HANİ HERŞEY GÜZEL OLACAKTI

Son yıllarda sözde çevrecilerin en büyük derdi plastikler oldu nedense…

 

Son yıllarda sözde çevrecilerin en büyük derdi plastikler oldu nedense… Asıl çevreciler plastiğin doğaya atılmaması ve geri dönüştürülmesi için kafa patlatırken, sayısız araştırmaların içinde çalışırken, sözde çevreciler plastiği karalamaktan başka bir şey yapmadı.

Plastik yerine cam kullanalım, yok yok ahşap olsun, bence kağıt olsun, aslında paslanmaz çelik en iyi diye ahkam keserken, baktılar olmuyor en iyisi yasaklamanın yollarını arayalım dediler. Tam onda ligninden veya yeni bir yenilenebilir plastik formunda önemli ticari değer elde etmek için bir yol sunduğunu belirtiler. 2018 yılında, UMN’nin Doğal Kaynaklar Araştırma Enstitüsü (NRRI), ABD Tarım Bakanlığı’ndan, yüksek değerli, yenilenebilir bir biyoplastik olarak lignin’in potansiyelini ortaya çıkarmak için NRRI’nin Ağaç Ürünleri ve Biyoekonomi Girişimi’ne 3 milyon dolarlık hibe duyurdu. Amaç, popüler akrilonitril-bütadien-stirenin (ABS) yerini alabilecek bir plastik yapmak için bir ağacın hücre duvarı bileşiklerini (selüloz, hemiselüloz ve lignini) ayıran patentli bir işlem geliştirmekti. Linyin, pound başına yaklaşık 1.20 $ değerinde ABL (akrilonitril-bütadien-lignin) reçinesine dönüştürülecek ve doğrudan ABS ile rekabet edebilecektir. Oh ne ala, pek ala!!!

 

 

Peki çok merak ediyoruz bu araştırmalar sonucunda evet başardık denilirse bunun için ne kadar ağaç ve bitki yok edilecek, hatta daha sert bir kelime kullanmak istiyoruz izninizle katledilecek? Ahşap-plastik kompozit (WPC) malzemeler günümüzde zemin kaplaması, korkuluk, çit ve dış cephe kaplaması için popülerdir. Bu malzemeler, odun talaşı ile karıştırılmış geri dönüştürülmüş plastikler kullanır ve neredeyse bakım gerektirmeyen faydaları nedeniyle son yirmi yılda popüler yapı malzemeleri haline gelmiştir.

 

 

WPC’lerin çevre dostu olmada ve ahşap atıkları plastik atıklarla birlikte kullanmanın bir yolu olarak oynayacakları bir rol vardır. Bununla birlikte, şimdiye kadar, lignin bazlı biyoplastik malzemelerin herhangi birinin, geleneksel plastikler veya geleneksel ahşap-plastik kompozitlerle ekonomik olarak rekabet edebilecek düzeyde ticarileştirilip satılmadığına dair herhangi bir bilgi yok. Bu lignin bazlı malzemeleri yapmanın geleneksel polimerler kadar uygun maliyetli olmadığını tahmin etmek zor olmasa gerek. Bunların geri dönüştürülebilir plastik malzemelere uygun bir alternatif haline gelmesi uzun yıllar alabilir. Aslında, fosil yakıtlı plastiğin mekanik mukavemeti ile biyolojik olarak parçalanabilirliği vaat eden bir biyoplastik yapmak için muazzam miktarda ağaç ve bitki maddesi kullanmanın bilgeliğini gerçekten sorgulamalıyız. Üstelik bu verilerin tamamı varsayım. Bir var sayım ile ağaçları yok ediyoruz.

 

 

Şimdi isyan etmemek mümkün değil. Maliyetleri bakımından uygun, kullanım alanı bakımından her alanda kullanılabilen, en zor anımızda inovasyonlar ile imdadımıza yetişen, hiçbir suçu yokken insan oğlu tarafından doğaya atılan ve ardından tekrar insan oğlu tarafından suçlanan plastik ne yaptı size? Pandemi de plastikler olmasaydı neler olurdu hiç düşündünüz mü? Bir düşünün ve yine suçsuz ağaçları kesmeyin.

 

 

 

BAS PEDALA

Son yıllarda sözde çevrecilerin en büyük derdi plastikler oldu nedense…
PAYLAŞ