ULV SAVAŞÇI

Hayatımızı yeniden şekillendiren bir dönemden geçiyoruz. Bireysel veya kurumsal günlük alışkanlıklarımız her geçen gün değişmekte ve alışıla gelmiş kabuğumuzu kırmaktadır. Koronavirüs ile çok farklı hayat tecrübeleri yaşamaktayız.

Hayatımızı yeniden şekillendiren bir dönemden geçiyoruz. Bireysel veya kurumsal günlük alışkanlıklarımız her geçen gün değişmekte ve alışıla gelmiş kabuğumuzu kırmaktadır. Koronavirüs ile çok farklı hayat tecrübeleri yaşamaktayız. Online mecralar, maskeler, dezenfektanlar, siperlikler derken ortamı değiştiren ve izole eden bir çok alet ve cihaz ile tanışmaya devam ediyoruz.

 

Kuaför girişinde sesler çıkaran bir geçit, okul girişlerinde ateş ölçer robotlar, alışveriş merkezlerinde ışıklar saçan kutular derken belki de en alışık olduğumuz dumanlar çıkaran el üniteleri. Evimizde, arabamızda, iş yerlerimizde kısaca bütün yaşam alanlarımızda ULV ortam dezenfekte cihazları adeta kahramanlarımız olmuş durumda. Hava debisi ile küçük mikron boyutlarında püskürtme yapan ULV dezenfeksiyon makineleri kafeler, restorantlar, hastaneler, sağlık kurumları, resmi daireler, seralar, depolar, besi çiftlikleri, ağırlar, tavuk çiftlikleri, tarım, otomotiv, okullar ve kanalizasyon uygulamaları öncelikli olmak üzere bütün yaşam alanlarımızda tercih edilmektedir. Dünyanın gündeminde olan covid-19 virüsüne karşı mücadelede dezenfeksiyon ve sterilizasyon amaçlı bu ULV makinaları dünya sağlık örgütü kriterleri doğrultusunda üretilmelidir. ULV cihazları insektisit sisleyici özelliğine sahiptir ve sivrisinek, karasinek gibi yetişkin böcekler için bulaşıcı hastalıklar ile mücadele amaçlı da kullanılmaktadır. Çok küçük mikron çapına sahip olduğu için dezenfeksiyon uygulamasında üstün başarı sağlamaktadır. Çünkü püskürtülen zerreciklerin virüse temas etme yok etme ihtimali daha yüksektir.

 

Dezenfeksiyon cihazı, dezenfeksiyon sıvısını soğuk sisleme tekniği ile çok küçük parçalara ayırır. ULV cihazı 5 Litrelik bir dezenfeksiyon sıvısını 20 µm zerrecik çapı ile “1.195.000.000.000” adet zerrecik ile püskürtür. Püskürtülen dezenfeksiyonlar çok küçük mikron çapında olduğu için ve virüsü yok etme olasılığı büyük mikron çapı ile püskürtme yapan cihazlara kıyasla daha yüksektir. Dezenfeksiyon sıvısı virüse temas etmezse virüsler etkisiz hale getirilmez ve yapılan uygulama amacına ulaşmaz. Su bazlı olduğu için dezenfeksiyonların tamamı için kullanılabilir. 1 dakika içinde 400m2 alanı dezenfekte ve sterilize edebilir. Portatif ULV sisleyici makinesi dezenfeksiyon sıvısını yüksek hava debisi sayesinde havanın parçalama gücü ile çok küçük parçalara ayırarak 20µm boyutunda püskürtür. Püskürtülen zerreciklerin mikron çapı 20-50 µm boyutları arasındadır ve püskürtülen zerrecikler sürüklenme ile her yere ulaşabilmektedir. ULV sisleyiciler soğuk sisleme tekniklerini kullanır, bu nedenle iç mekanlarda kullanımı güvenlidir. U.L.V. ( Ultra Low Volume ) son derece ince püskürtme tekniği ile oluşturulan aerosol sisidir. ULV cihazlarının motor başlığı ve tankları copolimer plastikten üretilmektedir. Her alanda olduğu gibi ULV cihazlarında da plastik bizlere çözümler sunmaktadır.

Pandemiden önce çok fazla bilmediğimiz ve önemsemediğimiz ULV cihazları hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmakla beraber aynı zamanda bir güven simgesi olmuş durumdadırlar. Virüsler ile savaşta en ön sırada korkusuzca savaşmakta, aerosolleri püskürtmektedirler. Zaman içerisinde mini türleri de kozmetik firmaları tarafından üretileceği şüphesiz bir bakış açısıdır.

 

PAYLAŞ