SİZE KAÇ G LAZIM

Nesilden nesile değişen teknoloji artık hız kesmeden nesile nesile değil haftadan haftaya hatta günden güne bizi daha da şaşırtarak aynı zamanda donanım olarak geliştirerek ilerliyor.

SİZE KAÇ G LAZIM

 

Nesilden nesile değişen teknoloji artık hız kesmeden nesile nesile değil haftadan haftaya hatta günden güne bizi daha da şaşırtarak aynı zamanda donanım olarak geliştirerek ilerliyor.  Cep telefonlarının kullanıma başlanmasıyla bazı kesimler kişisel sınırların kalkmasından şikayet ederken, bu kesimler günümüzde bu tespitlerini 4G üzerinden görüntülü yapması da başka bir ironi aslında. Hem telefonlardan şikayet ediyor hem de onlarsız yapamıyoruz.

Cep telefonlarında 3G ile adeta bir devrim yaşanırken 4G ile her şey bir anda mobil hayat haline dönüştü. İş dünyası, özel hayatlar şeffaf bir biçimde hatta psikolojik olarak etkliyecek bir şekilde mobil dünyada yaşanıyor. Peki 5G yaygın olarak kullanılmaya başladığında neler olur bilinmez ama 5G son hız ile hayatımıza girmek üzere, üstelik yüksek performanslı plastiklerin yardımıyla.

 

 

Koronavirüs salgını, beşinci nesil (5G) kablosuz teknolojinin yaygınlaşmasını yavaşlatmamış gibi görünüyor ve üst düzey polimerler bu ultra hızlı veri ağlarının faydalarını gerçekleştirmek için gereken altyapıyı oluşturmada önemli bir rol oynamaya devam ediyor.

 

 

Tüketici Teknolojileri Derneği’nin ABD Tüketici Teknolojisi Bir Yıllık Sektör Tahmini, 5G özellikli akıllı telefonların bu yıla göre yüzde 296 artışla 2021’de 43,8 milyar dolarlık gelire katkıda bulunacağını tahmin ediyor. Malzeme tedarikçileri, gerekli yüksek ısı, dayanıklılık ve şeffaflık spesifikasyonlarını karşılamak için gereken reçineleri ve bileşikleri geliştirmek için özenle çalışıyor. Clariant, Exolit OP ve Exolit EP serilerindeki fosfor bazlı alev geciktiricilerin gerekli özellikleri desteklemek için tüm doğru özelliklere sahip olduğunu söylüyor. Hem sıvı işlenebilir ürün (Exolit EP) hem de çok ince tozlar (Exolit OP) olarak mevcut olan yüksek fosfor içeriği, düşük dozlarda yüksek verimlilik sunmaktadır. Kaneka Corp., yüksek hızlı, yüksek frekanslı 5G için süper ısıya dayanıklı bir poliimid film olan Pixeo IB’yi geliştirdi. Pixeo IB, yüksek frekanslarda dielektrik kayıp tanjantını, poliimid film için global en iyi seviye olan 0.0025’e düşürmektedir. Toray Industries Inc., 40 ° C’de termal olarak dirençli kalırken polimerin dielektrik özelliklerini, alev geciktiriciliğini ve kimyasal sağlamlığını koruyan bir polifenilen sülfür (PPS) film yarattı. Dow Inc. kısa süre önce, hassas elektronik bileşenlerden yüksek miktardaki ısıyı dağıtmak için geliştirilen tek parçalı, termal olarak iletken bir jeli piyasaya sürdü. DOWSIL TC-3065 Termal Jel, mükemmel ıslatma kabiliyeti sayesinde boşlukları kolayca doldurur ve elektroniği 5G’nin daha yüksek güç yoğunluklarıyla ilişkili yüksek ısıdan koruyamayan fabrikasyon elastomerik termal pedlerin yerini alabilir. SABIC, 5G baz istasyonlarında kullanılan bakır kaplı laminatlar (CCL’ler) gerektiren yüksek performanslı baskılı devre kartlarında kullanılan özel Noryl SA9000 polifenilen eter (PPE) reçinesi için küresel üretim kapasitesini artırmayı planladığını söylüyor. Bu son genişleme, Asya’daki bölgesel üretimi neredeyse ikiye katlayacak ve 2018 seviyelerine kıyasla Asya’daki genel Noryl SA9000 reçine üretimini on kat artıracak. SABIC, portföyünde LNP bileşikleri ve kopolimerleri, Ultem reçinesi ve NORYL reçineleri ve oligomerleri dahil olmak üzere 5G baz istasyonları, terminaller ve mobil cihazlar için diğer özel malzemeler de içerdiğini ekliyor. Bu nedenle, 5G devrimi tüm hızıyla devam ederken, plastik tedarikçileri ön plandadır ve bunun gerçekleşmesine yardımcı olmaktadırlar.

Görüldüğü gibi teknolojinin hızlı olması yeterli değil, asıl mesele yaygınlaşması. Söz konusu sorun çözmek olduğunda her zaman ki plastikler imdadımıza yetişiyor.

 

 

 

PAYLAŞ