SULAMA ÖZEN İSTER

Havaların ısınması ile uzun süredir sessiz olan açık hava alanları cıvıl cıvıl insan sesleri ile yankılanmaya başladı.

SULAMA ÖZEN İSTER

 

Havaların ısınması ile uzun süredir sessiz olan açık hava alanları cıvıl cıvıl insan sesleri ile yankılanmaya başladı. Parklar, bahçeler, siteler, yazlıklar, hoteller, balkonlar çiçek açmaya yemyeşil renklere bürünmeye başladılar. Yaşam alanlarımızı güzelleştirmek, daha konforlu hale getirmek için zaman ve para harcamak yetmez, aynı zamanda iyi bir planlama ve sistem de gerekli.

Yaşam alanlarımızın olmazsa olmazlarından biri elbette çevre düzenlemesidir. İster yazlığınızda ister balkonunuz da yeşili kim istemez? Balkonda birkaç saksı, birkaç güzel çiçek yönetimi kolay ve bakımı pratiktir. Söz konusu daha büyük bahçeler söz konusu olduğunda, emek verdiğiniz o topraklar, toprakta dikili olan bin bir çiçek ve ağaçlar, onların yönetimi ve bakımı kolay mıdır? Elbette hayır… ya da size göre kolay olan aslında doğru mudur? Doğru zamanda, doğru sulama yapmak sadece hortumu bağlayıp su tutmak mıdır? Bu sorular  komik elbette ancak bir çok kişi bu soruların önemini tam olarak bilmiyor olabilir.

 

 

Doğru sulama ve doğru zamanda sulama, hem bahçelerinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır hem de suyu gerektiği kadar kullanmanızı sağlayacaktır. Bitkilerinizin yaz aylarında başını eğmesini istemiyorsanız onlara bol miktarda su vermeniz gerekir. Peki su miktarı ve sulamanın sıklığı ne olacak, su yukarıdan mı yoksa aşağıdan mı verilecek? Öncelikle nemin eşit dağılmasını sağlayın. Çoğu bitki için nem de gerekir. Ancak sulama öncesinde hafifçe kurumaları, bitki köklerinin büyümesi için faydalıdır. Suyu az kullanın, sonra miktarı artırın. Çiçek tarhında haftada bir ila iki sulama genelde yeterli olur. En iyisi, daha az suyla daha sık sulama yerine daha bol suyla daha nadir sulamadır. Gece geç ya da sabah erken saatlerde sulama yapın. Akşam ya da gece soğumuş toprağı suladığınızda gün içinde ısınan toprağa göre daha az su buharlaşır. Böylece bitkiler, ertesi günün sıcağı gelmeden önce yeterince su alabilir. Yaprakları kuru tutun. Islak yapraklarda hastalık olur. Gece ıslak kaldıklarında yaprak gübresi hastalıkları ortaya çıkabilir. Güneş altında ıslak kalan yapraklarda küçük yanık izleri oluşabilir (su damlacıklarının büyüteç etkisiyle yanma). Doğru sulama, suyun köklere yeterince ulaşması demektir. Kullanılan miktar çok düşük olduğunda, su sadece toprağın üstünü kaplar. Yeterli sulama, ekinler hasada uygun hale gelene kadar bitkilerin, eşit şekilde nemlendirilmiş toprağa bağlı olduğu anlamına gelir. Toprağın suyu çekmesi için biraz zaman gerekir. Tarhtaki değerli suyun ziyan olmaması için ara vererek tekrar tekrar sulama yapmak daha iyidir. Her zaman sadece bir kök noktasına yönelik sulama yapıldığında kök büyümesi tek taraflı olur ve besinler toprak tarafından yeterli şekilde absorbe edilemez. Bu nedenle, her zaman bitkinin çevresini sulayın ve suyu alanın tamamına dağıtın. Gerektiği kadar çok, mümkün olduğunca az sulama yapın. Bu süreç tarhta, balkonda ve çimlerde nem sensörlü otomatik sulama sistemi kullanılarak kolayca yürütülebilir. Toprağın suyu emmesi köklerin nefes almak için kullanacağı havayı engeller ve kök hücreleri oksijensiz kalır. Yağışlı yaz aylarında ve kışın toprağın suyu emmesini önlemek için suyu tahliye edin. 

 

 

Peki bu sulama işinin daha kolayı yok mu? Elbette var… Teknoloji, kauçuk ve plastik her zaman olduğu gibi bize çözüm sunuyor. Programlanabilir, kauçuk hortumlardan oluşan, plastik otomatik su fıskiyeleri ile sulama sisteminizi otomasyon olarak ayarlayabilir ve işi profesyonellere bırakabilirsiniz. 

 

BAS PEDALA

Havaların ısınması ile uzun süredir sessiz olan açık hava alanları cıvıl cıvıl insan sesleri ile yankılanmaya başladı.
PAYLAŞ