ŞİMDİ SIRA SİZDE

Plastiklerin konuşulduğu bu zamanlarda, geri dönüşümün ve yenilenebilirlik ilkesi ile hareket eden insanların sayıları gittikçe artıyor ve daha da bilinçleniyoruz.

Plastiklerin konuşulduğu bu zamanlarda, geri dönüşümün ve yenilenebilirlik ilkesi ile hareket eden insanların sayıları gittikçe artıyor ve daha da bilinçleniyoruz.

Markalar geri dönüştürülmüş malzemelerle üretim yapma kararı alırken, tüketiciler de geri inorganik malzemelerin geri dönüştürülmüş olmasına büyük özen gösteriyor.

Evinizde yapacağınız ufak değişiklikler ile doğaya olan vazifenizi de yerine getirmiş olursunuz.

 

1- Geri Dönüşüm Nedir?

Geri dönüşüm sadece kağıt, plastik, cam ve metali kapsayan bir farkındalık değildir. Eskilerin bir tabiri vardır “değerlendirmek” derler buradaki değerlendirmek odur, kenarda kendiliğince durup hiçbir amaca hizmet etmeyen her şey değersizdir, bu bir kağıt tomarı olsun ya da boş şişeler başka bir amaca hizmet etmesi için geri dönüşüme gönderilmesiyle değerlendirilmiş olur. Geri dönüşüm değerdir, değerlidir.

 

2- Kahve Telvesini Çöpe veya Lavaboya Atmayın!

Kahve telvesi ayrı bir çöp kutusunda biriktirildikten sonra kurutulup çiçekleriniz ve bitkileriniz için iyi bir gübreye dönüşebilir, böylelikle çöpe gidecek olan atığı yeniden kullanmış ve bir fayda oluşturmuş olursunuz.

 

3- Japonya’da Sıkça Görülen Lavabolar

Doğaya olan saygıları ve geleneksel kültürleri ile dünya vatandaşları arasında farklı bir yere sahip olan Japon halkının, yediği balığın bir parçasının bile ziyan olmaması için felsefe geliştirmeleri sizce de çok hoş değil mi?

Sifon tankının üzerine konumlandırılmış lavabo ile, ellerini yıkadıkları suyun tanka dolmasını sağlayan bir sistem kurmuşlar ve atık suyu 2. Kez kullanarak yaptıkları tasarruf gelecek nesillere bıraktıkları en büyük armağanlardan biri.

 

4- Güneş Panelleri ve Su Isıtma

Yazlık bölgelere gittiğinizde görürsünüz beyaz beyaz evlerin çatılarında uydunun yanında bunlardan da bir tane olur. Amaç sıcak su ihtiyacını karşılamaktır, sabah kalkıp kahvaltınızı yaparsınız, plaja gitmek üzere hazırlanırsınız ve gün bitiminde plajda duş almak eziyet olur soğuk suya girmek adeta 10.000 feetten paraşütsüz atlamak gibi gelir sonra evdeki güneş enerjisi ile ısıtılmış suyu düşünür ve vazgeçersiniz evdeki duş daha cazip gelir. Güneş enerjisi ile ıslak mayolarınızı kurutup arabanıza atalar ve evin yolunu tutarsınız.

 

5- Temel Maddelerin Geri Dönüşümünü Yapıyoruz Peki Ya Artan Yemekler?

Çağımızın en büyük sorunlarından biri de çöpe atılan yemekler, her gün tonlarca…

Yiyebileceğimiz kadar porsiyonlar istemek, pirinç tanesi bile israf etmemek hepimiz böyle yetiştirildik neden kimse dikkat etmiyor?

Paranın satın alım gücü gözlerimizi boyayıp bizi geleceğini umursamayan bireyler mi yapıyor?

Tüm bu soruların cevabı basit aslında, insan doyumsuz bir varlıktır sürekli ister ve istedikçe farkındalıkları kapanır. Birçok insan ihtiyacı olmadığı halde ekmek alıyor ve taze iken yiyemeyip ertesi gün bayatladığında çöpe atıyor, ihtiyacın kadar al bayatladıysa değerlendir sakın çöpe atma işte bu kadar basit.

Ekmekleri küçük küpler halinde kesip fırına atarak, domates çorbasının üstüne atabileceğiniz güzel kıtırlar yapabilirsiniz. Dondurucunun mucizevi faydalarını illa ki biliyorsunuzdur, yalnız yaşıyorsanız yiyeceklerinizi porsiyonlara bölerek derin dondurucuya atabilir ve ihtiyaç duyduğunuzda çıkartıp ısıtıp yiyebilirsiniz.

 

 

PAYLAŞ