SUÇLU BİZİZ

Sürdürülebilirlik ve gezegenimizin korunması adına birçok faaliyet kısıtlanmakta ve önlem alınmaktadır.

SUÇLU BİZİZ

 

Sürdürülebilirlik ve gezegenimizin korunması adına birçok faaliyet kısıtlanmakta ve önlem alınmaktadır. Bu kısıtlamalar ve önlemler sadece insan oğlunu dizginlemek için aslında. Tabii kurunun yanında yaş da yanıyor maalesef.

 

Doğaya zarar verdiği söylenen ve sürekli belirli kitleler tarafından ön planda olumsuz olarak vurgulanan plastik, gerçekten suçlu mu? Yoksa gerçek suçlu biz miyiz? Kedisini streç filme sarıp fotoğrafını paylaşan kişi tutuklandı dersek bu sorunun cevabını vermiş olur muyuz acaba?

 

Hong Kong’da bir kadın, iddiaya göre yatakta ona sokulmadığı için plastik streç filmle sararak kedisini cezalandırdığı fotoğrafı sosyal medyada yayımladıktan sonra hayvanlara zulmetmek suçundan tutuklandı.

 

 

Fotoğrafta 6 haftalık mavi gözlü yavru kedinin bacaklarından ve göğsünün çevresinden birden fazla streç film katmanıyla sarıldığı görülüyordu. Kedinin 45 yaşındaki sahibi, önceki kedisinin yaptığı gibi yatakta kendisine sokulmadığı için kediyi streç filmle bağlayarak cezalandırdığı iddiasıyla Mong Kok şehrindeki yer alan Yuen Caddesi’ndeki dairesinde tutuklandı.

 

South China Morning Post attığı başlıkta kadının, “Kucaklayıp uyuyabileceğimiz bir kedi bulmak istiyorum, birlikte yatmak daha kolay olur diye bir yavru kedi aldım” dediğini alıntıladı. “Bir önceki kedim uyurken patileriyle boynuma yaslanırdı, ama bu seferki bunu yapmıyor, ben de onu plastik filmle bağladım.” Evcil hayvanların satıldığı ticari bir Facebook sayfasının yöneticisi, kadının erkek arkadaşı sevmediği için kediyi bu sayfada satmaya çalıştığını söyledi. Yönetici, kadın yavru kedinin fotoğrafını paylaştıktan sonra hayvan kurtarma organizasyonlarına ihbarda bulundu. Görevli So Wing-shun, yavru kedinin yaralanmadığını ve bakımının yapılacağı Hayvanlara Zulmü Önleme Derneği’ne gönderildiğini söyledi.

 

 

Kendini bilmez bazı insanlar psikolojik sorunlarını hem hayvanlardan hem de doğadan çıkaramazlar. Bun hakları yok. Böyle davranış gösterenler mutlaka ama mutlaka tedavi edilmeliler. Bu tarz davranışlar toplumlar içinde ciddiye alındığında ve değer bulduğunda asıl tehlike kapımıza dayanmış demektir.

 

Hiç kimse bize kediler kötüdür, plastikler kötüdür, ağaçlar kötüdür diyemez, bunun kabul edilmesi söz konusu bile olmaz. Gerçek suçluları kendi içimizde ve vicdanımızda aramalıyız. İnsan oğlu birçok kötülüğü asıl kaynağı olmakla birlikte aynı zaman da birçok asil davranışın da sahibidir. Bize yakışan insan gibi yaşamak için hasta ruhları iyileştirmek olacaktır. Onları dışlamak fayda etmeyecektir. Hasta oldukları anlatmak ve onlara yardımcı olmak asıl dünyayı kurtaracak olan harekettir.

 

SUÇLU BİZİZ

Sürdürülebilirlik ve gezegenimizin korunması adına birçok faaliyet kısıtlanmakta ve önlem alınmaktadır.
PAYLAŞ