duygunun önüne geçiyor. Baba olmak ve anne olmak bir görev paylaşımı değildir. Çocukların en iyi koşullarda büyümesi ve en iyi bir biçimde yetiştirilmesi her ebeveynin asli görevidir. Peki yaşadığımız telaşlar ne kadar gerçek ne kadar önemli?

 

Anne veya baba olduğunuz da ilk telaşlar çevremizden, kendi anne babalarımızdan gelir. Büyükbaba der ki canı açın çok sıcak, babaanne der ki yok yok açmayın üşür çocuk. O anda hala girer söze acıktı galiba diye… derken anne benim çocuğum karışmayın demeye kalmadan çocuğun gazı ile başa çıkmadan yardım ister. Tabii bu herkes için geçerli değil. İlerleyen günlerde anne ve baba bu işler böyle olmayacak diyerek internetten başka tecrübelerden yararlanmak ister ve en son adım belki de profesyoneller yani doktorlar. Böyle mi olmalı gerçekten? Geçmiş nesiller nasıl büyüdü nasıl faydalı bir vatandaş oldular diye sorsak herhalde sohbetin sonu gelmez.

 

 

En ağır savaşlardan biri ise biberon savaşıdır.  Bir türlü karar verilemez cam mı plastik mi olsun diye. Cam kolay temizlenir ama tehlikeli ya kırılırsa der bir taraf, bir taraf ise plastik kırılmaz tehlikesi yok ama sütü ısıtamayız der ve bu kargaşa uzar gider. Peki hangisi doğru hangisi tercih edilmeli?

 

Chicco tarafından geliştirilen hibrit bir şişe, kırılmaz ince bir cam tabakasını bir dış plastik tabakasına bağlayarak bu ikilemi çözüyor. ChiccoDuo Hybrid, piyasaya sürüldüğü Nisan 2021’den bu yana sayısız ödül aldı. Bu hafta Time dergisinin 2021’in En İyi 100 Buluşu listesine girdi. Mikro-ince Invinci-glass katmanlarını bir dış plastik katmana yapıştırarak, sütün plastiğe temas etmesi engellenir, ancak hibrit tasarım kırılmayan, parçalanmayan, lekelenmeyen veya koku ya da ağızda kalan bir tada sahip olmayan bir şişeyle sonuçlanır. Küresel Artsana şirketinin bir parçası olan İtalya merkezli bebek ürünleri üreticisi Chicco,bu biberonu birinci sınıf plastik BPA-, BPS-, PVC- ve ftalat içermez ve bulaşık makinesi, şişe ısıtıcısı ve sterilizatör için güvenlidir.

 

 

Böylelikle cam ve plastiğin muhteşem uyumu ile uzun yıllardır süren bir psikolojik savaş son bularak anne ve babalar rahat bir nefes almış oldu. Plastikleri eleştirmek için öncelikle tanımak gerekir diye düşünüyoruz. Hangi plastik çeşitleri var özellikleri nelerdir hangi alanlarda kullanılırlar çeşitlerine göre önce bunları öğrenmek gerekir. Her plastik aynı özellikleri taşımaz ve her plastik ortam koşullarına aynı şekilde reaksiyon göstermez. Okumak ve öğrenmek hayatımızı kolaylaştırmanın yanı sıra aynı zamanda gereksiz psikolojik savaşlar yaşamamızı engelleyecektir.

PSİKOLOJİK SAVAŞ

En güzel duygulardan ve en tarif edilemez duygulardan biridir anne baba olmak.
PAYLAŞ