STREÇ FİLMİNDEN KALE

Gün geçmiyor ki koronavirüs ile mücadele de yeni gelişmeler yeni fikirler yeni uygulamalar hayatımıza dahil olmasın… Sosyal mesafe, antiseptikler, dezenfektanlar şimdi de streç filim kaleler hayatımıza dahil oldu.

Gün geçmiyor ki koronavirüs ile mücadele de yeni gelişmeler yeni fikirler yeni uygulamalar hayatımıza dahil olmasın… Sosyal mesafe, antiseptikler, dezenfektanlar şimdi de streç filim kaleler hayatımıza dahil oldu.

Eczanelerden bakkallara, postanelerden fırınlara bir çok işletmede streç kaleler koronavirüsün ciddiye alındığının habercisi adeta. Virüsten korunmak için maske ve eldivenin yanı sıra çok ucuz bir maliyet ile toplum içinde teması en aza indirgemek streç filimler ile mümkün.

Streç film ile yapılan izolasyonlar öksürme, tokalaşma ve benzeri temaslara karşı korunmak teknik ve psikolojik olarak oldukça faydalı gibi gözüküyor. Oldukça kolay edinebileceğiniz streç filmler maliyetlerinin de düşük olması sebebi ile çok yakında sadece işletmelerde değil yaşam alanlarının bir çoğunda ve eşyalarımızda bir izolasyon malzemesi olarak daha da yaygın olarak kullanılacak gibi gözüküyor. Farklı ham maddelerden, farklı mikronlarda ve farklı renklerde üretilen streç filmler insanın hayal gücü ile birleştiğinde çok farklı streç kalelere dönüşerek hayatımıza renk de katacak. streç film, elastik yapısı sayesinde yiyeceklerin havayla etkileşimini ortadan kaldırarak daha uzun süre taze kalmalarını ve hijyenik bir ortamda saklanmalarını sağlar. Yiyeceklerinizi paketlemede, saklamada ve taşımada gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz streç filmlerimiz, esnekliği artırıcı ve sağlığa zararlı maddeler içermez.

Streç film, yüzeyinde biriken statik elektrik sayesinde çok sayıda pürüzsüz yüzeye kolaylıkla tutunur. Başlangıçta polivinil klorürden (PVC) üretilen streç filmler, plastikleştirici olarak kullanılan bazı ajanların, yağlı yiyeceklere nüfuz ederek sağlığa zararlı olabileceği kaygısıyla, günümüzde düşük yoğunluklu polietilen (LDPE) malzemeden, VLMF PVC malzemeden ve polimerize plastiklerden üretilmektedir. Tehlikeli kimyasallar içermeyen LDPE’nin yapışkanlık özelliği, PVC’den imal edilen benzerlerine oranla daha düşüktür. Tüm dünyada üreticiler, kullandıkları malzemenin zehirli olmadığını ISO 10993 uyarınca ispatla yükümlüdür. Türk Gıda Kodeksine göre polietilen (LDPE) streç filmler, yağlı gıdalar dahil her türlü gıda ile temas edebilir. Streç filmler plastik, naylon, polyester ve PVC gibi maddelerin üretilmesinde etkin rol oynayan Bisfenol A (BPA) ve ftalat türevi sağlığa zararlı plastikler içermez.

Doğada Çözünür Streç Film

Doğada Çözünür Streç Film, kontrolsüzce doğaya bırakılan plastik atıkların çevreye verdiği zararı en aza indirmek amacıyla bio-çözünür polietilenden üretilir. Üretiminde standart streç filmlerin formülü değiştirilmiş, içerisine doğada çözünmesini sağlayan bio katkı maddeleri eklenmiştir.

Katkı maddesi, plastiği toprakta bulunan mikroorganizmaların besin kaynağı olarak kullanabileceği bir yapıya indirger. Mikroorganizmaların tüketimi sayesinde plastik, 2 yıl gibi kısa bir sürede doğada çözünür. 2 yıl içerisinde gerçekleşen bu çözünme, doğanın yapısında bulunan dal ve samanın çözünme süresinden daha kısadır.

PAYLAŞ