Bir Aşı Bin Umut

Çin’de ortaya çıkan ve mart ayında Türkiye’de görülen koronavirüs nasıl bulaşıyor, nasıl korunmalıyız, ne kadar sürecek pandemi, sıcaklık artınca virüs yok olacak mı, hayat normale ne zaman dönecek, her şey eskisi gibi olacak mı ve benzeri birçok soruyu gündemde tutarken, herkesin birleştiği tek çıkar yolu aşının bulunması için çalışmaların yapılması gerektiği yönünde.

Bir Aşı Bin Umut

 

Çin’de ortaya çıkan ve mart ayında Türkiye’de görülen koronavirüs nasıl bulaşıyor, nasıl korunmalıyız, ne kadar sürecek pandemi, sıcaklık artınca virüs yok olacak mı, hayat normale ne zaman dönecek, her şey eskisi gibi olacak mı ve benzeri birçok soruyu gündemde tutarken, herkesin birleştiği tek çıkar yolu aşının bulunması için çalışmaların yapılması gerektiği yönünde.

Bütün dünya, bütün devletler, bütün bilim insanları ve büyük şirketler aşının bulunması için seferber olmuş durumda. Tabii aşının bulunması sadece insanlık için önemli bir konu değil aynı zamanda aşıyı bulan kim olursa olsun bir anda dünyada büyük bir güç olacak. Birçok virüs için aşı bulunmuş olsa da aşı çalışmalarının garantisi yoktur. Lassa humması aşısı bulunamayan hastalıklara örnek olarak gösterilebilir.

Peki aşı çalışmaları nasıl yapılıyor? Ne kadar sürüyor? Koronavirüs aşısında son durum ne? Her geçen gün bilim insanlarının aşıyla ilgili yaptığı testlerde olumlu gelişmeler yaşanırken, dünyanın aylardır beklediği olumlu haber gelmeye başladı. Almanya’da Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu biyoteknoloji firması BioNTech’in geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı adayı, Almanya ve ABD’nin ardından Çin’de insanlar üzerinde test edilmeye başlanacak. “Clinical Trials Arena” internet sitesinde yer alan habere göre, merkezi Şanghay’da bulunan Fosun Pharma ilaç şirketi, “BNT162b1” adlı aşı adayının birinci aşama klinik denemeleri için Çin Ulusal Tıp Ürünleri İdaresinden (NMPA) onay aldı. Çin’de geliştirmek ve seri üretmek üzere aşı adayının lisansını alan şirket, 30 binden fazla deneğin katılacağı 2. ve 3. aşama klinik denemelere bu ay sonunda başlamayı hedefliyor. Ribo Nükleik Asit (MRNA) temelli aşı, 18 yaş ve üzeri kişilerde Kovid-19’a karşı bağışıklık oluşturmayı amaçlayan bir koruyucu bileşen içeriyor. Aşı adayı daha önce Almanya’da ve ABD’de insanlar üzerinde test edilmeye başlanmıştı. Az sayıda denekle yürütülen 1. aşama denemelerde aşının güvenli olduğu ve deneklerde bağışıklık uyandırmayı başardığı bildirilmişti. ABD’de insanlar üzerinde denemesine başlanan potansiyel Covid-19 aşısı son aşamaya hazır. ABD’de insanlar üzerinde denemelerine başlanan ilk potansiyel yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının son aşamaya hazır olduğu bildirildi. New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan bir araştırmada, ABD’li ilaç şirketi Moderna ve Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü iş birliğinde geliştiren ve 45 gönüllü üzerinde denenmeye başlanan aşının, koronavirüse karşı bağışıklık sağlamada ümit verdiği belirtildi.

Araştırılmaların yapılması için donanım ve teknoloji kusursuz olmalı. Donanımlarda plastiğin her alanda olduğu gibi gücü ve katkısı tartışılmaz boyuttadır. Laboratuvarda kullanılan cihazlardan sarf malzemelerine çok geniş bir yelpazede plastikler kullanılmaktadır. Polistiren aseptik steril petri kutuları, hücre kültürü için polistiren gamma steril petri kutuları, plastik huniler, pisetler, guko setleri, pensi klipsleri, tüp stantları, polipropilen steril şişeler, tüp çalışma sehpaları, pipet pompaları, 3m aşı bantları, puarlar, sprey şişeler, şırıngalar, ölçüm aletleri, pipet uçları, pipet stantları, polietilen huniler, plastik balon jojeler, beherler, santrifüj tüpleri, petg, desikatör, parafilm dispenseri, plastik mezür pp, sızdırmazlık için adaptörler, pensler, hortumlar, musluklu bidonlar, atık kutuları, kürekler, kuvet stantları, baget polipropilenler, numune kapları ve şişeleri, taşıma swablar, test tüpleri kullanılan plastik malzemelerinden bazıları.

 

PAYLAŞ