SENEDE BİR GÜN

Anneler günü, babalar günü, kedi günü, doktorlar günü… elbette Dünya Çevre günü de var!!! Senede bir gün…

SENEDE BİR GÜN

 

Anneler günü, babalar günü, kedi günü, doktorlar günü… elbette Dünya Çevre günü de var!!! Senede bir gün… Her konu ile alakalı bir gün var takvim yapraklarında. Kapitalizmin bir uydurması diyen de var duygu sömürüsü diyen de var bu özel günlere. Bazıları ise hakkıyla kutluyor özel günleri. Peki sadece babalar günün de mi babalarımız kıymetli, sadece anneler günün de mi kıymetli annelerimiz, sadece ama sadece sene de bir gün mü dünya çevre günü olmalı? Elbette hayır!

Küresel ısınma, bitki örtüsünün değişmesi ve yok olması, yok olan veya anlamsız göç eden hayvan türleri, artan ve anlam veremediğimiz doğal afetler, şaşırtıcı olaylar ile deniz ve okyanus ekosistemlerinin alarm vermesi insan oğlunun sonu olmak üzere belki de… ancak bu durumu halen yıl da bir kez hatırlamak ve yıl da bir kez showa dönüştürmek kime ne faydası var pekte anlamış değiliz.

 

 

Elbette ciddi olarak araştırma yapan bilim insanları, bilim insanlarına destek veren ve her imkanını kullanmaya çalışan devletler, her platform da bas bas bağırarak sorunları anlatmak isteyen ve farkındalık yaratmak isteyen sivil toplum kuruluşları var. Bilim insanları, devletler ve gönüllüler ile sadece bu iş olur mu? Sanmıyoruz…eminiz olmaz… olmuyor!!! Olamıyor!!!

 

 

Bireysel girişimler, bireysel farkındalık ve bireysel eğitim olmadığı sürece olamıyor maalesef. Evinin yanında olan ormanı bilinçsizce katledene soruyorlar neden ağaçları kestin cevap net ihtiyacım vardı. Yağan yağmurlar sele dönüşüp evi yıkılan, hatta sele kapılık ölen aynı kişi…Cevap net sen ağcı kestin yağmur suyunu tutacak bir şey kalmadı!!! Bilmem kaç metre teknesinde keyif sürene soruyorlar neden atıklarını direk denize döküyorsun cevap net ne olacak deniz bu elbet temizler. Müsilaj denizin üstünü kapladığında teknesinin motoru bozulan, hatta o denize girip keyif süremeyen aynı kişi… Cevap net sen denizi kirlettin deniz de sana cevabını verdi!!! Köy de kurtları doğaya bırakana soruyorlar neden kurtları doğaya bıraktın burada kurt olmaz ki diye cevap net çok tavşan var mahsülleri yemesin… Bahçesini yaban otları ile saran, hatta tavşan kalmadığı için köye inip kurdun saldırdığı aynı kişi… Cevap net sen doğanın düzenini, besin zincirini bozdun!!! Bu örnekleri çoğaltmak elbette mümkün.

 

 

O zaman demek ki yılda bir gün Dünya Çevre Gününü kutlamak ile olmaz, demek ki bireysel olarak öğrenmeli eğitilmeliyiz, demek ki birey olarak doğaya saygı duymalıyız, demek ki her şeyi devletlerden, bilim adamlarından ve sivil toplum kuruluşlarından beklememek gerekiyor. Bu dünyayı kurtaracak olan bireylerin bireysel girişimleri ve çabaları olacaktır. Birlikten kuvvet doğar ve kuvvetin önünde durabilecek sadece doğadır. Doğanın karşısında durmak yerine doğaya saygı duymak ve ona bize sundukları ile şükran duyarak ona yardımcı olmak en büyük gönül borcumuzdur. Geç olmadan daha fazla geç kalmadan dönüşü olmayan bir yola girmeden harekete geçmenin zamanıdır…
Yılda bir değil her gün çevre günü, her gün dünya çevre günü olmalıdır…

 

 

BAS PEDALA

Anneler günü, babalar günü, kedi günü, doktorlar günü… elbette Dünya Çevre günü de var!!! Senede bir gün…
PAYLAŞ