BLOCKCHAIN PLASTİKLER

Teknolojinin akıl sınırlarını zorluyor gibi gözükmesi çok normalken, teknoloji hakkında çok şey biliyor olmamız anormal değil mi sizce?

BLOCKCHAIN PLASTİKLER

 

Teknolojinin akıl sınırlarını zorluyor gibi gözükmesi çok normalken, teknoloji hakkında çok şey biliyor olmamız anormal değil mi sizce? Teknoloji için rolümüz ne kadar önemli sorusunun cevabı her şeyi değiştir. Bizler yani insanlar için teknoloji ne kadar önemli ise biz insanlar teknoloji için ne kadar önemliyiz? Gelecekte teknoloji için önemli olmayacağız gibi gözüküyor. Her geçen gün ekosisteme katılan yeni teknolojiler ve uygulamalar, iş akış alışkanlıklarımızı değiştirdiği gibi kabul edilebilir toleranslarımızı da zorluyor. Mesela blockchain teknolojisi bizim iş akış alışkanlıklarımızı ne kadar değiştirdi ve toleranslarımızı ne kadar zorluyor?

 

 

Blockchain, işlemleri kaydetmek, varlıkları takip etmek ve güven oluşturmak için paylaşılan, değişmez bir büyük defterdir diye tanımlanıyor. Adından da anlaşılacağı üzere blok zinciri, bloklardan oluşan ve bloklar halinde saklanan zincir yapıdaki şifrelenmiş işlem takibini sağlayan dağıtık yapıdaki bir veritabanı sistemidir. Bir blok zinciri, esasen, blok zincirindeki tüm bilgisayar sistemleri ağında çoğaltılan ve dağıtılan işlemlerin dijital bir defteridir. Zincirdeki her blok bir dizi işlem içerir ve blok zincirinde her yeni işlem gerçekleştiğinde, bu işlemin bir kaydı her katılımcının defterine eklenir. Blokzincir teknolojisi verinin çok fazla sayıda bilgisayarda saklansa bile sürekli aynı verinin kaldığını, değişikliklerin aynı şekilde işlendiğini ve sadece veri merkezinin değil o verinin ilgilendirdiği kişinin kendi verisini şifreleyerek saklayabilmesine ve sadece kendisinin erişebilmesine imkân sağlıyor.

 

 

Yukarıda yer alan tanımlardan sonra blockchain ile yapılabileceklerin bir sınırı yok gibi… sınır yok ise iş akışının değişmemesi de mümkün değil gibi… peki sadece üreten kişinin bu verilere ulaşması ürkütücü değil mi? Elbette ürkütücü!!! Toleranslarımız yok oldu çünkü koşulsuz kendinizi teslim ediyorsunuz. İyi olan nedir peki? İyi olan değiştirilemez olması yani manipüle edilememesi! 

 

 

Blockchain teknolojisi tabii ki plastik sektöründe de bir rol bulacaktı kendine ve çok önemli bir rolü kapmış gibi gözüküyor. Geri dönüştürülmüş plastik atık için blockchain izlenebilirliği açıklandı. Birkaç gelişmiş geri dönüşüm paydaşı, değer zinciri izlenebilirliğini ve görünürlüğünü sağlamak için blok zincir teknolojisine yöneliyor. Atık kaynağından geri dönüştürülmüş polimerlerin yeni üretim akışlarında kullanımına kadar tamamen izlenebilir ve doğru bir şekilde etiketlenmiş geri dönüştürülmüş malzeme kaydı sağlamak amacıyla blok zinciri teknolojisini gelişmiş geri dönüşüm değer zincirine entegre edilecek. Bu işlem, polimer endüstrisindeki tüm paydaşlara tesislerine giren ve çıkan malzemelerin kaynağı ve kalitesi hakkında bilgi sağlayacak.

Geri dönüşüm için mükemmel bir proje. Plastik atıkların bütün iş akışları ve dahil oldukları yeni ürünlerin takibi yapılmasının yanı sıra aynı zamanda sosyal olarak ta kamu tarafından da değer bulması için çok önemli. Takip edilebilir ve ölçülebilir her değer dünya için önemlidir. Ne kadar plastik atık geri dönüştürüldü ve ne kadar katma değer yaratıldı istatistikleri bir çok tartışmanın son bulmasına sebep olacaktır. Umarız ki  blockchain teknolojisi bütün alanlarda maksimum fayda sağlamaya devam edecektir. Veri analizi hak ettiği değeri bulacaktır.

 

 

BAS PEDALA

Teknolojinin akıl sınırlarını zorluyor gibi gözükmesi çok normalken, teknoloji hakkında çok şey biliyor olmamız anormal değil mi sizce?
PAYLAŞ