GELECEK İÇİN TASARLA

Gelecek için tasarlanan uçan arabalar, farklı konseptlerde ki ceketler ve ayakkabılar, ele avuca sığmayan teknolojiler ve bir çok örnek daha tüketimimize sunuluyor.

Gelecek için tasarlanan uçan arabalar, farklı konseptlerde ki ceketler ve ayakkabılar, ele avuca sığmayan teknolojiler ve bir çok örnek daha tüketimimize sunuluyor. Farklılaşan beklentiler, farklılaşan trendler geleceği şekillendiriyor. Peki ambalaj tasarımlarını gelecek için nasıl farklılaştırıyoruz veya doğru soru belki de farklılaştırıyormuyuz?

Sürdürülebilirlik ve geri dönüşümün aslında ilk ve en önemli adımın ambalaj tasarımı olduğunu acaba kaçımız biliyoruz? Plastik olağanüstü bir malzemedir. Ucuz, dayanıklı, esnek ve çok amaçlıdır. Geçen yüzyılda talepte olağanüstü bir artış yaşadığına şaşmamalı. Daha fazla plastiğin geri dönüştürülmesi, yakma emisyonlarını azaltabilir, ihraç edilen atıkların kötü yönetilmesini önleyebilir ve yeni plastik üretim ihtiyacının yerini alabilir. Geri dönüşümü başlatacağımız en önemi yer ambalajımızdır. Gördüğümüz birçok ambalaj malzemesinin amacı tüketiciyle etkileşim kurmak, içindekileri korumak ve güçlü bir marka hikayesi anlatmaktır elbette. Küçük bir şey gibi görünebilir, ancak son 30 yılda, dünya çapında plaj temizliği sırasında 20 milyondan fazla şişe kapağı ve kapağı bulundu. Kapakları şişelere bağlamak için mevcut ticari tasarımlar giderek daha hafif hale geliyor ve bu içecek şirketleri için küçük bir maliyet, ancak çevre için çok büyük bir fayda. Çoğu PET şişe kapağı , marka sahibine bağlı olarak yüksek yoğunluklu polietilenden (HDPE) veya polipropilenden yapılır. Bunları ilgili polimer türlerine ayırmak bir kabustur.

 

Şimdi bir düşünelim… Pet şişeler aynı renkte ve etiketsiz olsalardı biz tüketiciler için ne değişirdi? Satın alma tercihlerimiz veya marka sadakatımız değişirmiydi? Hiç sanmıyoruz… Ancak pet şişeleri ayırmak ve ayrıştırmak için çok etkili bir yöntem olurdu aynı renkte ve etiketsiz olmaları! Üreticiler için de maliyetlerin düşmesi açısından çok faydalı olurdu. Markaların, geri dönüşüm akışlarını zorlaştıran basınca duyarlı etiketleri kaldırması ve bunun yerine streç etiketleri veya daralan kılıfları tercih etmesi gerekiyor. Agresif yapıştırıcılar, özellikle PET ve HDPE ambalajların geri dönüşümcüleri için bir sorundur; kendi kendine soyulan etiketler gibi seçenekler zaten piyasada. Daha da ileri gidersek, bu etiketlerin mürekkeplerinin akmamasını sağlamalıyız. İstenmeyen israfı önlemek için etiketlerin kendilerinin kolayca ayrılması ve geri dönüştürülmesi gerekir.

 

 

Renkli plastik ambalajların ekonomik olarak geri dönüştürülmesi şeffaf plastiğe göre çok daha zordur çünkü tüm renklerin kapları birleştirildiğinde ortaya çıkan “gri geri dönüşüm” için çok az talep vardır. Renklerin karıştırılması, ayırma ekipmanı aracılığıyla mümkündür, ancak çok sayıda renk çeşidi, herhangi bir marka sahibine uyacak bir renk üretmenin imkansız olduğu anlamına gelir. Hiç şüphe yok ki, renk ambalaj tasarımcılarının temel araçlarından biridir, ancak bir paketin geri dönüştürülebilirliği üzerindeki etkisi çok büyüktür.

Geri dönüşümün verimi, yüksek kaliteli geri dönüştürülmüş malzemeyi daha bol ve daha ucuz hale getirerek artacaktır. Sonuç olarak, marka geri dönüşüm hikayesi gerçek olacaktır. Markaların geri dönüşüme ilk ve en büyük katkısı ambalaj tasarımı standartlarını gözden geçirmeleri olacaktır. Gelecek için tasarlamak, gelecek nesiller için en büyük sorumluluğumuzdur.

 

 

BAS PEDALA

Gelecek için tasarlanan uçan arabalar, farklı konseptlerde ki ceketler ve ayakkabılar, ele avuca sığmayan teknolojiler ve bir çok örnek daha tüketimimize sunuluyor.
PAYLAŞ