YAKALADIM SENİ

eri dönüşüm bütün dünyanın önceliği. Herkes her alanda her şeyi geri dönüştürmek için durmadan çalışıyor.

YAKALADIM SENİ

 

Geri dönüşüm bütün dünyanın önceliği. Herkes her alanda her şeyi geri dönüştürmek için durmadan çalışıyor. Tekrar tekrar geri dönüşümün önemini anlatmak artık çok sıradanlaştı. Çünkü geri dönüşüm önemi değil geri dönüşümün sorunlarını konuşur olduk. Ne mutlu bize!

 

Peki geri dönüşümün en önemli sorunu nedir? Elbette ayrıştırmak… Peki bu sorun sadece plastik sektöründe mi var? Elbette hayır… Ancak plastik sektöründe güzel bir gelişmeden sizlere bahsetmek istiyoruz.

 

 

Geri dönüşüm zincirindeki bir zayıflık, uzun süredir gündem olmuştu. İyi atık ayırma, yüksek kaliteli geri dönüşümün tutarlı ve güvenilir üretimi için bir ön koşuldur. İki Alman şirketi, optik teknoloji devi Zeiss ve bir iz çözümleri üreticisi olan Polysecure, atık ayırmada veya daha özel olarak plastik atık ayırmada en son teknolojiyi geliştirmek için bir araya geldi. İzleyici Tabanlı Ayırma (TBS) teknolojisinin öncüsü olan Polysecure, %100′ e yakın algılama oranlarıyla güvenilir ayırma işlemlerine izin veren yeni işaret malzemeleri ve TBS ayırma makinesi teknolojisi geliştirdi.

 

Bu teknoloji, daha yüksek geri dönüşüm oranları – ‘ve daha fazla döngüsel ekonomi’ için temel sağlayabilir. Şirket, optik endüstrisinde deneyimli ve 175 yıllık bir geçmişe sahip Zeiss ile ortaklık kurmuştur. Almanya’ nın bilim, sürdürülebilirlik ve ticari başarıyı desteklemeye kendini adamış en büyük vakıflarından biri olan Carl Zeiss Vakfı’na ait olan Zeiss için en başından beri ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. İki şirket arasındaki stratejik işbirliğindeki ilk hedef, her atık nesne için çeşitli ölçümleri birleştirebilen yeni bir çok modlu optik dedektörün geliştirilmesidir:

 

NIR (yakın kızılötesi) ölçümü, renk ölçümü, görüntü tanıma ve gerekirse bir filigran tespiti. Tespit ünitesinden geçtikten sonra, bir atık akışındaki tüm nesneler, özelliklerine ve fraksiyon ilişkilerine göre kesin olarak sınıflandırılmış olacaktır. Üretici markasına ve/veya ürün gruplarına göre sıralama bile bu işlemi kullanan bir seçenektir. Bu şekilde önceden ayrıştırılan plastik atığın yüksek kalitesi ve saflığı, örneğin mekanik geri dönüşüm yoluyla CO2 açısından verimli işlenerek faydalı geri dönüşüm ürünlerine dönüştürülmesine olanak sağlayacaktır.

 

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’ndeki Zeiss İnovasyon Merkezi başkanı Max Riedel’in açıkladığı gibi: “İki teknoloji şirketi burada birbirini ideal bir şekilde tamamlıyor. Polysecure izleyicileri üretiyor, süreç yeniliklerini ve ayıklama makinesi yapımını sağlıyor, Zeiss ise optik bileşenler ve görüntü işleme. Polysecure CEO’su ve kurucusu Jochen Moesslein, Zeiss ile çalışmanın şirketin teknolojisini daha da geliştirmesine izin vereceğini sözlerine ekledi. “Bir sonraki yenilikçi sıçrama ve uygulama adımına hazırız.” Yeni dedektör teknolojisi, geri dönüşüm endüstrisindeki paydaşlar tarafından ayırma testleri için pilot tesis olarak kullanılacak olan, Freiburg’daki POLYSECURE’daki yeni bir ayırma hattına entegre edilecek.

 

Ayırma hattı, plastik ambalaj, tekstil, parçalanmış araçlar, beyaz eşya, elektrikli ürünler ve hatta plastik endüstrisinden gelen üretim atıkları dahil olmak üzere çok sayıda atık akışı için tasarlanacak. İki ortak, yeni ayıklama sürecinin geri dönüşüm süreçlerinde ek maliyetlere yol açmayacağını, mevcut teknolojiye göre daha güvenilir, kesin ve esnek bir çözüm sunacağını söylüyor. Teknik ve ekonomik hedeflere ulaşıldığında, şirketler diğer stratejik ortaklarla birlikte yeni teknolojiyi dünya çapında kullanıma sunacaklar.

 

PAYLAŞ