DÜNYADA TEK

Enerji hayatımızın her anında ve her alanında gereksinim duyduğumuz ve o olmadan var oluşun da mümkün olmadığı bir kaynak. Bir çok enerji türü doğada, insan vücudunda ve objelerde yer almakta.

DÜNYADA TEK

 

Enerji hayatımızın her anında ve her alanında gereksinim duyduğumuz ve o olmadan var oluşun da mümkün olmadığı bir kaynak. Bir çok enerji türü doğada, insan vücudunda ve objelerde yer almakta. Okul çağlarında bir tekerleme gibi ezberlediğimiz, şakalara konu ettiğimiz enerjinin korunumu kanunu bilmeyen yoktur sanırız. Enerji, yoktan var edilemez, var olan enerji de yok edilemez. Yok edilemez evet ama enerji kaynağımız tükendiğinde sanki bizler yok oluyoruz.

 

 

Trafikte, toplantıda, kampta veya herhangi bir anda elektronik cihazlarımızın şarjı bittiğinde kendini çaresiz hissetmeyen yoktur sanırız. Telefon kapandı, eyvah bana ulaşamayacaklar, acaba dünyada neler oluyor diye düşünmeye başlarız. Günümüzde bir çok taşınabilir şarj cihazları var elbette ve bu şarj cihazları hayatımızı çok ama çok kolaylaştırmaktadır. Farklı çalışma prensiplerine sahip, farklı renk ve ebatlarda olan taşınabilir şarj cihazları hemen hemen herkesin çantasında çoktan yerini aldı.

 

 

İngiltere’nin Brighton şehrinde bulunan sürdürülebilir bir tasarım stüdyosu olan GOMI, plastik atıklardan yapılmış taşınabilir bir şarj cihazı tasarladı. Her şarj cihazı benzersiz, el yapımı ve yaklaşık 100 gram plastikten yapılıyor. Mermer renginde ve deseninde üretilen taşınabilir şarj cihazları, üretim sırasında mevcut olan plastik atıklara göre rengi değişmektedir.

 

 

Japonca’da “atık” anlamına gelen Gomi, geri dönüştürülmemiş plastikleri doğaya girmeden önce onları aksesuarlara dönüştürmekte, insanların kullanmayı sevdiği türden yüksek teknolojili nesnelere dönüştürmektedir. Bu, şu an için oldukça nadir bir uygulamadır. Ömrünü tamamlamış plastikler genellikle mobilya yapımında kullanılsa da, bunları yüksek teknolojili nesnelerde dönüştürmek çok daha az yaygındır. Yeni kurulan şirket, ürününü oluşturmak için kullandığı başta esnek ambalaj atıkları ve Pebd veya Pehd’den yapılmış plastik poşetler olmak üzere hammaddelerini kendisine sağlayan yerel yetkililer ve toptancılarla çalışıyor.

 

 

İşlemin tamamı bir pişirme tarifine çok benziyor: Geri kazanılan plastik atık bir fırına konuyor ve eritiliyor, daha sonra büyük bir top oluşturmak için karıştırılıyor. Sıcak plastik kütle daha sonra renkli mermer görünümünü alana kadar yoğruluyor. Yükleyici sıkıştırma kalıpları ısıtılarak karışım içlerine dökülür. Daha sonra, karışımın tüm kalıbı uygun şekilde doldurmasını sağlayan bir pres makinesinden geçirilir. Fazla plastik karışım kesilir ve geri dönüştürülür. Kalıplar soğuması için suya batırılır. Plastik katılaştıktan sonra kalıplar açılır ve şarj cihazının elektronik bileşenleri geri dönüştürülmüş piller yerleştirilir. Geriye kalan tek şey şarj cihazını monte etmektir! Böylelikle plastik atıklardan dünyada benzeri olmayana, mermer motifli özel mi özel bir taşınabilir şarj cihazı elde edilir. Bu özel ve benzeri olmayan taşınabilir şarj cihazları, plastik atıkların geri dönüştürülmesine farklı bir bakış açısı getirerek, kullanıma sunulmuş. Doğa korumak ve ihtiyaçlarımızı karşılamak işte bu kadar kolay aslında.

 

PAYLAŞ