HEPİMİZ BİRİMİZ BİRİMİZ HEPİMİZ İÇİN

Bir çok uygarlık bir çok imparatorluk… Büyük şanlı tarihlerin doğanın karşısında hiçbir önemi yok çünkü doğa her zaman kendi tarihini istediği gibi yazıyor. Nitekim de yine öyle oldu ve İtalya koronavirüs ile mücadelede bir Akdeniz ülkesi olmanın samimiyetli dezavantajı ile sınandı. Sınandı ama ne sınama! Her gün yükselen hasta sayısı her gün yükselen ölü sayısı ile bir anda pandemide merkez olarak buldu kendini.

Koronavirüs kaybettiğimiz önemli değerleri tekrar hatırlamamıza ve birlik olmamıza sebep oldu. Her kesimden her bireyin pandemi ile alakalı ne yapabilirim bende nasıl destek olabilirim sorusunu kendinde sormasıyla bir grup 3D yazıcı kullanıcısı sosyal medyada bir araya gelerek, “3 Boyut Destek” adıyla kolektif üretim hareketi başlatarak sağlık çalışanları için ücretsiz koruyucu siperli yüz siperi üretmeye başladılar.

Bazı vatandaşlar alkışlarıyla ve dualarıyla sağlıkçılara güç verirken, bazıları da ürettikleri koruyucu ekipmanlarla sağlık personelini destekliyor.

3D yazıcıların gücünü kullanarak medikal parçaların, araç ve gereçlerin üretimini sağlamak için sosyal medya üzerinden bir araya gelen, aralarında 3 boyutlu yazıcı sahibi firmalar, mühendisler, tasarımcılar ve yazılımcıların da olduğu ağ, “3 Boyut Destek” adıyla kolektif üretim hareketini hayata geçirdi.

 

“Koruyucu yüz siperi” adını verdiklerini medikal ekipmanın çizimi yapılıp prototipi üretilerek, sosyal medya üzerinden ağa katılan kişilerle paylaşılmasının ardından, gönüllüler evlerinden ve çalıştıkları firmalardan 3 boyutlu yazıcıyla sağlıkçılar için koruyucu yüz siperleri üretmeye başladı.

Kısa sürede Türkiye’nin 81 ilinden 1500’ü aşkın kişi ve kurum, yaklaşık 3 bin 3 boyutlu yazıcıyla ağa katılırken, üretilen maskeler her ildeki sağlık kuruluşu, hastane ve doktorlara ulaştırılıyor.

“3boyutludestek.com” internet sitesi üzerinden 3 boyutlu yazıcı sahipleri ağa katılabilirken sağlık çalışanları, hastaneler ve sağlık kuruluşları da medikal parça taleplerini iletebiliyor. Lastik, PETG şeffaf koruyucu plaka ve filament desteği sağlamak isteyen sponsorlar da tedarik ağına dahil olabiliyor.

 

Ürünlerin teslimatı ve diğer lojistik ihtiyaçlar için ise Türkiye Motosikletler Platformu kolektif üretim hareketine destek veriyor.

PAYLAŞ