SU TERAPİSİ

Dünyamızın 2/3 ü su ile kaplıdır ve var oluş su olmadan elbette düşünülemez.

SU TERAPİSİ

 

Dünyamızın 2/3 ü su ile kaplıdır ve var oluş su olmadan elbette düşünülemez. Bitkilerin, hayvanların kısacası bütün organizmaların temelidir su. Uzay araştırmaların da bir gezegende hayat olup olmadığının en önemli bulgusu su, yaşam kaynağımızdır. Bir gezegene gitmemek yada gitmemek, araştırmak yada araştırmamak su bulgularına göre karar verilen bir yatırımdır. Vücudumuzun %60’ı sudan oluşur ve su vücudumuzun onarım yapıtaşıdır. Elbette hayatımızda su bu kadar önemliyken ruhumuza da işlememi, dokunmaması mümkün değildir.

 

 

Metropol hayat düzeninde, koşturmaca ve stresin içerisinde herkesin hayalidir hafta sonu şehirden uzaklaşmak ve doğa ile bütünleşmek. Belki biraz yüzmek, belki de biraz balık tutmak yada öylesine denize bakmak adeta ruhumuzu onarır. Derinliklere dalmak ve büyülü su dünyasında, farklı farklı canlılar ile farklı bir evrende ilerlemek, o evreni keşfetmek paha biçilemez. Psikologlar, günde en az bir saat mavi sulara bakmayı, dalgaların ritmik hareketlerine odaklanmayı, göz ve ruh sağlığı için önermektedirler.

 

 

Hafta sonları doğa ile bütünleşemeyenler ve metropol hayatından kopamayanlar için büyülü su terapisi alternatifleri yok değil. Hong Kong ta yer alan Ocean Park Marriott’ un lobisindeki dev akrilik bazlı akvaryum, büyülü su dünyasını plastik sayesinde bizimle buluşturuyor. Tam entegre, yüksek mühendislik ürünü akrilik çözümlerin küresel bir üreticisi olan Reynolds Polymer Technology Inc., Hong Kong Ocean Park Marriott otelinde yaklaşık 50 metrelik bir akvaryumun üretimini ve kurulumunu başarı ile tamamladı. Akvaryum, 90 farklı türü temsil eden yaklaşık iki bin su hayvanıyla dolu merkezi bir tasarım öğesi olarak büyük lobide belirgin bir şekilde sergileniyor. Akrilik silindir 49 fit yüksekliğinde ve 20 fit genişliğinde. Tuzlu suyla doldurulmuş silindirik tank, monolitik bir yapıda yedi dikey temel ve bir yatay temel ile birbirine bağlanmış 14 ayrı akrilik parçasından oluşur. Akvaryum, 49 fit yüksekliğinde ve 20 fit genişliğinde silindir ile üç otel katını kapsamaktadır ve duvar kalınlığı 7,5 inçtir. Global Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Mark Johnson, “Yüksek mühendislik ürünü akrilikimizin Hong Kong Ocean Park Marriott’ta hayata geçtiğini görmek gerçek bir zevkti” dedi. “Reynolds’un seçildiği her proje ile yeteneklerimiz artıyor ve yenilikçi doğamızı gösterebiliyoruz. Bu su özelliği, konuklara Ocean Park tesisinde çekici bir deniz yaşamı manzarası sunmaktadır.” Reynolds Polymer Technology Asya Pasifik Satış Direktörü Michael Wong, “Reynolds’un bu projedeki rolü, en son teknolojileri ve teknikleri olağanüstü tasarım stilleri ve kaliteli akrilik cazibe merkezleri üretiminde detaylara gösterilen özenle birleştirme yeteneğimizi kanıtlıyor” dedi. Wong, Hong Kong Ocean Park Marriott oteli, “okyanus ilhamı gibi yerel unsurları benimsemesinin yanı sıra çevre dostu uygulamalara güçlü bir şekilde odaklanarak etkileyici bir tasarım ve mimari başarısı” dedi.

 

 

Şehircilik planlarında yer alan bir çok konsept, yetişkinler ve çocuklar için doğa ile bütünleşmenin fırsatı olmaktadır. Bu fırsatları yaratmak sadece yüksek mühendislik ile mümkün değildir elbette ve plastiğin bize sunduğu imkanlardan yararlanmak en akılcı çözüm olacaktır. Balıkları tanımayan, farklı yaşam formlarını bilmeyen ve göremeyen, sadece dijital animasyonlar ile bunu deneyimleyen bir nesil denizlerin kıymetini nasıl bilebilir ki?

 

 

BAS PEDALA

Dünyamızın 2/3 ü su ile kaplıdır ve var oluş su olmadan elbette düşünülemez.
PAYLAŞ