YA TUTARSA

Günlerden bir gün Nasrettin Hoca eline yoğurt mayası bakracını alıp göle doğru yola koyulmuş. Gölün...

YA TUTARSA

 

Günlerden bir gün Nasrettin Hoca eline yoğurt mayası bakracını alıp göle doğru yola koyulmuş. Gölün etrafında piknik yapan köylüler Hoca’ya dikkat kesilmişler. Hoca Nasrettin başlamış yoğurt mayasını göle kaşık, kaşık çalmaya.

 

Köyüler şaşkınlıkla izlerken, içlerinden biri Hoca’nın yanına varmış.

– Hayırdır Hocam? Ne yapıyorsun böyle? diye sormuş.
– Göle yoğurt mayası çalıyorum, demiş.
– İlahi, hocam, hiç göle maya çalmakla göl maya tutar mı?
Hoca Nasrettin O nüktedan cevaplarından birini daha vermiş;
– Ya tutarsa…

 

 

Nasrettin Hoca, bu davranışıyla yaşadığı toplumda olmadık işlerle uğraşan, boş hevesler peşinde koşan kişilere ders vermek istemiştir. Tutar mı tutmaz mı belli olmaz ancak plastik sektöründe üretilen yoğurt kovaları çoktan tuttu bile. Boş hevesler peşinde koşup katma değer katan plastik ürünlerine karşı olanlar Nasrettin Hoca’dan bir ders alırlar mı bilinmez ama marketlerde plastik kovalar içinde yoğurt aldıkları bir gerçek.

 

Maliyetinin düşük olması ve gıda ürünlerinin muhafaza ve satışında tek çözüm olan yoğurt kovaları çok basit ve hızlı bir şekilde üretilmektedirler. Hali hazırda plastik kovalar, insan faaliyetinin hemen hemen tüm alanlarında kullanılmaktadır. Hafif ve hava geçirmez olmaları nedeniyle, hem gıda hem de endüstriyel olarak çeşitli ürünlerin taşınması için depolama alanı olarak kullanılabilirler. Ayrıca, plastik kovalar mukavemete, şoka karşı yüksek direnç göstererek genel olarak , plastik kaplar çevre dostu olarak kabul edilir. İçinde depolanan ürünlerin kokusu üzerinde herhangi bir olumsuz etkiye sahip olmazlar. Bugüne kadar hacmi 30 litreye kadar olan kovalar özellikle popülerdir.

 

 

İlk aşamada, özel bir kabın içine doldurmak için granül formunda olan hammaddeler gerekecektir. Daha sonra, yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında erir. Üretim için gerekli olan boya aynı kaba eklenir. Daha sonra kova üretimi için makine ürünün kendisini oluşturmaya başlar. Bu, yüksek basınçlı döküm yoluyla gerçekleşir. Kalıpların kullanılmasıyla, modellerin sahip olacağı fiziksel parametreler elde edilir: Kalınlık, yükseklik, çap. Bir form birkaç kategoriye ayrılabilir. Bununla birlikte, birinci tür formlar özellikle avantaj sağlar. Popülaritesi temel olarak plastik kovaların üretimini karakterize edecek düşük maliyetlidir.

 

Market raflarında veya endüstriyel mutfaklarda birçok plastik kova görmekteyiz. Bu plastik kovalar hayatımıza kolaylık sağlamakla birlikte aynı zamanda birçok ürünün taşınmasına ve muhafaza edilmesine aracılık etmektedirler. Ömrünü dolduran kovalar hayatımız da bazen bir saksı bazen de bir balık kovası olarak yerlerini almaktadırlar. Şaka bir yana geri dönüştürülebilen bu kovalar plastik sektöründe daima kullanılmaktadırlar.

 

 

Bozuk Tuş

PAYLAŞ