KALIBININ MARKASI

Sert bir başlık oldu belki de ama yalan da değil; enjeksiyon kalıplama ve kalıp yapımı hafife alınmaması gereken bir konudur.

 

Sert bir başlık oldu belki de ama yalan da değil; enjeksiyon kalıplama ve kalıp yapımı hafife alınmaması gereken bir konudur. Yoksa gerçekten kalıbınız kadar konuşursunuz…

Plastik kapak veya plastik bidon ürettiğinizi, yok yok plastik sandalye veya plastik kova ürettiğinizi… hay aksi bitmiyor örnekler, enjeksiyon kalıplama ile ürettiğimiz ne kadar çok şey varmış!!! Hayatımızı kolaylaştıran ve hayatımızın merkezinde olan bir çok ürün plastik enjeksiyon ile üretilmektedir. Plastik enjeksiyon üretimin tam merkezinde ise enjeksiyon kalıplama ve kalıp üretimi var. Enjeksiyon kalıplama ve kalıp yapımı hakkında beş yaygın yanılgıdan bahsedecek olsak yeni bir tartışma başlatmış olur muyuz acaba?

En son üretim en iyi uygulamalarına ayak uydurmak, CNC işleme, 3D baskı veya bu durumda olduğu gibi enjeksiyon kalıplama ile ilgili olup olmadığına bakılmaksızın akıllıca ve çok önemli bir karardır. Enjeksiyon kalıplama, plastik parçaların toplu üretimi için en verimli ve uygun maliyetli işlemdir. Milyonlarca parça, oldukça kısa bir sürede titiz toleranslara göre üretilebilir. Ama önce bir kalıp oluşturmanız gerekir ve sürecin bu kısmı, tıpkı enjeksiyon kalıplama işleminin kendisi gibi bir dizi efsane ve yanlış anlamayla boğuşur. İşte en yaygın efsanelerden beşi.

 

 

Herhangi bir şekil kalıplanabilir Makine mühendisliğinde olduğu gibi, bir parça tasarımının da üretilebilir olması gerekir. Her şekli kalıplamak mümkün değildir. Plastik parça büyük ölçüde kalıplanabilir olmalıdır. Bir hata varsa veya kalıplanabilirlik zayıfsa, kalıp yapımı sürecinde kendinizi her türlü üretim problemi ve kalite sorunuyla karşı karşıya bulacaksınız. Herhangi bir geometriye sahip plastiğin mükemmel şekilde kalıplanabileceği yanılgısı yanlış ve yanıltıcıdır. Çoğu tasarımın, orijinal fikrin en az % 90’ına göre şekillendirilemiyorlarsa değiştirilmesi gerekir. Mükemmellik, eriyik akışının dengesine ve ısının değiş tokuş edildiği kanallara bağlıdır. Plastik tekdüze bir şekilde donmazsa, kalıbın tüm amaç ve amaçlar için işe yaramayacağı görülecektir.

Plastik enjeksiyon kalıplama prototipleme için ideal değildir. Çoğu zaman, “uygun maliyetli olmaması” ve “çok fazla zaman alması” açısından zor bir teknik olduğu varsayılır. Genel olarak, prototipleme için başka teknikler kullanılır, ancak bununla ilgili en büyük sorun, nihai ürünle benzerlik eksikliğidir. Aslında, enjeksiyon kalıplama yöntemleri, bitmiş ürüne benzeyen numuneler oluşturmak için en uygun maliyetli çözümü sağlar. Emrinizdeki diğer seçeneklerden çok daha hızlı bir şekilde yüksek kaliteli prototipler oluşturabilir ve son ürünü daha doğru bir şekilde temsil edebilir. Bu, bitmiş ürün hakkında bir fikir edinmenizi sağlar, böylece maliyeti etkilemeden gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Kalıpların üretim döngüsü kısadır Kalıplarınızın dayanıklılığı ve üretim döngüleri büyük ölçüde gereksinimlerinize bağlıdır. Örneğin, uzun vadeli üretimler için çelik kalıplar yapılır ve geliştirilir. Diğer malzemeler kullanılarak geliştirilen kalıplar ise prototipleme ve diğer kısa süreli üretimler yapmaktadır. Kullanılan malzemeden bağımsız olarak, kalıpların oldukça dayanıklı olduğunu ve yüzbinlerce döngü boyunca sürekli olarak hatasız çalışabileceğini söylenir. Bu da sizin için binlerce parça üretecek demektir.

 

 

Kalıp yapımı çok fazla hurda üretir Hepimiz bir CNC makinesi kullanmanın eğitimli profesyoneller gerektirdiğini biliyoruz, ancak bu iş bazen minimum eğitimle mühendislere teslim ediliyor. Deneyimli bir CNC operatörü genellikle işyerinde yükleme, boşaltma, döngü etkinleştirme ve izleme, iş parçası ölçümü, değerlendirme, ayarlamalar vb. dahil birçok görevle ilgilenir. Bu nedenle, yalnızca hurdayı en aza indirebilecek ve bunları sektördeki en iyi makinelerle donatabilecek son derece deneyimli CNC operatörleri istihdam etmek mantıklıdır. Dahası, enjeksiyonla kalıplama ve kalıp yapımı, diğer geleneksel üretim süreçlerine kıyasla en az miktarda hurda üretir. Daha eski, daha az gelişmiş süreçler genellikle orijinal plastik tabakanın veya bloğun önemli bir kısmını tüketebilir. Makinenin dört ana alanı, düşük miktarda atık plastikten sorumludur.

Sadece enjeksiyon kalıplama parametreleri kalite problemlerini çözebilir yanılgısı son örneğimiz. Enjeksiyon kalıplama parametreleri, kalıplama sürecini düzeltmenin tek yolu değildir. Boyutsal yanlışlıklar, çarpıklık, çökme izleri ve büzülme gibi kısıtlamalar kısmen kalıp tasarımı yardımıyla giderilebilir. Daha önce mükemmel şekilde çalışan bir iş, ille de sonsuza kadar mükemmel çalışmayabilir. Enjeksiyon kalıplama parametrelerini ayarlarken en etkili kalıp ve parça tasarımlarını kullanmanız da aynı derecede önemlidir. Bu nedenle, son ürününüzün kalitesinin üretim başlamadan önce büyük ölçüde belirlenebileceğini söylemek mümkündür.

Sonuç itibari ile iyi bir mühendis olmanız veya iyi bir CNC operatörü olmanız veya iyi bir üretici olmanız enjeksiyon kalıplama ve kalıp yapımı ile başlar, üretimin tamamını programlamak ile istikrarı korur.

 

 

BAS PEDALA

Sert bir başlık oldu belki de ama yalan da değil; enjeksiyon kalıplama ve kalıp yapımı hafife alınmaması gereken bir konudur.
PAYLAŞ