ÇOK HAVALI

Günlük hayatta kullandığımız basit ama hayati bazı objelerin çok havalı isimlerini bir düşünelim… Aklınıza bir çok şey gelmiştir mutlaka ama biz size RJ45 ten bahsetmek istiyoruz.

Günlük hayatta kullandığımız basit ama hayati bazı objelerin çok havalı isimlerini bir düşünelim… Aklınıza bir çok şey gelmiştir mutlaka ama biz size RJ45 ten bahsetmek istiyoruz.

RJ45… sanırsınız uzay istasyonunda ileri teknoloji bir robot ismi… yada güçlü bir silah… belki de dünyanın en önemli elementlerinden biri… RJ45 üzerinde 8 adet metal bağlantı noktası bulunan bir bağlayıcıdır. Bilgisayarlar arası iletişimde ve bilgisayarların yerel ağa bağlanmasında kullanılan ve eternet olarak isimlendirilen bağlantı kablolarının ucunda yer alır. Telefon bağlantılarında kullanılan ve RJ11 olarak isimlendirilen bağlayıcının daha büyüğüdür. RJ45 jakına kablo takılırken belirli bir standart vardır. Bu standartlar T568A ve T568B olarak adlandırılır. Bir ağ üzerinde kablolama yaparken bunlardan birisi tercih edilir. Beyaz turuncu, turuncu, beyaz yeşil, mavi, beyaz mavi, yeşil, beyaz kahverengi, kahverengi ile doğru dizilim sonucunda bağlantı sağlarsınız. Kablo bağlantınızın fişe takılması gereken bir konektöre son verilmesi gerekir. RJ45, özellikle Ethernet ağ iletişimi için kullanılan ağ kabloları için standart bir fiziksel konektördür. Ve “45” arayüz standardı sayısıdır. Son zamanlarda RJ45 konektörleri yaygın olarak Ethernet kabloları ve ağları ile görülüyor. RJ45 konektörlü Ethernet kabloları da RJ45 kabloları olarak adlandırılır. Modern Ethernet kabloları, kablonun her bir ucunda küçük bir plastik fişe sahiptir. Fiş Ethernet cihazlarının RJ45 jaklarına yerleştirilmiştir.

 

RJ45 konektörü, Ethernet kabloları ve ağları için en yaygın bükülmüş çift konektördür. “RJ”, ses ve veri ekipmanını yerel bir döviz taşıyıcı veya uzun mesafe taşıyıcısı tarafından sağlanan bir servise bağlamak için standartlaştırılmış bir telekomünikasyon ağı arabirimi olan “kayıtlı jack” anlamına gelir. Jakları kullanan fiziksel konektörler temel olarak modüler konektör ve 50 pinli minyatür şerit konnektör tipleridir. RJ45 konektörü, bilgisayarları Ethernet tabanlı yerel alan ağlarına (LAN) bağlamak için yaygın olarak kullanılan 8-pozisyonlu, 8-kontaklı (8P8C) modüler bir fiş ve jaktır. RJ45 kablo fişi genellikle port üzerinde sekiz iğneli plastik bir parçadan yapılır. Pinlerin dördü veri göndermek ve almak için kullanılır, diğer dört tanesi ise diğer teknolojiler veya güç ağ cihazları için kullanılır.

İki kablolama şeması vardır: T568A ve T568B, bükümlü çift kabloyu bağlantı arabirimine sonlandırmak için kullanılır. İki standart, RJ45 konektörünün RJ45 konnektörünü bir kabloya bağlarken her bir sekiz kabloyu nasıl ayarlayacağını tanımlar. Bu kablolama düzenleri kendi renk kurallarına sahiptir ve konvansiyonun ardından elektrik uyumluluğunu sağlamak önemlidir.

İki standart ile ilgili olarak, iki farklı bağlantı formu vardır. T-568B kablolama şeması, en yaygın şekilde kullanılmakta , bazı cihazlar T-568A kablolama şemasını da desteklemektedir. Bağlantı kablolarının her iki ucu bir standart temelinde kablolanmışsa, düz bir bağlantıdır. Her iki standart da düz kablo üzerinden kullanılabilir. Değilse, bu bir çapraz bağlantıdır. Bazı ağ uygulamaları, bir ucunda bir T-568A konektörü ve diğerinde bir T-568B konektörü bulunan bir çapraz Ethernet kablosu gerektirir. Bu tip kablo genellikle yönlendirici, hub veya anahtar bulunmadığında bilgisayardan bilgisayara doğrudan bağlantı için kullanılır.

Görüldüğü gibi ezber bozan kablo sıralaması, enteresan penseler, havalı havalı ifadelerin hepsi bir internet bağlantısı veya local bir bağlantı sağlanması için diye tanımlarsak haksızlık etmiş oluruz ama RJ45 söylemesi bile çok havalı… RJ45 vay vay vay…

PAYLAŞ