PLASTİK AMPULLER

Geçtiğimiz sayılarda dünyanın gündemi olan geri dönüşüm ve icatlar hakkında bir çok yazıyı siz değerli okuyucularımıza sunduk. Dünyanın gündemi tabii ki şu anda koronavirüs ve pandemi. Birazda medikal sektöründe olan gelişmelere birlikte bakmaya ne dersiniz?

Geçtiğimiz sayılarda dünyanın gündemi olan geri dönüşüm ve icatlar hakkında bir çok yazıyı siz değerli okuyucularımıza sunduk. Dünyanın gündemi tabii ki şu anda koronavirüs ve pandemi. Birazda medikal sektöründe olan gelişmelere birlikte bakmaya ne dersiniz?

Plastik ampuller ilaç endüstrisinde giderek daha popüler hale geliyor. Plastik ampuller, düşük maliyetli ambalajlama talebinin önemli ölçüde yüksek olduğu gelişmekte olan ülkelerde yüksek  performans sağlamaktadır.

Geleneksel olarak, ampullerin üretimi için cam kullanılmıştır. Bununla birlikte, plastik bol miktarda bulunan düşük maliyetli bir malzemedir ve bu nedenle kullanımı ampul maliyetini azaltmaktadır üstelik kullanımı çok daha kolaydır. Düşük maliyet aslında plastik ampullerin alternatifleri üzerinde birincil sebebi gibi gözükse de geri dönüşüm oranı, kullanım kolaylığı, kesici olmaması gibi sebepler bizce daha baskındır.

Bir malzeme olarak plastik, daha fazla tasarım esnekliği ve imalatta daha yüksek boyutsal doğruluk sağlamaktadır ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, camla karşılaştırıldığında fiyattan başka birçok avantaj sunar. Ek olarak, plastik ampuller, yabancı partikül girişimlerine karşı aşırı koruma gerektiren premium ürünler için genellikle tercih edilen malzeme türüdür.

Küresel plastik ampul pazarının 2019 yılında 186,6 milyon ABD Doları değerinde olduğu ve pazarın 2019-2027 tahmin döneminde % 8,3 Bileşik Yıllık Büyüme Oranında (CAGR) genişlemesi bekleniyor.

Birim doz parenteral paketleme genellikle çok dozlu paketleme üzerinden tüketiciler tarafından seçilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) yönetmeliklerine göre, ilaç ambalajı için birim doz plastik ampullerin yaklaşık % 24’ünü oluşturması, ortalama büyüme fırsatlarının üzerine çıkması ve farmasötik ambalaj türüne liderlik etmesi kaçınılmaz gibi gözükmektedir.

İlaç ambalaj pazarının Asya Pasifik bölgesindeki en yüksek hızı kaydetmesi ve küresel ilaç endüstrisinin yaklaşık % 22’sini oluşturması bekleniyor. İlaç endüstrisi, ampullerin ana son kullanıcısı olan plastik ampul pazarı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Uygulama kolaylığı ve artan hasta uyumu

Plastik ampullerin kullanımı, dozu dağıtmak için paketin üstünü yırtma ve kesme ihtiyacını ortadan kaldırarak ve kullanıcının içeriği kontrollü bir şekilde dağıtmasını kolaylaştırır. Plastik ampullere olan talebi yönlendiren temel faktörler, çeşitli kronik hastalıklardan muzdarip geriatrik popülasyonda bir artış ve ayrıca plastik ampullerin daha düşük maliyetidir.

Plastik ampullerde aşırı ilaç dolumu

Plastik ampuller, ilaç şirketlerinin aşırı ilaç alımını ve sonuç olarak üretim sürecindeki verimsizlikleri azaltarak maliyetleri kontrol etmelerine yardımcı olan sabit dozlar sunar. Tek doz veya çok dozlu plastik ampuller doğru doldurma dozu sunduğundan, insan hatalarını telafi eder. Bu nedenle, plastik ampullerin kullanımı, pahalı ilaçlarla uğraşan şirketler için özellikle avantajlıdır.

PAYLAŞ