YAZ KABUSU

Ne güzeldir serin sularda yüzmek, suyun için de özgürce zaman geçirmek.

YAZ KABUSU

 

Ne güzeldir serin sularda yüzmek, suyun için de özgürce zaman geçirmek. Su sporları bizi bekler şimdi tatil zamanı. Saatlerce deniz de ve havuz da zaman geçirmek hepimizin özlediği anlar. Tekneden suya atlamak bir anda derinliklerde kendimizi bulmak paha biçilemez. Su şakaları pek sevilmez ama hangimiz maruz kalmadık ki?

 

 

Güzel geçen bir tatil gününden sonra veya tatil dönüşü bir bakarız ki bir tuhaflık var… sesler derinden yankılı geliyor, kulağımızın içinde sanki bir parti var. O da ne kafam da olan bu ağrı da ne? Yutkundukça sanki düzeliyor gibi her şey… yok yok düzelmiyor galiba! Yaz kabusu başlar bir anda. Daha önce çok duymuştuk ama benim başıma gelmez diyordum der gibisiniz. Kabusun sebebi çok basit ve bir o kadar da can sıkıcı. 

Havuz veya deniz suyunun kulağa kaçması sonucunda, dış kulak kanalında iltihap oluşabiliyor. Kulak zarının delik olduğu durumlarda ise, orta kulakta oluşan iltihap hızla ilerleyerek çevre kemikleri de eritebilen enfeksiyonlara neden olabiliyor. Bu sorunu engellemenin çok kolay bir yolu var aslında. Kulak tıkaçları, kulak zarı delik olanlara ve kulağına havalandırma tüpü takılan kişilere, uygun bir bone ile bu sorunu kökten çözmektedir.

 

 

Renkli mi renkli, sevimli mi sevimli kulak tıkaçları hem sağlığınızı korurken hem de size havalı bir görüşünüz sağlayabilir. Sadece deniz ve havuzda mı kullanılır kulak tıkaçları? Elbette hayır, kulak sağlımız için kulak tıkaçlarının kullanıldığı bir çok alan var. Kulak tıkaçları günümüzde birçok kullanım alanı ve kullanıcısı olan, kulaklarınızı yüksek seslere ve sıvılara karşı koruyan yardımcı sağlık ürünleridir. Ülkemizde çok fazla tercih edilmese dahi gürültülü olan tüm çalışma kollarında kulak tıkacı kullanılması zorunludur. Bununla beraber kulak kanalı ya da kulak zarında problemi olan bireyler yüzerken ya da duş alırken kulak tıkaçlarını takarak kulak sağlıklarını korumaktadırlar. Yine uykusu hafif olan ve seslerden rahatsız olmadan uyumak isteyen kişiler kulak tıkaçlarını kullanarak rahat bir uykuya kavuşabilir ve bu sayede daha dinç bir güne uyanabilirler.

Kulak tıkaçları doğru kullanıldıkları takdirde yan etki veya problem ile karşılaşılmayacaktır. En önemli husus kulağa doğru uyan ve doğru şekilde takılan kulak tıkaçlarını tercih etmek olacaktır. Kulağınıza büyük gelen tıkaçlar yara veya tahribat gerçekleştirebilir. Uzun süreli kulak tıkacı kullanımlarında ise kulakta mevcut kulak kirinin kulak zarına doğru itilmesi durumu gerçekleşebilir. Bu da, geçici işitme kaybı ya da tıkanıklık gibi çözülebilir problemlere sebep olabilir. Kulak tıkacının yapımında kullanılan malzemeye karşı alerjisi olan düşük oranda kişi olabilir, bu kişiler farklı materyallerden yapılan kulak tıkaçlarını tercih etmelidir. Kulak tıkacı seçiminde en önemli husus hangi durum için kullanılacağıdır. Gürültülü bir işyeri için tercih edilmesi gereken kulak tıkacı ile yüzme için tercih edilecek kulak tıkacı farklı özelliklere sahip olmalıdır. Her durum için farklı özelliklere sahip tıkaçlar geliştirilmiştir. Köpük tıkaçlar genellikle yüksek sesler için düşük dereceli koruma sağlar. Ancak hafif polimer maddelerden üretilen tıkaçlar daha sağlıklı ve daha yüksek dereceli koruma sağlar. Bununla beraber işitme merkezlerine giderek kendi kulak ölçünüz doğrultusunda ses ya da suya karşı koruma sağlaması için durumunuza ve kendinize özel tıkaçlar edinebilirsiniz. 

 

 

BAS PEDALA

Ne güzeldir serin sularda yüzmek, suyun için de özgürce zaman geçirmek.
PAYLAŞ