TEST EDİLDİ ONAYLANDI

Sağlık alanlarında 3D printerler her geçen gün daha da yaygınlaşmaya devam ediyor.

TEST EDİLDİ ONAYLANDI

 

Sağlık alanlarında 3D printerler her geçen gün daha da yaygınlaşmaya devam ediyor. Pandemiden önce ve pandemi süresince 3D baskılar sağlık alanında çok fazlaca kullanılıyordu ve kullanılmaya devam ediyor. Kullanılıyordu demek ile aslında 3D baskılara birazda haksızlık ediyor gibiyiz çünkü sadece sağlık sektörüne sadece güç katmıyorlar aynı zamanda solunum cihazlarına olan entegrasyonları ile hayat ta kurtarıyorlar.

 

 

Son gelişmeler ile 3D printerler bir ilke daha imza attılar. Diş protezleri için 3 boyutlu baskı reçineleri FDA tarafından onaylandı. Desktop Health, 3D baskıda yüksek kaliteli diş protezlerinde kullanılmak üzere tescilli bir reçine olan Flexcera Base için FDA 510 (k) izni aldığını duyurdu. Gelişmiş kırılma direnci ve görünümü nedeniyle mevcut 3D baskılı protezlerde iyileşme sağladığı bildirildi. Desktop Health Başkanı ve CEO’su Michael Jafar, “Üç yıl önce, mevcut 3B yazdırılmış diş protezlerinin sınırlamalarını, kırılganlık ve estetik konularını ele alan bir ürün yaratmaya başladık,” dedi. “Flexcera’nın piyasaya sürülmesi, hastalar için üstün güç, estetik ve işlev sağlamak için gelişmiş Flexcera bilimini 3D baskı teknolojisiyle birleştiren diş hekimliğinde dikkate değer yeni bir çağın başlangıcına işaret ediyor.”

 

 

Desktop Health’in Flexcera’sı, seramik benzeri sağlamlığa sahip fonksiyonel protezlerin üretimi için tescilli reçinelerden oluşuyor. Flexcera Smile, gerçekçi protez dişlerin üretimi için FDA Sınıf 1 tıbbi cihazdır ve Flexcera Base, birinci sınıf protez kaidelerinin üretimi için FDA tarafından onaylanmış bir Sınıf 2 tıbbi cihazdır. Her ikisi de, EnvisionTEC 3D yazıcılarla kullanılmak üzere özel olarak formüle edilmiştir. Fortune Business Insights’a göre, diş protezlerine olan ihtiyaç artıyor ve küresel protez pazarının 2027 yılına kadar 3,8 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. American College of Prosthodontics Desktop Health tarafından alıntılanan bir araştırmaya göre, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 36 milyondan fazla insanın doğal dişi yok ve bunların % 90’ı protez takıyor. Amerikan Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Derneği, 35-44 yaş arası yetişkinlerin % 69’unun bir kaza, diş eti hastalığı, başarısız bir kök kanalı veya diş çürümesi nedeniyle en az bir kalıcı dişi kaybettiğini bildirdi. Flexcera, optimum protez özelliklerini sağlamak için seramiğin gücünü uzun zincirli kimyayla birleştiryor. EnvisionTEC 3D yazıcılarla kullanıldığında reçine, diş hekimlerinin iki saatten daha kısa bir sürede sekiz adede kadar özel Flexcera protezi yazdırmasına olanak tanıyor. Desktop Health yaptığı duyuruda, diş protezlerinin belirli rakip reçinelere göre kırılmaya karşı üç kat daha dirençli olduğunu ve neme bağlı lekelenmeye veya renk değişikliğine karşı önde gelen rakip bir formülden iki kat daha dirençli olduğunu söyledi. Şirket, diş ürünlerinin gerçeğe yakın diş şeffaflığı ve doğal görünümlü bir gülümseme sunduğunu da sözlerine ekledi. Flexcera’nın Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da ticari olarak piyasaya sürülmesi bekleniyor.

3 boyutlu baskı reçinelerini çok iyi tanıyor ve kullanıyor olsak bile tescili bir ürün olarak kabul görmesi ve tartışmalara son vermesi büyük mutluluk. 3D printerlerin insan sağlında ki etkileri ve pozitif gelişmelerini takip etmeye devam edeceğiz.

 

 

BAS PEDALA

Sağlık alanlarında 3D printerler her geçen gün daha da yaygınlaşmaya devam ediyor.
PAYLAŞ