SÜRTÜNME YANARSIN

Plastik sektörü hayatımızın her alanında bizlere yardımcı olacak ve hayatımızı kolaylaştıracak inovasyonlar üretmeye devam ediyor.

SÜRTÜNME YANARSIN

Plastik sektörü hayatımızın her alanında bizlere yardımcı olacak ve hayatımızı kolaylaştıracak inovasyonlar üretmeye devam ediyor. Bazen katlanır bir piknik sandalyesi bazen bir insülin enjektörü farkında olmadığımız, eksikliğini yaşamadan kıymetini bilmediğimiz durum analizleridir aslında…

Küresel enerji tüketiminin şaşırtıcı bir oranı yani % 23’ü sürtünme kayıplarına bağlanabilir. Bu nedenle, azaltılmış sürtünmeye sahip bileşenler, kaynakların korunmasına ve iklim koruma hedeflerine ulaşılmasına önemli bir katkı sağlar. Plastikler söz konusu olduğunda, azaltılmış sürtünme, ortamdaki mikroplastiklerin varlığını da azaltabilir. Plastikler için sıvı yağlayıcılarla doldurulmuş mikro kapsüllerin geliştirilmesiyle, Potsdam Fraunhofer Uygulamalı Polimer Araştırma Enstitüsü IAP ve Würzburg’daki Plastik Merkezi SKZ bu hedefleri desteklemektedir. Kendi kendini yağlayan plastikleri % 85’e kadar daha az aşınma sağlanması amaçlanmıştır. Sürgülü kapılar, plastik dişliler veya diğer hareketli bileşenler olsun, çeşitli uygulamalar malzemeleri sürtünmeye maruz bırakırlar. Plastik üreticileri bazen bileşen aşınmasını azaltmak için katı yağlayıcıları plastiklere dahil ederler. Bununla birlikte, plastik işleme için nispeten az sayıda katı yağlayıcı uygundur. Ortak bir çabayla, iki araştırma enstitüsü, sıvı yağlayıcıları, işlevsel maddeler olarak polimerlere dahil edilebilecek ve daha sonra bileşendeki bir sıvı yağlayıcının tüm avantajlarını geliştirebilecek şekilde kapsüllemeyi başardılar.

 

 

Kapsüllere zarar vermeden yüksek sıcaklıkta karıştırma bir zorluktu. SKZ Plastics Center Malzeme Geliştirme Grubunda araştırmacı olan Moritz Grünewald, “Fraunhofer IAP’nin sıvı yağlayıcı ile doldurulmuş mikrokapsüllerini çift vidalı bir ekstrüder kullanarak termoplastiklere dahil etmeyi başardık,” diyor. Kapsüllere zarar vermeden yüksek sıcaklıklar mükemmel bir istatistik.Yalnızca son bileşende sürtünme meydana geldiğinde kapsüller kırılmalı ve yağlayıcıyı serbest bırakmalıdır. Bu, bileşenin kendini otomatik olarak yağlamasına izin verir. Sürtünme ve aşınma testleri, plastikte % 85’e varan bir aşınma düşüşü göstermiş. Bu nedenle, bileşenler önemli ölçüde daha uzun süre dayanır ve daha az mikroplastik üretir, “dedi Grünewald. Bu sonuçlara dayanarak, malzeme sistemi potansiyel uygulamalar için daha da optimize ediliyor. Geliştirme şimdi kendi kendini yağlayan plastiklerin geliştirilmiş mekanik ve termal özelliklerine odaklanıyor. Takviye malzemelerinin test edilmesi Lifler gibi takviye edici malzemelerin ek kullanımının, kendi kendini yağlayan plastikleri mekanik olarak daha kararlı hale getirmesi amaçlanmıştır. Projede, araştırmacılar bu amaca en uygun lif türünün hangisi olduğunu ve mikrokapsüllerin plastik matrise en iyi şekilde nasıl bağlanabileceğini araştırdılar. Ek olarak, kapsüller, teknik uygulama olanaklarını daha da genişletmek için yüksek eriyik plastiklere de dahil edilebilir.

Endüstriden çok sayıda araştırma, optimize edilmiş sürtünme ve aşınma özelliklerine sahip yeni plastiklere olan ihtiyacı vurgulamaktadır. Mikro kapsülleme teknolojisi, bu bakımdan şirketler için büyük avantajlara sahiptir. Çok çeşitli sıvı ve gelişmiş yağlayıcılar artık isteğe bağlı salım özelliklerine sahip dahili yağlayıcılar olarak kullanılabilir. Projeye, plastik endüstrisinin tüm sektörlerinden şirketleri, madeni yağ üreticileri ve mikro-kapsülleyicileri içeren bir komite eşlik ediyor.

 

 

BAS PEDALA

Plastik sektörü hayatımızın her alanında bizlere yardımcı olacak ve hayatımızı kolaylaştıracak inovasyonlar üretmeye devam ediyor.
PAYLAŞ