VANİLYA KOKUSU

Bizi büyüleyen kokular vardır.

VANİLYA KOKUSU

 

Bizi büyüleyen kokular vardır. Dayanamadığımız adeta bizi çeken kokular. Sokaklarda yürürken taze ekmek kokusu, kahve kokusu veya pasta kokusu, bazen de bir toprak kokusudur bizi kendine çeken. 

Koku, koku alma duyusuyla hissedilen, genelde çok küçük konsantrasyonlarda havada çözülmüş olarak bulunan kimyasal maddelerden her biridir. Fragrens ve aroma terimleri genelde kozmetik ve gıda endüstrisi tarafından hoş kokuları anlatmak için kullanılır. Koku hissi tamamen kişisel özellikler gösterir; bunun yanında ise kokuya verilen tepki cinsiyet, yaş, sağlık durumu gibi nedenlere bağlı olarak değişir. İnsanların kendi vücut kokuları gibi alışık oldukları kokular dışarıdan gelen ve alışık olmadıkları diğer kokulara göre daha az algılanırlar.

 

 

Vanilya kokusunu ister bir pastada, ister bir kahvede veya ister bir parfümde hissedelim mutluluk verir bize. İskoçya’da Edinburgh Üniversitesi’nden bilim insanları, genetiği değiştirilmiş bir bakteri aracılığıyla kullanılmış plastik atıkları vanilya aromasına dönüştürmenin yolunu keşfettiklerini açıkladı. Küresel plastik atık kriziyle mücadele için yeni bir yöntem olarak niteledikleri çalışma ile ilgili açıklamada bulunan bilim insanı Joanna Sadler, “Bu çalışma, plastik atıkları değerli bir ürüne dönüştürmek için biyolojik bir sistem kullanmasının ilk örneği” dedi.

Araştırmada, plastiklerin bir kez kullanıldıklarında değerlerinin yüzde 95’ini kaybettiği belirtilirken, atıklardan daha değerli malzemeler üretmenin, plastik kirliliğiyle mücadeleye yardımcı olabileceği bildirildi. Edinburgh Üniversitesi’nde yapılan çalışmada araştırmacılar, polietilen tereftalat polimer (PET) plastiklerini biyolojik olarak çok sayıda endüstride yaygın olarak kullanılan vaniline dönüştürmek için tasarlanmış bir mikroorganizma olan Escherichia Coli’yi kullandılar.

 

 

Green Chemistry dergisinde yayınlanan araştırmada, gıda ve kozmetik ürünlerinin yanı sıra herbisitlerin, köpük önleyici maddelerin ve temizlik ürünlerinin formülasyonunda bulunan Escherichia Coli’nin plastiği vaniline dönüştürme sürecinde hafif bir reaksiyon meydana geldiği ancak tehlikeli atık üretmediği belirtildi. Araştırmayı yürüten bilim insanı Joanna Sadler, “Bu çalışma, plastik atıkları değerli bir ürüne dönüştürmek için biyolojik bir sistem kullanmasının ilk örneği” derken, “Döngüsel ekonomi için çok heyecan verici etkileri var” şeklinde konuştu. 

Araştırmanın başındaki Stephen Wallace da, “Çalışmamız, plastiğin sorunlu bir atık olduğu algısına meydan okuyor” ifadelerini kullanırken, “Bunun yerine plastiği, yüksek değerli ürünlerin elde edilebileceği yeni bir karbon kaynağı olabileceğini gösteriyor” dedi. Vaniline yönelik küresel talep 37.000 tonu aşıyor ve 2025 yılına kadar yarım milyar avronun üzerinde bir endüstri değerine ulaşması bekleniyor .

Vanilya kokusu sanayileri ve bütün şehirleri sarsa ne kadar fantastik olur değil mi. Bıkarmıyız bu kokudan? Hiç sanmam!

 

 

BAS PEDALA

Bizi büyüleyen kokular vardır.
PAYLAŞ