ARAÇLAR KİLO VERİYOR

Çevresel zorluklarla karşı karşıya kalan otomotiv endüstrisi kendini yeniden yapılandırmak zorunda kalıyor. Tasarım departmanları, yeni teknolojileri ve malzemelerdeki yeni gelişmeleri kullanarak adeta ezber bozuyor.

ARAÇLAR KİLO VERİYOR

 

Çevresel zorluklarla karşı karşıya kalan otomotiv endüstrisi kendini yeniden yapılandırmak zorunda kalıyor. Tasarım departmanları, yeni teknolojileri ve malzemelerdeki yeni gelişmeleri kullanarak adeta ezber bozuyor. Bunların arasında plastiklerin hala sunabileceği birçok avantaj var.

 

 

Yinelenen ama büyüleyici bir konu olan otomotiv sektörü, ticari basının yanı sıra ekonomik veya teknolojik basın tarafından sürekli olarak incelenmektedir. Dahası, dünyanın şu anda yaşadığı pandemi sürecinde, otomotiv sektörü yöneticileri araç satışlarının son derece düşük seviyelere gerilediğini gördüler. Koronavirüs, şu anda çoğu otomobil üreticisi arasında yarışa dönüşen ar-ge çalışmalarını durduracak mı bilinmez ama on yıl içinde üreticiler geleceğin otomobili üretmek için vizyonlarını kökten değiştirdiler.

 

Uzun bir süre boyunca üreticiler, 1970’lerdeki yağ krizlerinden sonra motorları her zamankinden daha güçlü, ardından daha az yakıtlı yapmaya odaklandılar. Motorları optimize etmek için yaygın olarak kullanılan elektronik, yakıt tüketiminde gerçek düşüşlere yol açtı. Ancak, teknolojinin sınırları vardı. Bu nedenle otomotiv endüstrisi, araçlarını daha az açgözlü yapmak için diyete sokmaya karar verdi.

 

Daha sonra otomotiv devleri, kullanılan malzemelere ve daha spesifik olarak, başlangıçta araç iç mekanlarını inşa etmek için kullanılan metallerden çok daha hafif olan polimerlere bakmaya ve onları incelemeye başladılar. İncelemeler çabucak karşılığını verdi ve plastiklerin algılanan kalitesi gerçek bir değer haline geldi. Sert plastikler o zamandan beri yerini köpüklü, ipeksi, taneli ve pürüzsüz plastiklere bırakmıştır. O zamandan beri, malzeme üreticileri sürekli olarak ürünleri daha da geliştirerek yeni polimerler sunmuş, hatta bazıları zorunlu hale gelmiştir. 1980’lerde plastik tamponlar tüm markalar için standart hale geldi. On yıl sonra, Fransız üretici Renault, metali poliamid ile değiştirerek yenilik yaptı. Clio otomobillerinin ilk nesillerinde çamurluklar plastikti. Ayrıca bu on yıl boyunca üreticiler, geri dönüştürülmüş plastikler kullanarak modellerinin çevresel etiklerini ele almaya başladılar. Bunlar ürkek başlangıçlardı, çünkü bu parçalar genellikle krank kutuları, motor koruma bileşenleri ve hatta kapı eşiği plakaları gibi göze çarpmayan veya zorlukla görülebilen parçalardı. Bir başka Fransız otomobil üreticisi olan Peugeot, 208’ini geri dönüştürülmüş bir polimerden yapılmış ilk tamponla donatarak 2010 yılında rekabete tekrar farklı bir bakış açısı getirdi.

 

 

Bugün, üreticilerin hepsi aynı hedefi paylaşıyor: çevresel etikleri önemli ölçüde iyileştirmek. İçten yanmalı motorlar nitrojen oksitler gibi çeşitli başka partiküller yaydığından, mesele sadece CO2 emisyonlarını azaltmak değildir. Bu nedenle markalar, ağırlıklarını azaltmaya devam ederken modellerini kademeli olarak elektrik enerjisine dönüştürdüler. Bugün Avrupa’da elektrikli ve hibrit araçlar tüm satışların yaklaşık % 6’sını oluşturuyor ve bu rakam son üç yıldır artıyor. Ancak yine de aşılması gereken engeller var. Sürücüler, arabalarını uzun yolculuklar için kullanamayacaklarından hala endişe duyuyorlar. Ve haklı olarak, şarj istasyonları ağı istikrarlı bir şekilde büyümesine rağmen, hala oldukça azlar. Hepsinden önemlisi, bir arabayı benzinde doldurmak çok kısa sürüyorken, şarj etmek en az 30 dk sürmektedir. Bu nedenle üreticiler, elektrikli modellerinin otonomisini artırmak için her türlü çabayı göstermeyi öncelikleri haline getirmişlerdir. Piller çok ağırdır ve çok yer kaplar, bu nedenle birkaç pil bulundurmak imkansızdır. Tarih tekerrür ediyor ve üreticiler bir kez daha arabalarını daha hafif yapmak için kullanılan malzemeleri inceliyor. Benzin için geçerli olan şey elektrik için de geçerlidir: bir araç ne kadar hafifse, o kadar az tüketir ve hareket etmek için o kadar az güç gerektirir.

 

 

Sonuç olarak, otomobil üreticileri yaklaşımlarını değiştirdiler ve şimdi bir elektrik motorunu ve gerekli pil kapasitesini barındıracak şekilde gerçekten optimize edilmiş araçlar tasarlıyorlar. 10 yıldan kısa bir sürede, elektrikli araçların özerkliği önemli ölçüde gelişti ve gelişimde plastiğin şüphesiz ki büyük bir artısı var. Ya plastik olmasaydı?

 

PAYLAŞ