YÜRÜYEN GERİ DÖNÜŞÜM

Geri dönüşüm için projeler durmaksızın devam ediyor. Dünyanın her noktasında her an bir geri dönüşüm projesi hayata geçiyor. Üstelik markaların veya bireylerin gündeminde sadece plastik değil bütün maddeler var.

Geri dönüşüm için projeler durmaksızın devam ediyor. Dünyanın her noktasında her an bir geri dönüşüm projesi hayata geçiyor. Üstelik markaların veya bireylerin gündeminde sadece plastik değil bütün maddeler var. En sonunda plastik bir hedef noktası olmaktan çıkmış gibi gözüküyor. Dünyanın sorunu sadece plastik değildir, bütün maddelerdir. Atık olarak tabir edilen bütün sorumluluğu sadece plastiklere yüklemek tam bir haksızlıktı ve bunun mücadelesini bütün plastik sektörü her platformda yıllardır anlatama çabasındaydı. Nihayet anlaşıldı sanırız!!!

 

Hollanda’nın Eindhoven şehrinde üniversite öğrencileri, tamamen atıklardan yapılan yeni bir elektrikli araç üretti, işte karşınızda LUCA… 22 üniversite öğrencisi, denizlerden çıkarılan plastik şişeler ve evsel atıkları kullanarak tamamen atıktan yapılan yeni bir elektrikli araba yaptı. Öğrencilerin Luca adını verdiği elektrikli araç, saatte 90 kilometre hıza ulaşabiliyor ve tam şarjda 220 kilometre gidebiliyor. Eindhoven Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilen projeyle ilgili konuşan proje yöneticisi Lisa Van Etten, “Bu araba gerçekten çok özel, çünkü tamamen atıktan yapıldı.” ifadelerini kullandı.

 

Araçta kullanılan malzemeler hakkında da konuşan Etten; otomobilin şasisinde keten ve dönüştürülmüş pet şişeler kullanıldığını, aracın iç mekanında evsel atıklardan faydalanıldığını, gövdede sert plastiğin tercih edildiğini ve koltuk minderlerinde ise hindistan cevizi ve at kılları kullanıldığını açıkladı. Tüm dünyayı tehdit etmeye başlayan atıkların, aslında bir kullanım alanının olabileceğini göstermek istediklerini belirten Van Etten, otomobil üreticilerini de bu atıkları kullanmaya davet etti. 22 üniversite öğrencisi tarafından 18 ayda geliştirilen ve tamamen atıklardan yapılan elektrikli otomobil, geri dönüştürülmüş atıkların nasıl faydalı olabileceğini de gözler önüne seriyor. Vücut parçaları için yeni biyo-bazlı malzeme UBQ kullanıldı. Ayrıca gövde panelleri boyanmadı, folyo ile kaplı, geri dönüşümü kolaylaştıran film herhangi bir kalıntı bırakmadan dönüştürülebilmektedir. 22 ayda geliştirilen Luca, geri dönüşüm için önemli bir proje olarak değerlendirilmektedir.

 

Kompakt, hafif tasarımı ile “Luca”, tek bir şarjla toplam 220 km menzil ile 90 km/s hıza kadar çıkabiliyor ama bu nasıl başarıldı? Bunun temel nedeni ise otomobilin bataryalar olmadan sadece 360 ​​kg ağırlığında olmasıdır. Bu, piyasadaki benzer elektrikli araçlardan neredeyse %50 seviyesinde daha hafif olduğunu ortaya koyuyor. Dahası bu arabanın pilleri, geleneksel elektrikli araçların 100 kilogramlık pilleri yerine yalnızca 60 kg ağırlığındadır.

 

Öğrenciler ayrıca, PET’in arabada kullanılan birincil malzeme olması ve 10 kattan fazla geri dönüştürülememesi nedeniyle, bunun gibi arabalarda kullanılmasıyla ömrünün büyük ölçüde artırılabileceğini belirtiyorlar. Resmi yazıda “Sonuçta, on araba on plastik şişeden daha uzun ömürlü” olarak bu konunun altı çizildi. Otomobili geliştiren ekip, “Luca”nın güvenlik standartlarını karşılaması için denetlenmesini ve sonunda bunu halka açık yollarda başlatmayı hedefliyor.

Değişim devam ediyor…

 

 

PAYLAŞ