Ateş Düştüğü Yeri Yakar

Pandemi engel değil insan ruhuna. Yaz geldi, çiçekler açtı, güneş tüm iştihamı ile tam tepeden kavuruyor dört bir yanı. Sahiller cıvıl cıvıl, piknik alanları dolup taşıyor. Ormanlar savunmasız ve suskun. Atılan bir izmarit, unutulan bir cam parçası, şuursuzca yakılan bir ateş kor ediyor ormanlarımızı, akciğerlerimizi.

Ateş Düştüğü Yeri Yakar

 

Pandemi engel değil insan ruhuna. Yaz geldi, çiçekler açtı, güneş tüm iştihamı ile tam tepeden kavuruyor dört bir yanı. Sahiller cıvıl cıvıl, piknik alanları dolup taşıyor. Ormanlar savunmasız ve suskun. Atılan bir izmarit, unutulan bir cam parçası, şuursuzca yakılan bir ateş kor ediyor ormanlarımızı, akciğerlerimizi. Yükselen dumanlar, büyüyen alevler yok ediyor milyonlarca yıllık mirası. Sonrası,,, sonrası hüzün! Ağaçlar, havanlar, bitkiler ve hatta evler insanlar, dünya ağlıyor tedbirsizliğe. Elbette yangınlar hayatımızda var. Doğal afet değiller belki ama doğal afet kadar yıkımları güçlü olabiliyor.

 

Yangınlara karşı tedbir almak tabii ki mümkün. Önce bilinçlenmek gerekiyor. Nerede ateş yakılır, nasıl ateş yakılır, evde elektrikli aletler nasıl kullanılır, prizler nasıl kontrol edilir, ocak neden kontrol edilmelidir en büyük tedbir sorularıdır. Diğer tedbirler teknolojinin ve finansın gücü ile eş değerdir. Yangın söndürme uçakları, helikopterleri, arabaları, hortumlar, köpükler, kimyasallar, elbiseler, baltalar ve tabii ki insan. İnsan bu krizleri yöneten ve korunması gereken bir kahraman. İtfaiyeci koruyucu elbiseleri teknoloji ile tasarlanmış kalkanlardır. Nomex malzemeden imal edilmişlerdir. Nomex (meta-aramit) ve kevler (para-aramit) gibi iki maddenin değişik oranlarda karışımından oluşur. Nomex, ısıya ve aleve karşı koruma sağlayan elyaf teknolojisidir. Bu özelliği sayesinde petrol, kimya, metal, ulaşım, enerji ve elektrik endüstrilerinde faaliyet gösteren firma çalışanları için ideal bir üründür. Özel moleküler yapısı sayesinde alev almaz ve alev taşımaz bir malzemedir. İtfaiyeci elbiselerinde, alev alma ve parlama riski olan alanlardaki giysilerde, sıvı metal sıçramalarına maruz kalan giysilerde tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Polimer; Aramid (Twaron · Kevlar · Teknora · Nomex) · Likra · Mikrofiber · Modakrilik · Naylon · Olefin · Orlon · Polyester · Polietilen (Ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilen) · Vinalon · Vinyon · Zylon lifleri vardır.

 

Koruyucu elbiseler ceket ve pantolon olmak üzere 2 kısımdan oluşur. Ceket yakası ense ve boğazı koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Antistatiktir, rahat giyilip çıkartılabilir. Pantolon paçaları çizmeye rahat geçirilecek şekilde tasarlanmıştır. Sıvıların dikiş yerlerinden içeri sızmasını engellemek amacıyla nem bariyerlerinin dikiş yerleri kaynak bant ile belirli sıcaklıkta kaynak yapılmıştır. Ceket bel bölgesini koruyacak uzunlukta ve itfaiyecinin sürünerek ilerlemesi durumunda sürünmeyi engellemeyecek kısalıkta tasarlanmıştır. Ceket ve pantolonun muhtelif yerlerine reflektör bant dikilmiş ve yapıştırılmıştır. İtfaiyecinin rahat taşıyabileceği ağırlıktadır. Isı, alev ve yağmurlama testinden geçirilir.

Koruyucu elbiseler 4 katmandan oluşur.

1- Dış kumaş

2- Nem bariyeri

3- Isı bariyeri

4- İç astar

DIŞ KUMAŞ

Ceket ve pantolonun en dışında bulunan kumaştır. Bu katman ısı, su, yağ ve kimyasal sıvıların belirli oranda içeriye girmesini engelleyen katmandır.

NEM BARİYERİ

Dış kumaşın altında bulunan hemen ikinci katmandır. Bu katman dışardan içeriye su geçirmeyen, içeriden dışarıya havalandırmaya ( Vücutta oluşan nemin dışarıya atılması gibi) imkan sağlayan yüzeydir. Bu katman ihtiyaç halinde birinci katmandan oluşan DIŞ KUMAŞA lamine (presle yapıştırma) de edilebilir. Değişik tip ve kalitede nem bariyerleri mevcuttur.

ISI BARİYERLERİ

Bu katman nem bariyerlerinin hemen altında bulunan üçüncü katmandır. Bu katman dış kumaş ve nem bariyerlerini geçerek gelen ısı yüklü hava kabarcıklarını içine alarak absorbe eder. Değişik tip, ağırlık ve kalitede ısı bariyerleri mevcuttur.( Keçe ve Örgü ısı bariyeri v.b.)

İÇ ASTAR

Bu katman ısı bariyerinin hemen altında bulunan en içteki kumaştır. Bu kumaş vücutla temasta kolaylık sağlaması için imal edilmiş olup ısıya dayanıklı malzemeden dokunmuştur.

 

Gelecek yıllar farklı teknolojiler ve malzeme çeşitleriyle yeni koruyucu elbiselere şahitlik edecek ve plastik güçlenerek bizleri de güçlendirecek belli ki…

 

PAYLAŞ