DÜNYA DETOKS YAPIYOR

Pandemi nedeniyle dünya çok daha temiz, hayvanlar çok daha özgür. Dünya detoks yapıyor, insanoğlunun dünya üzerinde ki etkileri yok oluyor. İnsanlar dünyaya ne kadar da kötü davranıyormuş demek faşist bir yaklaşım olsa da raporlar bunu doğrular nitelikte.

Pandemi nedeniyle dünya çok daha temiz, hayvanlar çok daha özgür. Dünya detoks yapıyor, insanoğlunun dünya üzerinde ki etkileri yok oluyor. İnsanlar dünyaya ne kadar da kötü davranıyormuş demek faşist bir yaklaşım olsa da raporlar bunu doğrular nitelikte.

Koronavirüs salgının yayılmasını engellemek üzere alınan önlemler ve uygulanan sokağa çıkma yasakları nedeniyle geçici de olsa birçok kentte hava temizlendi. Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Covid-19 pandemisinin karbondioksit salımı seviyesinde İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en fazla azalmaya neden olacağını tahmin ediyor. Dünya Meteoroloji Örgütü Genel Sekreteri Petteri Taalas, ”Karbon salımındaki %6’lık azalma ne yazık ki kısa vadeli bir müjde” dedi. Taalas, bu düşüşün, 2015 Paris İklim Anlaşması’nın hedefini tutturmak için gereken oranı karşılamaya yetmeyeceğini, bunun için yılda %7’lik düşüş gerektiğinin altını çizdı.

Dünya Meteoroloji Örgütü, bugün yayınladığı Küresel İklim raporunda, 2015-2019 yıllarının kayıtlara geçen en sıcak beş yıllık dönem olduğunu, ortalama küresel sıcaklığın sanayi öncesi dönemdeki seviyeye kıyasla 1,1 Santigrad derece arttığını bildirdi.

 

Dünyanın havası en kirli kentlerinden Yeni Delhi, havası temizlenen bu kentlerden biri. Hindistan’da hava kirliliğinin yol açtığı kısa görüş mesafesinin yerini on yıllardır görülmeyen manzaralar aldı. Amerika’nın kuzeydoğusundaki azot dioksit kirliliğiyse yüzde 30 oranında azaldı. Roma’daki hava kirliliği oranıysa Mart ayının ortasından Nisan ayının ortasına kadar olan bir aylık süreçte bir yıl öncesine göre yüzde 49 düştü. Yıldızlar gece gökyüzünde daha belirgin oldu.

Yabani hayvanlar kent merkezlerinde, meydanlarda görülmeye başlandı. Chicago’nun ünlü Michigan Caddesi’nde ve San Francisco’daki Golden Gate Köprüsü civarında kurtlar dolaşırken Şili’nin başkenti Santiago caddelerinde puma görüldü. Galler’de bir kasabayı keçiler ele geçirdi. Hindistan’daysa aç maymunlar evlere girdi, buzdolaplarında yiyecek bulmaya çalıştı. İstanbul’ da marinalarda yunuslar yüzmeye başladı. Avustralya’nın Adelaide kentinde bir kanguru görüldü. Çakal sürüleri Tel Aviv’de boş bir otoparkı istila etti. Venedik’te dev deniz naları kanallarda dolaşıyor. Ekvador’da karantina nedeniyle trafiğin olmadığı otobanda akbabalar dolaşmaya başladı.

Duke Üniversitesi’nden çevre koruma bilimcisi Stuart Pimm, ”İnsanların güzel gezegenimizi ne hale getirdiğine dair olağanüstü bir bakış sunuyor. Bu her şeyin ne kadar güzel olabileceğini görmemize fırsat tanıyor” diyor.

Uzmanlar, yabani otlar, böcekler, meteorolojik görüntüler, ses ve ışık kirliliği gibi alanlardaki beklenmedik değişiklikleri izlemeyi hedefliyor. İtalya hükümetiyse denizlerdeki değişimi gözlemlemek için bir okyanus keşif gezisi düzenleme üzerine çalışıyor.

 

NASA atmosfer bilimcisi Barry Lefer, Boston-Washington hattında havanın, azotdioksit ölçümlerinin yapılmaya başlandığı 2005’ten bu yana kaydedilen en temiz değerlere sahip olduğunu söylüyor. Azotdioksit kirliliği fosil yakıtların kullanımına bağlı olduğu için fosil yakıt kullanımı azaldığında hava da çabuk temizleniyor.

Kısaca doğa kontrolü geri alıyor ve insanlardan kısa bir dönem bile olsa kurtulmanın tadını çıkarıyor. İklim değişiklikleri, buzulların erimesi, sera etkisi, kirlenen okyanuslar, yok olan hayvan türleri ve bitkileri, nefes alınamaz metropoller, kaos ve endişe için dünyayı suçlamak ahmaklık olur.

PAYLAŞ