BASİT AMA ETKİLİ

Hayatı düzenleyen kurallar özgürlüğümüzü kısıtlıyor ve demokratik değil mi acaba diye sürekli tartışılıyor.

BASİT AMA ETKİLİ

 

Hayatı düzenleyen kurallar özgürlüğümüzü kısıtlıyor ve demokratik değil mi acaba diye sürekli tartışılıyor. Kurallar bazen can sıkıcı gibi gözükse de aslında hayatı düzenleyen ve sürdürülebilir bir dünya için olmazsa olmazlardır. Kuralların olmadığını bir an için düşünecek olsak dahi büyük bir kaos ve korku kaplar içimizi.

Basit kurallar her zaman etkilidir. Mesela kırmızıda bekle, sarı da hazırlan ve yeşil de geç trafik kurallarının en basiti ve en etkilisidir. Vücudun en basit kuralı nefes al nefes verdir. Ben kurallara karşıyım nefes almayacağım ve vermeyeceğim demek çok komik gibi gözükse de ciddiye alınması hayatımızı kaybetmemiz ile sonuçlanacak kadar önemlidir.  Basit ama etkili bir çok kural daha sayabiliriz elbette.

 

Yıllar ama yıllar önce ayran, boza ve benzeri şişelerde çok basit bir fikir ile kapakları ince bir plastik şerit ile şişelere bağlanmıştı. Günümüz de halen bazı şişelerde kapakların şişelere bağlı olduğunuzu görebiliyoruz. Ancak bu tarz şişeleri gördüğümüz de aklımıza sadece gelen retro bir hava oluşturduğudur. Oysa ki kapağın gövdeden ayrılmaması için çok ama çok önemli bir fikir bu… neden mi? 

Bir düşünelim… cam veya plastik şişe olması önemli değil, kapağın plastik veya metal olması önemli değil, ürün ne olursa olsun kapak gövdeden ayrılmamış olacak. Şişeler bir tarafta kapaklar bir tarafta dağılmamış olacak. Atık olarak şişelerin ve kapakların değerlendirilmesi çok daha kolay olacak. Tabii burada çok ama çok önemli bir kriter var o da ayrımcılık yapmamak. Kapakları şişelere bağlamak fikri tekrar hayatımıza bir kural veya kanun olarak girecekse bu kural veya kanun sadece plastikler için olmamalı, bütün şişeler ve kapaklar için olmalı. Bütün şişeler ve kapalar malzemeleri ne olursa olsun geri dönüştürülmeli doğada başı boş olarak bulunmamalıdırlar.

 

 

Her zaman olduğu gibi ne kadar kural veya kanun da çıkartılsa bazı bireyler bir zorba gibi  kuvvet uygulayarak kapağı şişeden ayırır ve doğaya atarsa bunları ve yapılanların elbette kısmi faydası olacaktır. Yukarı da belirtiğimiz gibi bu kanun sadece plastikler için uygulanırsa da hiçbir faydası olmayacaktır hatta zararı bile olabilir. Kullanılan hammaddenin artması aynı zamanda maliyetlerin yükselmesi toplam fayda karşısında belki de düşündüğümüz kadar mantıklı değildir? Tabii plastik tek başına kalırsa… Bütün sektörler için geçerli olursa elbette toplam fayda bakımından mantıklı olacaktır.

Basit ama etkili olan tartışmasız olarak çocuklarımıza doğruyu öğretmek. Dünya vatandaşı olan bilinçli bir bireye ne kapağı şişeye bağlamak zorundasınız ne de plastikleri metalleri doğaya atma demek zorundasınız. Dünya vatandaşı olan bilinçli bireyler neredesiniz, nerelerdesiniz? Yoksa sizde uzaya mı gitmeye çalışıyorsunuz? Dünya da yapacak daha çok işimiz var… Bilinçsiz insanları bilinçlendirmek ile başlamaya ne dersiniz? Biz varız ya siz? Siz de varsınız biliyoruz çünkü başka bir gezegen olsa da başka bir dünya yok… 

 

 

BAS PEDALA

Hayatı düzenleyen kurallar özgürlüğümüzü kısıtlıyor ve demokratik değil mi acaba diye sürekli tartışılıyor.
PAYLAŞ