Hayvanları Plastik İle Koruyoruz

Yüzyıllar boyunca insanoğlu önce hayatta kalmak, daha sonra ticaret ve nihayetinde lüks tüketim ürünleri için hayvanları avlamış hatta bazı türlerin yok olmasına sebep olmuştur. İlk çağlarda yaklaşık iki milyon yıl önce ilkel insanlar mamutları etleri ile beslenmek derileri ile ısınmak için kıyafet yapmak için avlanmıştır.

Hayvanları Plastik İle Koruyoruz

 

Yüzyıllar boyunca insanoğlu önce hayatta kalmak, daha sonra ticaret ve nihayetinde lüks tüketim ürünleri için hayvanları avlamış hatta bazı türlerin yok olmasına sebep olmuştur. İlk çağlarda yaklaşık iki milyon yıl önce ilkel insanlar mamutları etleri ile beslenmek derileri ile ısınmak için kıyafet yapmak için avlanmıştır. İnsan popülasyonu ile mamut popülasyonu karşılaştırıldığında dünya çok etkilenmedi diyebiliriz. Tarih insanoğlunun acımasız yüzünü net olarak ortaya koymaktadır. Dişleri için avlanılan filler, boynuzları için avlanan gergedanlar, keyif ve spor olsun diye öldürülen boğalar, kürkleri için katledilen tilkiler, şans getirsin diye anahtarlık yapılan tavşan ayakları, şömine başında zenginlik ifadesi olan ayı postları, şatosu olan herkesin göç eden ördek ve kazları avlamaya hakkı olduğunu düşünmesi ve şuursuzca avlaması, timsah derisi botlar ve çantalar, yağından ruj iyi olur diye düşünen balina avcıları, fokları katleden tüccarlar ve daha bir çok örnek…

Doğada plastik türevleri ağaçlardaki kehribar, kaplumbağa kabuklarında ve gergedan boynuzlarında mevcuttur. Sepetlerin sızdırmazlığı, giysilerin su geçirmezliği ve bir çok alan kullanımı için doğada olan bu plastik türevleri kullanılmaktaydı. Plastiğin üretime kazandırılması ve hayata entegre edilmesi ile bir çok sektörde animal free ifadesi kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde animal free bir çok firma tarafından standart olarak uygulanmakta ve animal free olmayan ürünler satıl alınmamaktadır.

Hayvanların katledilmesi, türlerinin yok olması ve işkence görmeleri kabul edilemez bir durumdur. Plastik doğa da ihtiyaç duyduğumuz bir çok ürüne muadil olarak çok daha başarılı olarak kullanılmaktadır. Hayvanların zarar görmüş ve hayatlarını zorlaştıran uzuvları, plastik protezler ile benzersiz ve mükemmele yakın olarak yerine konulmaktadır. Plastiğin değil sadece insanoğluna, hayvanlara da doğaya da bir çok yararı var iken çevrecilerin ve hayvan severlerin kusurlu insan oğlunun hatalarını plastiğe yüklemeye çalışmaları anlamsız, acımasız ve bir o kadar da nankörlüktür. Duyar gibiyiz insanoğluna hayvanlara doğaya nasıl yararları var diye öfkenizi kusar gibisiniz…Dergimizde yer alan eski sayılara eski makalelere göz atmanızı ve onları dikkatlice sübjektif bir bakış açısı ile değil objektif bir bakış açısı ile okumanızı gerçekten içtenlikle tavsiye ediyoruz. Bu makaleleri okumanızı plastiği anlamanız veya plastiğe hak vermeniz için istemiyoruz, kendinizi anlamanız ve bu dünya için ne yapabilirim diye kendinizi sorgulamanız için istiyoruz.

 

Yuvaya Dönüşen Plastikler projesini hiç duyduğunuz mu? Duyduysanız hiç destekte bulundunuz mu? Elinizi taşın altına hiç koydunuz mu? Yuvaya Dönüşen Plastikler projesi Türkiye’ de bir çok plastik üreticisinin PAGDER derneği çatısı altında, plastik atıkları geri dönüştürerek kamu kuruluşlarına, barınaklara, sosyal alanlara ve ticari işletmelere hayvan kulübeleri bağışlayan bir melek iyilik hareketidir. Yıllardır sevgi ile disiplinli bir vizyon çalışmasının meyveleri yeşeriyor Türkiye’ nin dört bir köşesinde. Detaylı bilgi için http://www.yuvayadonusenplastikler.com/ web sitesini ziyaret edebilir sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

PAYLAŞ