SONSUZ ESİNTİ

Hayatı kolaylaştıran ve hayatı basit kılan birçok görmediğimiz veya farkında olmadığımız unsur ve obje var.

SONSUZ ESİNTİ

 

Hayatı kolaylaştıran ve hayatı basit kılan birçok görmediğimiz veya farkında olmadığımız unsur ve obje var. Hayatımızın herhangi bir anında bu unsur ve objelere ihtiyaç duyduğumuzda ve olmadıklarında aslında ne kadar kıymetli olduklarını anlıyoruz. Sonsuz esinti bunlardan bir tanesi ama bu sonsuz esintinin ne olduğunu tanımlamak gerekiyor.

 

Sonsuz esinti kimilerine göre yelkenli ile seyir halinde iken bize tarif edilemez mutluluk veren bir esinti, kimilerine göre sıcak havalarda araba camından gelen bir huzur… Gündelik hayatta ise bir saç kurutma makinası belki de, kim bilir?

 

 

Hayatımızda yelkenliler arabalar olmasa da bir saç kurutmanın eksikliği hemen hissedilir. Yağmurda ıslanmak güzeldir ya sonra? Denizde yüzmek güzeldir ya sonra? Karda dolaşmak güzeldir ya sonra? Sonrası belli rahatsız bir ruh hali ve sırası ile gelen hastalıklar.

 

Saç kurutma makinesi veya fön makinesi, elektromekanik bir kurutma makinesi türüdür. Saçı kurutmak için suyun buharlaşmasını hızlandırmak için nemli saça sıcak hava üfler. Fön kurutucular, her bir tel içinde geçici hidrojen bağı oluşumunu hızlandırarak ve kontrol ederek saçın şekli ve tarzı üzerinde daha iyi kontrol sağlar. Bu bağlar güçlüdür ancak geçicidir ve neme karşı son derece hassastır. Fön kurutucular 19. yüzyılın sonlarında icat edildi. İlk sabit model Alexander F. Godefroy tarafından Fransa’da ki salonunda yaratıldı. Elde taşınan ev tipi saç kurutma makinesi ilk olarak 1920’de ortaya çıktı.

 

 

Tabii insanlar saç kurutucularını ve fön makinalarını birçok alanda kullanıyorlar. Saç kurutmak ve şekillendirmek bize yetmez. Islanan çoraplarımızı, yemek damlayan gömleklerimizi sildikten sonra kurutmak için hatta ve hatta mangal yakmak için bile saç kurutma makinalarını kullanmaktayız.

 

Önemsiz ve farkında olmadığımız bu küçük aletler olmasaydı nasıl bir kaos olurdu bir düşünsenize. Mesela kadınlar toplantılara, düğünlere ve özel görüşmelerine gitmeden önce fön çektiremiyor olmaları dünyanın sonunun başlangıcı olurdu. Saçımızı kurutamasaydık sürekli bir baş ağrısı ile birçok hastalık ile mücadele etmek durumunda kalırdık. Sürekli esinti bizlere çok gerekli.

 

 

 

ESİNTİ

Hayatı kolaylaştıran ve hayatı basit kılan birçok görmediğimiz veya farkında olmadığımız unsur ve obje var.
PAYLAŞ