STRES BAŞA BELA

Stres, hayatımızın pek çok döneminde başa çıkmak zorunda kaldığımız yıpratıcı sorunlardan biridir. Bir hastalık değildir ama bir hastalık kadar zararlı olabilir ya da pek çok hastalığın gelişmesine zemin hazırlayabilir.

STRES BAŞA BELA

 

Stres, hayatımızın pek çok döneminde başa çıkmak zorunda kaldığımız yıpratıcı sorunlardan biridir. Bir hastalık değildir ama bir hastalık kadar zararlı olabilir ya da pek çok hastalığın gelişmesine zemin hazırlayabilir. Ancak, her zaman kötü ve zararlı değildir. Kronik hale gelmeyen ve kontrolden çıkmayan stres çevrenizdeki şeylerden daha fazla haberdar olmanızı ve daha rahat odaklanmanızı sağlayabilir. Bazı durumlarda size enerji verebilir ve daha başarılı olmanıza yardımcı olabilir. Ancak yaşadığınız stresin sonucunda hayatınızın kontrolünü kaybederseniz işiniz, aile hayatınız, sağlığınız ya da çevrenizle ilişkileriniz ciddi şekilde zarar görebilir. Stres bu açılardan ihmal edilmemesi ve yönetilmesi gereken bir problemdir.

 

 

İnsan hayatında olduğu kadar hayvanlar aleminde de stres ciddi bir sorundur. Stres sebebi ile kediler tüy dökebilir hatta kuşlar ölebilirler. Virginia’daki Richmond Üniversitesi’ndeki araştırmacılar farelerin daha az stresli hissetmeleri için küçük arabaları sürmeleri üzerine bir deney kurguladı. Deney aslında çok basitti. Mısır gevreği almak için fareler plastik arabalar kullanacaktı.

Davranışsal Beyin Araştırması’nda yayınlanan çalışmada, farelerin araçları bir tekerlek setinden, bir alüminyum plakadan, şeffaf bir plastik kavanozdan, hayvanlara yönlendirme için bakır bir telden yapılmış küçük elektrikli arabalar olduğu belirtildi. Fareler mısır gevreğine ulaşmak için bakır telle arabaları yönlendirdiği ve arabaları sürdüğü gözlemlendi. Tabii bu araçları kullanmaları için birkaç eğitim almaları gerekiyor.

Bununla birlikte, test edilen farelerden altısı standart laboratuar kafeslerinde barındırılırken, diğer beşi eğitimleri boyunca ‘zenginleştirilmiş çevre’ olarak adlandırılan daha misafirperver bir ortamda yaşadı. Sonuç olarak, ikinci hayvanlar daha iyi sürücülerdi.

 

 

Üniversitede Davranışsal Sinirbilim bölümünde çalışma yazarı ve profesörü olan Dr Kelly Lambert “Karmaşık bir ortamda barındırılan hayvanların sürüş görevinde daha verimli öğrenmeye sahip oldukları bulgusu, beynin bir ölçüde deneyimlerimizle şekillenen plastik bir organ olduğunu doğruluyor. Öğrencilerime hayatlarının her günü beyinleriyle yaptıklarından sorumlu olduklarını söylüyorum – daha zorlu ve zenginleştirici yaşam tarzları daha karmaşık sinir ağlarına yol açıyor.” İfadesi ile hayatımızı basit yaşamayarak sürekli renklendirmemiz gerektiğinin ifadesi belki de… Lambert şöyle devam ediyor sözlerine: ‘Ayrıca, sürüş eğitimi ile farelerin daha sağlıklı stres hormonu profillerine sahip olduğunu görüyoruz. Bu öğrenme görevinin ve ROV’un çalıştırılmasının, vekalet veya öz yeterlik için bir hayvan modeli olabileceğini düşünüyoruz – akıl sağlığı için kritik olan iki unsur. ”

Hayatımızı sürekli farklılaştırmak, farklı alanlarda meraklı olmak ve araştırma yapmak üretkenliğimizi ve hayat kalitemizi mutlaka değiştirecektir. Rutin olaylar, rutin günler, rutin yıllar stresimizi yükseltiyor ifade kabul edilebilir gibi. Her gün aynı trafikte aynı stres altında olmak belki de asıl trafiğin sebebidir…

 

 

 

PAYLAŞ