ÇOK ÜZÜLECEĞİZ

Küresel ısınmadan doğal kaynakların korunmasına kadar yüzyılımızın bir çok önemli konusu var.

 

Küresel ısınmadan doğal kaynakların korunmasına kadar yüzyılımızın bir çok önemli konusu var. Bu önemli konuların yanına bir de pandemi eklendi. Pandemi ile ruhumuzda ve sosyal hayatımız da olan bir çok değerin farkına vardık. Ancak bu farkındalık aslında hiç önemsemediğimiz ve daha da artan israf konusunu da daha da unutturdu bize.

Pandemiden önce israf küçük küçük konuşuyordu belki de ancak pandemi ile birlikte dışarı çıkamamak hem su israfını hem de gıda israfını daha da artırdı. Çok üzüleceğiz ama iş işten geçmiş olacak elbette.

 

Geç kalmamak ve kaynaklarımızı israf etmemek için plastik sektörü yenilikler katmaya devam ediyor. Küresel ambalaj tedarikçisi Amcor , Avrupa’da taze ve işlenmiş et, kümes hayvanları ve bazı peynirler için poliviniliden klorür (PVDC) içermeyen ilk vakum torbası olan Eco-Tite R’nin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Materyal, raf ömrünü en üst düzeye çıkarmak, gıda güvenliğini sağlamak, gıda israfını azaltmak ve mevcut polietilen (PE) plastik geri dönüşüm akışlarında etkili olması amacı ile üretildi.

Et ve taze ürünlerden sorumlu pazarlama müdürü Rosalia Rosalinova, “Ambalaj uzmanlığımız ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığımız sayesinde ekip, endüstri için bir zorluğun üstesinden geldi: PVDC içermeyen ve geri dönüştürülebilir, aynı zamanda gıda güvenliğini koruyan yüksek performanslı bir shrink torba geliştirdi” dedi. Amcor’da “Bu, tüketiciler için ileriye doğru atılmış büyük bir adım ve sorunlu malzemelerin ambalajdan çıkarılmasının – endüstrinin giderek daha fazla teslim etmeye odaklandığı bir şey – bize nasıl güvenli, emniyetli ve geri dönüştürülebilir ambalajlar sağlayabileceğinin bir örneğidir.” Amcor Eco-Tite R, soğuk kasalar ve buzdolapları gibi yüksek nemli ortamlara maruz kaldığında bile oksijen ve su buharına karşı yüksek bariyer sağlayan çok katmanlı, tek PE ambalajdır . Bu çözüm, Avrupalı ​​et ve peynir üreticilerine, mekanik veya kimyasal geri dönüşüm sistemlerinde geri dönüştürülemeyen PVDC paketlemeye bir alternatif sağlıyor.

 

 

Gerçek dünya koşullarında geri dönüştürülebilirliği doğrulamak için Amcor Eco-Tite R, bağımsız bir test laboratuvarı olan cyclos-HTP enstitüsü tarafından onaylanmıştır. Tüketiciler, Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Norveç, Avusturya ve İspanya dahil olmak üzere uygun altyapının mevcut olduğu yerlerde Eco-Tite R torbalarını geri dönüştürmeye başlayabilirler. Yeni shrink torbanın geri dönüştürülebilirliği, başka ülkelerde altyapı geliştikçe artacaktır. Bu yenilik aynı zamanda Amcor’un tüm ambalajlarını 2025 yılına kadar geri dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir olacak şekilde geliştirme konusundaki geniş taahhüdünü de destekliyor.

İsrafın önüne geçmek için bir şeyler yapmak zorunda olduğumuz tartışmasız. Özellikel su israfı için bireysel olarak yapmamız gereken çok şey var. Gıda israfı için ambalaj firmaları bizim adımıza belki firene basabiliyorlar ancak her şeyi başkalarından bekleyecek lükse sahip değiliz.

 

 

BAS PEDALA

Küresel ısınmadan doğal kaynakların korunmasına kadar yüzyılımızın bir çok önemli konusu var.
PAYLAŞ