PLASTİK POŞET İLE KORONAVİRÜSE SAVAŞ AÇTILAR

ABD şu anda yürürlükte olan ulusal plastik torba ücreti veya yasağı olmamasına rağmen bazı bölgeleri Kaliforniya eyaletleri, Hawaii, New York, Oregon , Amerikan Samoası, Guam, Kuzey Mariana Adaları, ABD Virgin Adaları ve Porto Riko bölgeleri tek kullanımlık torbaları yasaklamıştı.

ABD şu anda yürürlükte olan ulusal plastik torba ücreti veya yasağı olmamasına rağmen bazı bölgeleri  Kaliforniya eyaletleri, Hawaii, New York, Oregon , Amerikan Samoası, Guam, Kuzey Mariana Adaları, ABD Virgin Adaları ve Porto Riko bölgeleri tek kullanımlık torbaları yasaklamıştı. Ayrıca, Connecticut, Delaware, Maine ve Vermont  2020 veya 2021’de yürürlüğe girecek tek kullanımlık torbaları yasaklayan yasalar çıkarmıştır. Ancak koronavirüs ile mücadelede çok başarılı olamayan ABD ek önlemler ve çözümler aramıştır. Bu çözümlerden biri de Maine’de plastik torba yasağının askıya alınması ile tartışma konusu haline gelmiştir.

Covid-19’un yayılmasıyla mücadele etmek için, Maine milletvekilleri devletin tek kullanımlık plastik torbalara yönelik yasaklarının uygulanmasını 15 Ocak 2021’e kadar ertelemek için oy kullandılar. Bu oylama Covid-19’un yayılmasını kontrol etmek için büyük bir eylem planının önemli bir parçasıydı. Maine’nin kararı, giderek artan sayıda politikacı, kamu politikası analisti, plastik endüstrisi liderleri ve destekçiler ile mevcut veya planlanan tek kullanımlık plastik torba yasaklarının geri alınması veya kaldırılması yönünde çağrıda bulunmuştur. Tek kullanımlık plastik poşetlerin koronavirüs ile mücadelede çok önemli olduğunu vurgulayan New York senatosu 1 Mart’ta yürürlüğe giren plastik torba yasağını askıya almak için ek adımlar atarak ve şu anda ek vakalara yol aşabilecek politikalara hayır diyerek önemli adımlar atmıştır. Yasakların geri çekilmesi ile gıda zincirleri ve yiyecek içecek sektörü bir hayli rahatlamış gözüküyor. Her siparişte özenle ve güvenle ürünlerini sunabilmektedirler. Bu örneklerden güç alan bazı şehirler tek kullanımlık plastikler ve ilgili ürünler üzerindeki yasakları duraklatıyor veya bunu yapmayı düşünüyor. Brookline, MA polistiren kaplar üzerindeki yasaklarını durdurdu. Waterville belediye başkanı Nick Isgro, şehir liderlerini geçen yıl tek kullanımlık plastik torbalara konan yerel yasağı askıya almaya çağırdı.

Son yıllarda, giderek artan sayıda şehir, belediye, eyalet ve hatta ülke tek kullanımlık plastik torbalar üzerinde yasaklar çıkarmaya çalışmıştır. Plastik torba çöpünü ve kirliliği azaltma çabasının bir parçası olsa da bu yasaklar, bazı çalışmalar yasakların bunu başarmada etkisiz olduğunu söylüyor. Yasak taraftarları, çanta kirliliğinin doğal yaşam alanını bozduğunu ve vahşi yaşam için bir tehlike oluşturduğunu savunmakta. Ancak unutmamalı ki hiçbir plastik yürümez, kendi kendine denize atlamaz veya doğada kendine yer etmez. Koronavirüs insanların bir araya asla gelmeyeceği hayvanlar ile bir araya gelmesinden ve onları bir gıda olarak tüketmesinden dünyayı sarsan bir pandemi haline gelmiştir. Plastiklerde yine insanların bilinçsiz davranışları sebebi ile bir sorun gibi yansıtılmaktadır. Yasağı savunan tarafların aslında plastikten değil insandan şikayetçi olması gerekir. Koronavirüs ile mücadelede tek kullanımlık ambalaj ve poşetlerin ABD sınırlarında bir mücadele planı olarak kabul edilmesi, sonuçlarının pozitif olarak katkı ile alınması hayatın normalleşmesi veya yeni normal hayatta dönüldüğünde yasaklar tekrar değerlendirilir diye umut ediyoruz.

PAYLAŞ